1028 (628) 2011-11-25 - 2011-12-01

Trzeźwo myśląc

W bieżącym, XXIX odcinku „Trzeźwo myśląc" piszemy o uzależnieniu od hazardu i o wpływie, jaki wywiera na nasze życie i życie bliskich osoby uzależnionej. Tekst - Ośrodek Profilaktyki i Terapi Uzależnień.

W ostatnim czasie w naszym kraju rejestruje się wzrastającą liczbę osób zgłaszających się do poradni terapii uzależnień z problemem uzależnienia od hazardu. Pomocy szukają zarówno same osoby uzależnione, jak i ich bliscy. Osoby uzależnione od hazardu często podejmują decyzję o podjęciu leczenia w momencie, kiedy w wyniku grania i wysokości zaciągniętych długów tracą poczucie kontroli nad swoim życiem. Natomiast ich bliscy szukają pomocy zazwyczaj, gdy dowiadują się o skali problemów. Są wtedy często przerażeni ich konsekwencjami oraz bezradni w tej kryzysowej dla nich sytuacji.
Uzależnienie od hazardu - tak jak inne uzależnienia - jest chorobą bardzo demokratyczną tzn., że dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych warstw społecznych, z różną zasobnością portfela, zarówno kobiety jak i mężczyzn (choć panów w populacji hazardzistów jest statystycznie więcej). Myśląc o hazardzistach pewnie większości osób staje przed oczami zadymiona sala w kasynie, gdzie wokół stołu z ruletką gromadzą się zafascynowani gracze obstawiający wielkie sumy pieniędzy. Natomiast badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że największą popularnością wśród hazardzistów cieszą się „niewinne" i łatwo dostępne automaty do gier. I to właśnie one mają największy potencjał uzależniający spośród wszystkich gier hazardowych.
Ktoś może stwierdzić, że pewnie hazard jest problemem, bo traci się duże kwoty pieniędzy, ale na pewno nie jest tak niebezpieczny w konsekwencjach jak uzależnienia od substancji psychoaktywnych takich jak alkohol, kokaina czy heroina, których przyjmowanie może zakończyć się wyniszczeniem organizmu, przedawkowaniem i w efekcie śmiercią. Jak się okazuje - nic bardziej mylnego. Osoby uzależnione od hazardu w sposób szczególny są najbardziej zagrożone ryzykiem samobójstwa. To właśnie hazardziści przytłoczeni konsekwencjami swojego nałogu i brakiem nadziei na rozwiązanie problemów statystycznie najczęściej odbierają sobie życie. Wielu z nich cierpi też na depresję, która zwiększa prawdopodobieństwo podjęcia próby samobójczej. Grozi im również niebezpieczeństwo ze strony wierzycieli, gdyż czasami zdarza się, że zaciągają długi w środowiskach przestępczych.
Wystąpienie takich sytuacji świadczy o głębokim stadium choroby, która rozwija się często przez wiele lat. Do najczęstszych sygnałów, które z czasem mogą prowadzić do uzależnienia od hazardu należą: granie dłużej niż się planowało; obstawianie ponad swoje możliwości finansowe i ponawianie prób odegrania się po przegraniu; okłamywanie rodziny lub bliskich odnośnie stopnia zaangażowania w hazard zaniedbywanie pracy lub zobowiązań rodzinnych z powodu hazardu; zaabsorbowanie myślami na temat gry, powodujące trudności w skoncentrowaniu się na innych sferach życia.
Wraz z pogłębianiem się problemów związanych z hazardem może narastać wstyd, poczucie winy i przygnębienie.
W Gdyni terapią osób uzależnionych od hazardu i ich rodzin zajmuje się Przychodnia Terapii Uzależnień przy ul. Chrzanowskiego 3/5, tel. 58 620 88 88. Przychodnia jest czynna codziennie w godzinach od 8.00 do 19.00.  

ikona