16 października 2012 r. w Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę wysiedlenia Polaków, mieszkańców Gdyni przez Niemców w roku 1939 – 1945. W uroczystości uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, przedstawiciele gdyńskiego samorządu, posłanka Dorota Arciszewska Mielewczyk i poseł Janusz Śniadek, dowództwo Marynarki Wojennej i gdynianie.
Na ścianie odremontowanego budynku dworca Gdynia Główna odsłonięto tablicę pamięci wysiedlonych Gdynian, a dokonali tego Pani Stefania Talkowska- najstarsza członkini Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, Benedykt Wietrzykowski – prezes stowarzyszenia i prezydent Wojciech Szczurek.
10 osób odebrało medale „Pro Memoria” przyznawane przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.
Uczestnicy uroczystości zapalili także znicze na placu Gdynian Wysiedlonych.
Osoby zainteresowane tą kartą historii Gdyni i jej mieszkańców mogą w TVP Historia w niedzielę 21 października 2012 r.o godz. 21:32 obejrzeć film dokumentalny „Gdynia była pierwsza".
Film wg scenariusza Barbary Balińskiej - Kalukin i nieżyjącego wybitnego dokumentalisty Krzysztofa Kalukina, zrealizowali Tadeusz Litowczenko i Aleksander Gosk. To opowieść o losach kilku gdyńskich rodzin, zmuszonych do opuszczenia miasta przez hitlerowską administrację.
fot.: Małgorzata Omachel - Kwidzińska