1025 (625) 2011-10-28 - 2011-11-03

Strefa Płatnego Parkowania w pytaniach i odpowiedziach

Na łamach „Ratusza" rozpoczynamy cykl praktycznych informacji o Strefie Płatnego Parkowania w Gdyni,
czyli wszystko to, o czym chciałby wiedzieć każdy gdynianin - kierowca

Czy muszę płacić za parkowanie w centrum Gdyni? Na jakiej podstawie zostały ustalone opłaty za parkowanie w SPP?
Korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania (SPP). Oznacza to, iż obowiązek uiszczenia opłaty za parkowanie, a tym samym także opłaty dodatkowej, ciąży na kierującym danym pojazdem samochodowym.
Zakres przedmiotowy poboru opłat za parkowanie pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania określony został uchwałą Rady Miasta Gdyni nr XVII/410/08 z dnia 27 lutego 2008 roku (z późn. zmianami). Opłaty parkingowe, dodatkowe pobierane są przez Prezydenta Miasta Gdyni za pośrednictwem operatora SPP, którym jest Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni.

Gdzie i od kiedy obowiązują opłaty za parkowanie?
Kierowca wjeżdżający do centrum Gdyni musi zwracać uwagę na znaki. Znak D-44 - „początek strefy" określa dni i godziny oraz sposób wnoszenia opłat. Do minięcia znaku D-45 - „koniec strefy" jest zobowiązany do opłaty. (Plan miasta z lokalizacją parkomatów znajduje się w zakładce Mapa.)
Opłaty za parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania obowiązują w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 18.00 .
W soboty, w niedziele oraz w odpowiednie dni świąteczne SPP nie funkcjonuje, stąd nie pobiera opłat za postój w SPP. Należy pamiętać, że wpłacając jakąś kwotę w parkomacie lub przez „SMS Parking" np. w poniedziałek po godzinie 18.00 już po godzinach funkcjonowania SPP, ta wpłata niejako „przechodzi" na dzień następny. Oznacza to, że jeśli „wykupimy" postój na 1 godzinę o godzinie 17:59 jednego dnia, wówczas mamy wykupiony postój dnia następnego od godziny 9:00 do 10:00. Podobnie jak dokonana zostanie opłata w piątek po godzinie 17:59, wówczas automatycznie uiszczona zostanie opłata za parkowanie w poniedziałek, na początku kolejnego tygodnia.

Czy należy wykupić bilet parkingowy, jeżeli po wjechaniu do strefy zepsuł mi się samochód?
Zdarzenia nadzwyczajne, takie jak: kolizja lub awaria silnika, zmiana koła może, być uznane za ważny powód reklamowania opłaty dodatkowej. Kierowca, który otrzymał wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej może złożyć reklamację, dołączając kopię faktury lub rachunku z naprawy.
W przeciwnym wypadku brak będzie podstawy do anulowania wezwania.

Jestem posiadaczem motocykla czy motocykliści mają obowiązek płacenia za parkowanie w SPP?
Tak, uchwała Rady Miasta nr XVII/410/08 z dnia 27 lutego 2008 roku z późniejszymi zmianami obliguje motocyklistów do ponoszenia opłat w SPP. Motorowery są zwolnione z opłat, motocykle natomiast muszą wnosić opłatę.
Bilet parkingowy należy pozostawić w przypadku motocykli - na kierownicy lub innym widocznym miejscu, w sposób umożliwiający jego odczytanie przez kontrolera. Zachęca się motocyklistów jak również użytkowników samochodów, które nie posiadają lub mają składany dach (kabrioletów), aby dokonywali opłat za parkowanie w usłudze SMS PARKING.
W przypadku kradzieży lub zaginięcia biletu parkingowego wykupionego w parkomacie, będzie można zweryfikować datę, czas i miejsce transakcji.

c.d.n.

ikona