1038 (638) 2012-02-10 - 2012-02-16

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 26 lutego 2012 roku Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na kolejną wystawę poświęconą Jubileuszowej Księdze Gdynian.
Księga powstała w 2001 roku, z okazji 75-lecia nadania Gdyni praw miejskich. Prezydent Wojciech Szczurek przekazał ją podczas VII Spotkania Rodów Gdyńskich na ręce Dagmary Płaza-Opackiej, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. Jubileuszowa Księga Gdynian to ponad 300 opowieści, drzewa genealogiczne, dyskietki i kasety z głosami przodków oraz fotografie sprzed lat. Wspomnienia pisały dzieci, wnuki i prawnuki ludzi, którzy w latach międzywojennych lub tuż po wojnie przybyli do Gdyni i tu pozostali. Gdyńskie rody to nie tylko ludzie, którzy mieszkali w kaszubskiej wiosce z dziada pradziada, ale i ci, którzy przyjechali nad morze po zakończeniu wojny i odbudowywali miasto. Wśród autorów wspomnień przeważają seniorzy, ale nie zabrakło też kart pisanych przez najmłodsze pokolenie. Jubileuszowa Księga Gdynian to dowód, iż stanowimy jedną, wielką, zakochaną w swoim mieście rodzinę. Żadne chyba miasto w Polsce nie może się pochwalić taką Księgą.
- do 29.04.2012 roku - wystawa „Chcemy
być nowocześni. Polski design 1955 - 1968 z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie".
- do 29.12.2012 roku - wystawa „Ginące zawody" („Domek Abrahama", ul. Starowiejska 30).
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.

***
W Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24 do 28 lutego br. oglądać można wystawę „TOKIO - GAZIANTEP - GDYNIA Sołtysiak - Jacobson - Ostalski".
Zdjęcia studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej zostały zrobione w trzech odległych od siebie miastach świata.
Michał Sołtysiak podglądał tętniące życiem Tokio. Jego zdjęcia mają charakter reportażowy, fotografowane osoby zupełnie nie spodziewały się, że tuż obok nich znajduje się obiektyw.
Filip Jacobson przedstawił portrety Turków mieszkających w Gaziantep. Na barwnych fotografiach przedstawiono ludzi oddanych z pasją swojej pracy.
Zdjęcia Łukasza Ostalskiego to Gdynia o trzech twarzach: zawodniczki rugby, kulturysty i wakacyjnych plażowiczów. Fotografie zrobione z artystycznym smakiem i niemałym poczuciem humoru.
Tokio, Gaziantep, Gdynia - takich miast jeszcze nie znacie. Wstęp wolny.
***
Do 15 lutego br. w Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana będzie wystawa pn. „Poszukiwania II" (malarstwo). Autorami prac są uczestnicy zajęć z arteterapii, prowadzonych przez Stowarzyszenie „Aktywni dla Zdrowia". Wystawa jest efektem poszukiwań własnego środka wyrazu każdego z twórców. Prace cechuje zarówno różnorodność tematów jak i technik wykonania (akwarela, akryl, pastel, węgiel, tusz). Tytułowe poszukiwania to niekończący się proces, droga nierzadko wyboista... Zajęcia prowadzone są pod kierunkiem Jacentego Lubowieckiego. Prezes Stowarzyszenia „Aktywni dla Zdrowia" jest Anna Lichnerowicz.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do oglądania wystawy „Świat wokół nas" - prezentującej prace plastyczne podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Gdyni w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 1, ul. Boisko 6, Obłuże.
Wystawa potrwa do 28 lutego br. w godzinach otwarcia biblioteki.
***
Kawiarnia Caffe Anioł przy ul. Kilińskiego w Gdyni zaprasza na wystawę zdjęć Magdy Truszkowskiej - „Czarodziejski Młyn".
Pomiędzy jeziorami Kłodno i Raduńskim Dolnym, w miejscu, gdzie leniwie przepływająca Radunia jest zabudowana betonowym jazem, działa stary młyn. Wystawa zdjęć jest oparta o zbiór fotografii młyna w Chmielonku, wykonanych wiosną i latem 2011 roku. Zawiera również motywy etnograficzne z historii młynarstwa, materiały zebrane podczas pobytu w jednym z górzystych regionów Francji oraz efekty poszukiwań pozostałości polskich młynów na Pomorzu. Opowieść o młynach, sięgająca czasów starożytnych, gdy ludzie nauczyli się sposobów mielenia mąki z użyciem kół, napędzanych energią wody, jest nierozerwalnie związana z wypiekaniem chlebów oraz z historią i praktyką piekarnictwa. Podczas ekspozycji prezentowane są także zdjęcia chlebów wraz z recepturami. Wystawa prezentowana jest do 16 lutego 2012 r.
Wstęp wolny!
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Beaty Cedrzyńskiej „FIGURACJA" do lokalu artystycznego „TYGIEL" w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV). Wystawę można oglądać do 23 lutego 2012 r. Beata Cedrzyńska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 1999 roku. Promotorem jej dyplomu była prof. Teresa Miszkin. W 2011 roku uzyskała tytuł doktora. Promotorem jej pracy doktorskiej „Figuracja ciało i duch" był dr hab. Jarosław Bauć. Beata Cedrzyńska brała udział w wielu wystawach, otrzymywała nagrody i wyróżnienia.
Wystawa dofinansowana przez Miasto Gdynia.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni, Koło Plastyków im. prof. W. Szczeblawskiego zapraszają do swojej siedziby przy ul. Władysława IV 51 na wystawę fotograficzną Haliny Wasielke Cieślak pt.: „Panorama Gdyni". Prezentowane prace to panoramiczne widoki naszego miasta, fotografowane z różnych najwyższych budowli gdyńskich. Wystawa czynna do 9 marca 2012 r. w poniedziałek, środę i piątek w godz. 11.00 -15.00 oraz we wtorek i czwartek w godz. 13.00 - 17.00. Wstęp wolny.

ikona