1005 (605) 2011-06-03 - 2011-06-09

Gdynia kocha film, film kocha Gdynię!

Filmowa stolica Polski - Gdynia, przez tydzień, od 6 do 11 czerwca 2011 r. gościć będzie twórców, aktorów, reżyserów, dziennikarzy, widzów - wszystkich, którzy zawodowo związani są z filmem i tych którzy film kochają. 36 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych będzie doskonałą okazją do poznania tego co w polskim kinie się dzieje. Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy, spotkania i warsztaty.

W tegorocznej edycji o nagrody w Konkursie Głównym walczyć będzie 12 filmów. W sekcji Panorama przedstawionych zostanie kolejnych 9 tytułów. We wszystkich sekcjach oraz podczas pokazów specjalnych w Gdyni obejrzeć będzie można ponad 25 najnowszych polskich filmów pełnometrażowych. Wszystkie filmy tradycyjnie będzie można obejrzeć w gdyńskim Multikinie.
Bogato zapowiada się również program imprez towarzyszących, m.in. odbywać się będą warsztaty i spotkania, wystawy, przygotowano pokazy filmów dla dzieci i pokazy filmów z audiodeskrypcją.
Finałowa uroczystość rozdania statuetek 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w sobotę, 11 czerwca 2011 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Przegląd Polskiego Kina Niezależnego
Retrospektywa najciekawszych, wzbudzających największe zainteresowanie lub po prostu najbardziej oryginalnych filmów krótkometrażowych zrealizowanych poza tradycyjnym systemem produkcji filmowej i telewizyjnej. W ramach Przeglądu zostanie pokazanych 16 tytułów będących wypadkową dominujących ostatnio w kinie niezależnym gatunków, klimatów i rodzajów filmowej estetyki: począwszy od klasycznych etiud fabularnych, poprzez wykorzystujące różnorodne techniki i narzędzia filmy animowane, a skończywszy na formach eksperymentalnych. Prezentowane filmy są efektem kilkumiesięcznych poszukiwań realizowanych wspólnie z partnerami Przeglądu: FILMFORUM oraz Festiwalem Filmów Krótkometrażowych SHORT WAVES i zostały wybrane spośród prawie 300 filmów niezależnych jakie powstały w naszym kraju w ciągu ostatniego roku. Najlepszy film Przeglądu zostanie wybrany przez publiczność festiwalową. Fundatorem Nagrody w plebiscycie publiczności jest Stacja Telewizyjna KINO POLSKA.
Multikino, 9 czerwca 2011 r.

Panorama Europy Środkowo - Wschodniej
W cyklu Panorama Europy Środkowo-Wschodniej zostaną zaprezentowane filmy z krajów takich jak: Węgry, Litwa, Czechy, Rumunia. Największy nacisk w tym roku postawimy na kino węgierskie. Sekcja w ramach Panoramy Europy Środkowo - Wschodniej pokaże moc i bunt młodych, docenianych węgierskich reżyserów Ágnes Kocsis, György Pálfi, Ferenc Torok.

Multikino, 6 - 11 czerwca 2011 r.
Nadrealizm w Kinie Polskim
Projekt Historie kina: nadrealizm w kinie polskim realizowany podczas FPFF w Gdyni przez Krytykę Polityczną, Korporację Ha!-Art oraz Restart Polskiego Kina będzie składał się z cyklu projekcji połączonych z panelami dyskusyjnymi oraz plenerowej dyskusji pod hasłem „Stany Generalne Kina: Surrealizm w kinie" na temat historii polskiego kina i sposobów (istniejących i możliwych) jej uprawiania. Celem projektu jest wywołanie dyskusji na temat historii polskiego kina w dwóch wymiarach. Po pierwsze sproblematyzowanie istniejących kanonów, hierarchii oraz sposób w jaki o historii kina polskiego pisze akademickie filmoznawstwo, oraz krytyka filmowa. W ramach projektu organizatorzy pragną zwrócić uwagę na obecność w historii polskiego kina trzeciej - obok kina moralnego niepokoju i szkoły polskiej - formacji historycznej kina polskiego - nadrealizmu.
Multikino, 7 - 10 czerwca 2011 r.

Czysta Klasyka
Arcydzieła kinematografii polskiej zaprezentowane zostaną festiwalowej publiczności w nowej, zrekonstruowanej cyfrowo odsłonie. Dzięki nowoczesnej technice najwybitniejsze filmy polskie dostosowywane są do możliwości współczesnych sal kinowych zarówno w warstwie obrazu, jak i dźwięku. Aż pięć odnowionych już cyfrowo obrazów pokazanych będzie w Gdyni w najwyższej możliwej jakości.
Multikino, 7 - 10 czerwca 2011 r.

Plener Filmowy
Tradycyjnie już na plaży miejskiej w Gdyni będzie miał miejsce plener filmowy „Film od morza". W tym roku odbędzie się on pod hasłem „Platynowa plaża", ponieważ w trzy festiwalowe wieczory zaprezentowane zostaną filmy zdobywców Platynowych Lwów - nagrody, która od 2004 roku przyznawana jest podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt dokonań twórczych. Tegorocznymi laureatami nagrody są Tadeusz Konwicki i Roman Polański, zatem to ich filmy zostaną pokazane na gdyńskiej plaży. Trzeci artysta, którego pragniemy zaprezentować podczas plenerowych pokazów to Janusz Morgenstern - zeszłoroczny zdobywca tej prestiżowej nagrody.
Plaża Gdynia Śródmieście, 7 - 9 czerwca 2011 r.

KINO RP
Kolejna premiera Kina RP to wydarzenie specjalne 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pokazowi odrestaurowanej cyfrowo komedii „Nie ma róży bez ognia" towarzyszyć będzie uroczystość wręczenia żonie reżysera Hannie Kotkowskiej-Barei Nagrody Honorowej dla Stanisława Barei, „wybitnego obserwatora polskiej rzeczywistości".
Multikino, 9 czerwca 2011 r.

Gdynia Dzieciom
Najmłodsza publiczność będzie mogła wziąć udział w licznych projekcjach polskich i zagranicznych filmów dla dzieci, które odbędą się aż w pięciu miastach Pomorza. Ponadto, w ramach cyklu będą miały miejsce spotkania z twórcami i aktorami, tematyczna gra miejska, bajkowe zabawy oraz zajęcia edukacyjne pod patronatem UNICEF. Tegorocznemu przeglądowi towarzyszyć będzie retrospektywa Kazimierza Tarnasa.
Multikino, 6 - 10 czerwca 2011 r.

Filmy z Gdyni
W tym roku w ramach cyklu „Filmy z Gdyni" zaprezentowanych zostanie aż siedem obrazów, których twórcy związani są z tym najbardziej przyjaznym polskim filmowcom miastem. Będą wśród nich zarówno filmy pełnometrażowe, dokumentalne jak i etiudy warsztatowe uczestników kolejnych edycji Pomorskich Warsztatów Filmowych.
Multikino, 10 czerwca 2011 r.

Projekcja w Języku Migowym
Z myślą o osobach niesłyszących, odbędzie się specjalna projekcja z tłumaczeniem na język migowy. W ramach pokazu migowego zobaczyć będzie można film z Konkursu Głównego - „W imieniu diabła".
Multikino, 11czerwca 2011 r.

Pokaz z Audiodeskrypcją
Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących, odbędzie się projekcja z wykorzystaniem techniki audiodeskrypcji.
Multikino, 10 czerwca 2011 r.

Masterclass: Anatomia Sceny
Mistrz kina. Klasyczny film. Klasyczna scena. Te trzy stwierdzenia opisują lekcję filmu pod nazwą „Anatomia sceny". Mistrzowie kina przedstawią wybraną scenę z własnego filmu i na naszych oczach rozłożą ją na czynniki pierwsze, wyjaśniając wszelkie aspekty filmowe i pozafilmowe, które spowodowały, że scena ma akurat taki kształt.
Multikino, 7 - 9 czerwca 2011 r.

Jak to się robi?
W ramach 36. FPFF przeprowadzona zostanie seria publicznych prezentacji, w których twórcy filmu wyjaśnią jakich narzędzi używali do stworzenia swojego filmowego świata. Od rozbudowanej komputerowej postprodukcji po pomysłowe wykorzystanie technik analogowych. „Jak to się robi?" to lekcja kina dla tych, którzy chcą zajrzeć za kulisy najnowszych polskich produkcji.
Multikino, 7 - 11 czerwca 2011 r.

Promocja gdyńskiego kwartalnika Artystycznego „Bliza"
„Rewers" uznany został za najważniejszy film FPFF w 2009 roku. Okazją, żeby wrócić do niego, jest najnowszy, dopalaczowy i filmowy, numer „Blizy" z „Rewersem" na DVD jako dodatkiem. O historii powstania i karierze tego filmu z producentami Jerzym Kapuścińskim i Wojciechem Kabarowskim porozmawia pisarz Paweł Huelle.
Klub Festiwalowy Bohema Jazz Club, 8 czerwca 2011 r.

Warsztaty teatralne przy FPFF
Z inicjatywy słuchaczy Studium Wokalno - Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej już po raz piąty odbędą się w Gdyni warsztaty teatralne. Ich program podczas tegorocznej edycji obejmie ćwiczenia z zakresu improwizacji aktorskiej, pracy z tekstem, prozą, wierszem, piosenką aktorską oraz pracy przed kamerą. Zajęcia poprowadzą: Zbigniew Zamachowski i Beata Fudalej. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury w Gdyni. 6 - 11.06.2011 r.

Wystawy
Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego - Muzeum Miasta Gdyni, 8 - 30 czerwca 2011 r. Wernisaż: 8.06.2011 r.
Andrzej Wajda i Przyjaciele. Fotografie Piotra Bujnowicza - Muzeum Miasta Gdyni, 6 - 26 czerwca 2011 r.
Wernisaż: 7.06.2011 r.
Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie filmowym - Muzeum Miasta Gdyni, 8 - 30 czerwca 2011 r.
Wernisaż: 8 czerwca 2011 r. (środa)
Jerzy Skolimowski. Malarstwo - Galeria Od czasu do czasu, do 11 czerwca 2011 r.
Finisaż wystawy: 8 czerwca 2011 r.
(Więcej o wystawach piszemy w artykule pt: "Wystawy")
Wystawa fotografii „Ostatni Seans" - Kina. Małe, staroświeckie, właśnie zamykane, już zamknięte, zmienione na sklep, kościół, dyskotekę. Puste. Zburzone. Kina z pamięci. Te wizerunki nie są tylko czystą dokumentacją. Dyscyplina subiektywnego spojrzenia, natchnienie płynące z tych śladów, murów i wnętrz są również pożywką dla twórczego spełnienia się. Rejestracja tych miejsc musi być czymś więcej, niż zwykłym zapisem. Fotografie te sięgają do wspomnień, pobudzają do refleksji o historii kina, o naszej przeszłości.
Plac przed Multikinem, 6 - 11 czerwca 2011 r.
Wystawa fotografii „Portrety" Henryka Pietkiewicza - wystawa prezentująca fotograficzne portrety osób związanych z polską kinematografią. Autor zdjęć przedstawia uwiecznione na nich postaci w charakterystycznym stylu wykorzystującym bliskie plany i skupiającym uwagę na emocjach.
Klub Riwiera, 6 - 9 czerwca 2011 r.

PWSFTvi T na 36. FPFF
Podczas tegorocznej edycji festiwalu do Gdyni przypłyną studenci z Łodzi, reprezentujący słynną Szkołę Filmową. We wnętrzu owianego legendami samochodu ROBUR, który odwiedził niezliczoną ilość planów filmowych, zaprezentowane zostaną etiudy studentów PWSFTviT. Obok słynnych realizacji najzdolniejszych absolwentów, będzie można obejrzeć najnowsze produkcje młodych adeptów sztuki filmowej. Oprócz ruchomych obrazów, w Gdyni pojawi się także wystawa fotografii studentów legendarnej uczelni „Ostatni seans" oraz stoisko oferujące ciekawe pozycje literatury filmowej wydane przez PWSFTviT.
Plac przed Multikinem, 6 - 11 czerwca 2011 r.

Więcej informacji, w tym szczegółowy program projekcji: http://www.fpff.pl/. 

ikona