1056 (656) 2012-06-22 - 2012-06-28

Startuje Gdynia Sailing Days

Gdynia Sailing Days - Żeglarskie Dni GdyniW środę 27 czerwca rozpoczyna się najważniejsza i najbardziej prestiżowa impreza w kalendarzu Polskiego Związku Żeglarskiego, czyli Volvo Gdynia Sailing Days. Żeglarskie Dni Gdyni odbywać się będą do 8 lipca 2012. Widowiskowe wyścigi najlepiej oglądać z Bulwaru Nadmorskiego i plaży Śródmieście. Zaprezentują się w nich żeglarze wszystkich pokoleń, od najmłodszych adeptów po utytułowanych zawodników. Atrakcje dla publiczności czekają nie tylko na wodzie.

W środę około godziny 11.30 rozpoczną się pierwsze wyścigi regat o Puchar Prezydenta Gdyni, które jednocześnie zainaugurują Volvo Gdynia Sailing Days. Żeglarskie Dni Gdyni odbędą się po raz trzynasty z rzędu.

Żeglarze z klas: 470, 420, 29er, Europa, Laser, Laser Radial, Laser 4.7 od środy do piątku codziennie mają rozgrywać po trzy wyścigi. Trasy ustawiane będą w okolicach Bulwaru Nadmorskiego. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, sędziowie wytyczać będą tak boje zwrotne, aby rywalizacja odbywała się jak najbliżej brzegu, a tym samym była jak najlepiej widoczna. Uroczyste otwarcie regat odbędzie się już po pierwszych startach, w środę o 19.00 w Contrast Cafe. Ceremonia nagrodzenia najlepszych planowana jest 29 czerwca o 16.00.

Doskonałą promocją żeglarstwa powinien być EUROSAF Sailing Freestyle Event. 30 czerwca i 1 lipca w okolicach plaży Śródmieście i Bulwaru Nadmorskiego zaprezentują się najszybsze jednostki żeglarstwa regatowego m.in. z klas: 49er, 29er i klasy A katamaranów.

Natomiast 7 i 8 lipca planowane są dni otwarte Volvo. W ich trakcie ma zostać zorganizowana uroczystość pożegnania żeglarskiej reprezentacji Polski, która wystartuje na igrzyskach olimpijskich w Londynie. Odbędzie się także premiera nowego Volvo V40. Ponadto przez cały okres trwania imprezy w Marinie Gdynia w godz. 10:00 - 18:00 funkcjonować będzie miasteczko Volvo, a przy Contrast Cafe - scena letnia.

27 - 29 czerwca Puchar Prezydenta Miasta Gdyni w klasach 470, 420, 29er, Europa, Laser, Laser Radial, Laser 4.7

Tradycyjne regaty, które od lat odbywają się w Gdyni. Na wodzie zaprezentują się jednostki jedno i dwuzałogowe. Zobaczyć będzie można zarówno zmagania w klasach olimpijskich (470, Laser, Laser Radial), Europie, która również w przeszłości gościła w programie igrzysk, oraz tzw. klasach przygotowawczych z udziałem głównie młodzieży.

30 czerwca - 1 lipca EUROSAF Sailing Freestyle Event ; Dni High Performance w kl. 49er, 29er, katamarany klasy A

Prezentacja najszybszych jednostek żeglarstwa regatowego z olimpijską klasą 49er na czele. W pokazowej rywalizacji ścigać się będą m.in. katamarany i skiffy.


1-7 lipca Mistrzostwa Półkuli Wschodniej w klasie Star

To najstarsza z klas olimpijskich, do której garną najlepsi żeglarze regatowi świata. Na wodzie dwuosobowe jednostki można rozpoznać bez problemu - są duże i oznaczone gwiazdą na żaglu.

6 - 8 lipca Mistrzostwa Polski w Match Racingu

Według niektórych to kwintesencja żeglarstwa: krótkie wyścigi, przejrzystość rywalizacji, a przede wszystkim pojedynki jeden na jednego. Liczą się: perfekcja wykonywanych manewrów, taktyka, a wręcz przebiegłość.

6 - 8 lipca Puchar Trenerów w klasie Optimist

Maksymalna szerokość - 113 centymetrów, długość - 232 centymetry, na żaglu litera Q - tak wygląda jednostka najmniejszej monotypowej międzynarodowej klasy żeglarskiej. Na jachtach, popularnie zwanych „mydelniczkami", startują najmłodsze wilki morskie, nawet 6-latkowie.