1037 (637) 2012-02-03 - 2012-02-09

Zimowa pomoc ludziom i zwierząt

Zimowa pomoc bezdomnym
Obecnie w pięciu gdyńskich placówkach dla osób bezdomnych jest 21 wolnych miejsc, a w schroniskach na terenie Trójmiasta i poza nim, z którymi gdyński MOPS podpisał umowę - 13. Przypominamy, że w Gdyni działa pięć placówek dla bezdomnych, w których schronienie może znaleźć 206 osób. Poza tym MOPS podpisał umowę z 10 schroniskami na terenie Trójmiasta i poza nim, co pozwoliło zwiększyć łączną liczbę miejsc do 373. Warto zaznaczyć, że to minimalna liczba miejsc udostępnionych. W razie konieczności, zostanie uruchomionych więcej. Koordynacją wszelkich spraw związanych z pomocą osobom bezdomnym na terenie Gdyni zajmuje się Zespół ds. Bezdomnych MOPS-u (ul. Działowskiego 11, tel. 58 662 00 11, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.45 - 15.45). Osoby, które się tam zgłoszą, otrzymają kompleksową pomoc m.in.: schronienie, posiłek, zasiłek celowy, porady prawnika. Będą miały także możliwość uczestnictwa w programach dających szansę wyjścia z bezdomności.
Mieszkańcy miasta mogą zgłaszać obecność osób bezdomnych potrzebujących pomocy właśnie w Zespole ds. Bezdomnych, a także w Centrum Powiadamiania Ratunkowego (tel. 58 660 22 03 i 58 662 22 04 - całodobowo) i Straży Miejskiej (tel. 986 - całodobowo).
UWAGA! W przypadku zauważenia obecności osób bezdomnych w miejscach, które zagrażają ich życiu i zdrowiu (w opuszczonych budynkach, kanałach, w pergolach śmietnikowych itp.) - zwłaszcza podczas mrozów - należy jak najszybciej powiadomić o tym fakcie służby miejskie!
Oto krótki przegląd gdyńskich placówek:
- Tymczasowy Ośrodek Opiekuńczy - schronisko dla mężczyzn (ul. Chwarznieńska 93, tel. 58 624 95 91) - 89 miejsc;.
- Zespół Opiekuńczy - Schronisko dla bezdomnych kobiet (ul. Fredry 3, tel. 58 661 65 26) - 17 miejsc;
- Stowarzyszenie Alter Ego - Schronisko dla rodzin (ul. Leszczynki 153, tel. 58 713 57 44) - ok. 55 miejsc;
- Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne - schronisko dla osób bezdomnych uzależnionych od alkoholu (ul. Jana z Kolna 21, tel. 58 781 68 47);
- Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne - schronisko z funkcją interwencyjnego punktu noclegowego dla osób w stanie nietrzeźwości i upojonych alkoholem (ul. Janka Wiśniewskiego 24, tel. 58 776 20 01) - 25 miejsc w schronisku, 10 miejsc interwencyjnych, 13 miejsc dla osób będących w stanie nietrzeźwości.
Zimą dbajmy o zwierzęta
Zima to najcięższy okres dla zwierząt w schroniskach. OTOZ Animals zachęca, by wspomóc psy i koty z gdyńskiego „Ciapkowa" (ul. Małokacka 3 a).
OTOZ Animals prosi o suchą karmę, puszki z jedzeniem dla psów i kotów oraz koce i kołdry, które bardzo przydadzą się przed nadchodzącą zimą. Można je przynosić we wszystkie dni tygodnia w godzinach otwarcia schroniska: od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00, w soboty w godz. 11.00-16.00, a w niedziele w godz. 11.00-15.00. Najpiękniejszym prezentem dla bezdomnego zwierzęcia jest nowy dom. Należy jednak pamiętać, że adopcja powinna być przemyślana i uzgodniona z wszystkimi członkami rodziny. Więcej informacji na stronie internetowej: www.ciapkowo.pl .
Kontakt: OTOZ Animals Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo", tel. 58 622 25 52, Anna Drewa - tel. 517 274 947, Izabella Baranowska - tel. 501 328 315.
Bezdomne koty
Zima jest najtrudniejsza dla kotów podwórkowych. Miasto apeluje do mieszkańców, spółdzielni mieszkaniowych i Administracji Budynków Komunalnych, aby zadbali o „swoje" koty i pomogli im przetrwać mrozy.
Miasto funduje bezpańskim kotom drewniane domki ze środków gminnego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W ramach realizowanego od 2005 r. programu „Koci dom" przekazano prawie 140 domków. Są one ocieplane i mają osłonięty daszkiem podest. Koty mogą przetrwać w nich śnieżną i mroźną zimę. Jest to ważne szczególnie tam, gdzie lokatorzy lub administracja zamykają piwnice. Opiekunowie kocich domów zobowiązani są do utrzymywania czystości i porządku wokół nich. Mogą otrzymać środki antykoncepcyjne i suchą karmę.
Porady na temat pomocy bezdomnym kotom oraz tworzenia pomieszczeń dla nich można uzyskać w schronisku „Ciapkowo" (tel. 58 622 25 52) lub w Wydziale Środowiska (tel. 58 668 84 82).
Psy
Psy bardzo ciężko znoszą mrozy, zwłaszcza te podwórkowe - jeśli ich właściciele nie zadbali o ocieplenie bud. Psie budy powinny być odpowiednio zabezpieczone przed zimnem - z zasłoniętym wejściem, wyłożone słomą, która jest lepsza niż inne wyściółki, gdyż nie przemaka, izoluje od chłodu i zatrzymuje ciepło.W razie zaobserwowania przypadków zaniedbań (np. na działkach), należy dzwonić do Schroniska Ciapkowo (tel. 58 622 25 52) lub do Straży Miejskiej (tel. 986).
Ptaki
Jeśli mróz się utrzyma, powinniśmy zacząć dokarmiać ptaki, które zdecydowały zimę spędzić w mieście. Zwłaszcza te, które dokarmialiśmy latem...Łabędzie powinny spędzać zimę na niezamarzających wodach obfitujących w pożywienie. Podczas ostrej zimy ludzie zapominają o głodnych i zupełnie bezradnych w takich okolicznościach ptakach... Wówczas właśnie trzeba im pomóc przetrwać! Dokarmiajmy je zbożem lub warzywami (surowymi lub gotowanymi, bez soli, drobno pokrojonymi). Rozdrobniony chleb jest jedynie karmą uzupełniającą (nie może być wyschnięty ani spleśniały). Karmę należy wykładać w ilości, którą ptaki zjedzą natychmiast, by nie psuła się i nie zamarzała. Przypominamy apele ornitologów! Nie dokarmia się łabędzi wiosną, latem i jesienią!
Pamiętajmy też, że różne gatunki ptaków mają odmienne potrzeby i upodobania żywieniowe. Drobne ptaki (np. kowaliki, wróble) najlepiej karmić mieszanką ziaren słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dla sikor i dzięciołów można wieszać kawałki niesolonej słoninki pamiętając, że trzeba ją usunąć po ok. dwóch tygodniach. Jemiołuszki, dzwońce, rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny głogu, dzikiej róży. Zawsze jednak pamiętajmy o tym, żeby pokarm był świeży i wykładany w takich ilościach, aby był zjedzony w czasie jednego karmienia.
Warto przypomnieć, że ptaki dokarmiają również gdyńscy strażnicy miejscy z Eko-Patrolu. Pokarm wykładany jest w kilku miejscach: w karmniku na Kamiennej Górze, w Parku Kilońskim (dla drobnego ptactwa), a także w pobliżu plaży w Śródmieściu, np. za pomnikiem Conrada przy al. Jana Pawła II, w basenie jachtowym, przy ostrodze Bulwaru Nadmorskiego koło restauracji Barracuda i w Orłowie, blisko przystani rybackiej (głównie dla łabędzi, kaczek i mew).
Ptaki dokarmiane są pszenicą, słonecznikiem, kukurydzą i mieszanką innych nasion. Strażnicy odwiedzają je dwa razy w tygodniu, a w razie potrzeby częściej - nawet w weekendy.  

ikona