1002 (602) 2011-05-13 - 2011-05-19

Europejski Dzień Morza

20 maja obchodzony jest Europejski Dzień Morza. Dzień został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE.
Ma na celu podkreślenie ekologicznego znaczenia mórz i oceanów dla mieszkańców krajów Unii Europejskiej. W 2008 r. obchody odbyły się w Brukseli, w 2009 r. gospodarzem imprezy były Włochy, a w 2010 - Hiszpania. Organizację tegorocznych obchodów władze unijne powierzyły Polsce.
W Gdyni świętować będziemy od 20 do 22 maja.
Oto program Europejskiego Dnia Morza w Gdyni:
Rodzinny Piknik Szantowy przy Contrasf Cafe Plaża Śródmieście - 21 maja:
godz. 13.00 - Szanty dla dzieci;
godz. 14.00 - Konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Czarodziejskie morze";
godz. 15.00 - Gry i zabawy morskie;
godz. 19.00 - 23.00 Szantowa scena muzyczna, wystąpią: B.O.R.Y., gwiazdą wieczoru będzie Zejman i Garkumpel;
Wizyta jednostek pływających:
- 20 - 22 maja (od piątku do niedzieli) - na wodach Zatoki Gdańskiej odbędą się Regaty YKP Gdynia kl. OPT;
- 21 - 22 maja (sobota - niedziela) - w Basenie Prezydenta zacumują jednostki pływające polskich służb granicznych oraz służb granicznych duńskich, fińskich, litewskich, niemieckich i rosyjskich - łącznie 9 okrętów;
Delfinalia 2011 - Gdyński Festiwal Kultury Studenckiej:
- 20 maja (piątek) od godz. 15.00 do 22.00 - imprezy klubowe w hali namiotowej na terenie kampusu Akademii Morskiej - najlepsi polscy DJ-e;
21 maja (sobota) od godz. 8.00 do godz. 23.00 - w programie rywalizacje studentów gdyńskich uczelni wyższych na boiskach Akademii Morskiej w dyscyplinach: piłka nożna, koszykówka uliczna (kategorie dla studentów i licealistów); występy artystyczne i wiele atrakcji;
- 21. 05 (sobota) godz. 10.00 - Spotkanie z Aleksandrą Tarkowską - polonistką, poetką, przewodnikiem turystycznym, autorką m.in. książki „Gdynia między wojnami. Opowieść o narodzinach i życiu miasta 1918-1939". Autorka przedstawi barwne opowieści o początkach Gdyni. Goście usłyszą o mieszkańcach i ludziach przybyłych do Gdyni z daleka, o ich trudnym, pionierskim życiu, o różnych dziedzinach życia miasta - jego ustroju, architekturze, gospodarce i kulturze. Wykłady są połączone z pokazami multimedialnymi. Miejska Informacja Turystyczna, ul. 10 Lutego 24 (dawny budynek PLO). Wstęp wolny.
Europejski Dzień Morza na Uniwersytecie Gdańskim (Instutut Oceanografii, al. Marsz. Piłsudskiego 46) - 20 maja od godz. 10.00 do godz. 15.00. W programie otwarte dla publiczności wykłady: „Morska współpraca transgeniczna wokół Bałtyku", „Obce gatunki inwazyjne prosto z Morza Bałtyckiego. Nie-polecamy!", „Nauka na rzecz odtwarzania i ochrony bałtyckich ssaków", „Morska woda gazowana - jak skutecznie dbać o Morze Bałtyckie?", „Akustyczne poszukiwania zatopionych wraków", „Katastrofy ekologiczne w transporcie morskim", „Czy wiesz czym oddychasz".
Będzie można także obejrzeć dwa filmy: „Bałtyckie morświny" oraz „Rybołówstwo i akustyczne narzędzia odstraszające".
Przygotowano także zajęcia pokazowo-warsztatowe (konieczna wcześniejsza rezerwacja, e-mail: stella.mudrak@ug.edu.pl): „Nauka na rzecz odtworzenia i ochrony bałtyckich ssaków", „Ryzyk- fizyk, czyli czego można się spodziewać po urlopie nad Bałtykiem", „Czy wiesz jakie zwierzęta żyją w Bałtyku i co się z nimi dzieje kiedy brakuje tlenu", „Niezwykłe i nieznane ryby z Zatoki Gdańskiej", „Co w morzu piszczy", „Osobliwości geologiczne wybrzeża Zatoki Gdańskiej", „Morskie odkrycia geograficzne".
Zapraszamy! 

ikona