1059 (659) 2012-07-13 - 2012-07-19

Festiwal Traffic Design zmienia oblicze Gdyni

Uliczny artTransatlantyki na budynku przy skrzyżowaniu ul. Żeromskiego oraz Św. Wojciecha, odmieniony słup przy kawiarni F. Minga na Bulwarze Nadmorskim czy niezwykły labirynt na ścianie bloku przy ul. Żeromskiego 8 - to tylko niektóre efekty pracy czołówki polskiego street artu w ramach gdyńskiego Festiwalu Traffic Design 2012. 2 sierpnia 2012 można było zobaczyć na żywo, jak duet artystów Foxy & Wiur maluje stację SKM w Orłowie. 
 
Podczas Festiwalu Traffic Design wybrane gdyńskie ulice, wiadukty i stacje SKM poddawane są artystycznej metamorfozie. Inicjatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Traffic Design, które powstało z połączenia umiejętności i zainteresowań streetartowców, grafików, architektów, urbanistów, malarzy, a także działaczy społecznych. Cel - polepszyć estetykę przestrzeni publicznych.
 
W tym roku stowarzyszenie zdecydowało się całą uwagę poświęcić Gdyni i do współpracy zaprosiło artystów, którzy projektują prace w całości nawiązujące do klimatu i architektury miasta. Nie są to oderwane od kontekstu urbanistycznego obrazy „wklejone" w przestrzeń, ale integralne projekty współgrające z układem i charakterem dzielnicy i budynków. Stowarzyszenie chce zaprezentować street art konstruktywny: przyjemny dla mieszkańców, atrakcyjny dla turystów - dobry dla miasta.

W festiwalu bierze udział czołówka artystów polskiego street artu, m.in.: M-city, Etam Cru, Otecki, Autone i Roem, Dair, Nespoon, Maciek Szupica, Seikon oraz Jacyndol.



Oto adresy pleneru Traffic Design:

- kwartał wyznaczony przez ulice: Portową, Żeromskiego, Św. Piotra i Św. Wojciecha (Śródmieście):
W tym miejscu, jak nigdzie indziej w mieście, nowoczesny wizerunek Gdyni spotyka się z historią małej rybackiej wioski i przedwojennymi marzeniami o pierwszym polskim porcie. Artyści wkroczą w klimatyczne zakamarki dzielnicy, odwołując się do historycznego i artystycznego kontekstu tego miejsca, w którego sąsiedztwie znajdują się m.in. Klub Muzyczny Ucho, Stocznia Remontowa Nauta, nabrzeże Dalmoru czy Klub Filmowy.

- SKM Grabówek i SKM Redłowo:
To kontynuacja długotrwałej współpracy z PKP i SKM w Trójmieście. Stowarzyszenie ponownie pojawi się w Redłowie, gdzie powstała zeszłoroczna realizacja artystów Autone i Roema. Nowe murale powstaną również na stacji Grabówek SKM.

- wiadukty na ulicach Sportowej i Wielkopolskiej:
Zaangażowanie mieszkańców w projekt jest jedną z głównych idei tegorocznego festiwalu. Z prośbą o pomalowanie wiaduktu przy ul. Sportowej wystąpili radni tamtejszej dzielnicy. Tymczasem z propozycją pomalowania wiaduktu na ul. Wielkopolskiej zwróciło się PKP. 


Transatlantyki na budynku przy skrzyżowaniu ul. Żeromskiego oraz Św. Wojciecha, fot.: Michał Kowalski

Transatlantyki na budynku przy skrzyżowaniu ul. Żeromskiego oraz Św. Wojciecha, fot.: Michał Kowalski Prace nad muralem na budynku przy ul. Żeromskiego, fot.: Michał Kowalski

Prace nad muralem na budynku przy ul. Żeromskiego, fot.: Michał Kowalski Kolejny mural na budynku przy ul. Żeromskiego, fot.: Michał Kowalski

Widok na murale od strony ul. Św. Piotra, fot.: Michał Kowalski Murale na kamienicach przy ul. Portowej. Widok od strony podwórza, fot. Michał Kowalski

Mural na ścianie budynku przy ul. Żeromskiego, fot.: Michał Kowalski Igor Karasiewicz w trakcie prac nad muralem na budynku przy ul. Portowej, fot.: Michał Kowalski

Igor Karasiewicz w trakcie prac nad muralem na budynku przy ul. Portowej, fot.: Michał Kowalski


fot.: Michał Kowalski

ikona