1040 (640) 2012-02-24 - 2012-03-01

Prawnicze warsztaty dla licealistów w Hadze

Uczniowie z II LO w Gdyni uczestniczyli w pierwszej międzynarodowej symulacji rozprawy sądowej Moot Court, która w dniach 12-19 lutego odbyła się w Hadze. Jej organizatorem był Uniwersytet w Nowym Jorku. Drużyna otrzymała tytuł The Best Team Work za najlepszą pracę zespołową.
W międzynarodowych zawodach uczestniczyli uczniowie klasy II B o profilu prawniczym: Maria Bilkiewicz, Agata Błaś, Emilia Dybowska, Małgorzata Kisiel, Agata Szreder, Konrad Grządkowski, Jakub Sowiński, Paweł Grunholz i Tobiasz Barszcz pod kierunkiem Anny Ćwiklińskiej-Rutki oraz prawnika Aleksandry Zaręby z kancelarii Cyman i wspólnicy. Licealiści odgrywali role obrońców i oskarżycieli w fikcyjnym procesie młodego człowieka oskarżanego o kierowanie grupą, która dopuściła się tortur.
Dla uczniów było to ogromne przeżycie. Wśród sędziów znaleźli się m.in. członkowie Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, sądzący takich zbrodniarzy jak Ratko Mladić czy Radovan Karadžić. Licealiści usłyszeli wiele słów pochwały za wyjątkową kreatywność w podejściu do tematu, świetną argumentację i profesjonalny występ.
Oprócz młodych gdynian w zawodach uczestniczyły także zespoły z USA, Holandii, Rosji, Wenezueli, Argentyny oraz jeszcze jednego miasta z Polski - Warszawy. Wygrała drużyna z Nowego Jorku.