1072 (672) 2012-10-19 - 2012-10-25

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 2.12.2012 r. - „Artyści sami o sobie. Autoportrety twórców polskich z kolekcji Andrzeja Cerlińskiego i Muzeum Miasta Gdyni". Kolekcja autoportretów twórców polskich, którą można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni, powstała jako efekt wieloletnich starań gdyńskiego miłośnika sztuki, Andrzeja Cerlińskiego i jego osobistych kontaktów z artystami. Najstarszym i najcenniejszym obiektem w kolekcji jest Autoportret Jana Piotra Norblina, wykonany jak można przypuszczać, przed 1774 r., a więc jeszcze przed sprowadzeniem Norblina do Polski. Wśród artystów reprezentowanych w kolekcji wymienić można m. in.: Henryka Baranowskiego, Bolesława Czedekowskiego, Stanisława Gałka, Wojciecha Gersona, Stanisława Janowskiego, Józefa Mechoffera, Annę Halarewicz, Dariusza Kaletę, Kaspra Pochwalskiego, Marię Podlewską, Tadeusza Rychtera, Antoniego Suchanka.
- do 4.11.2012 r. - wystawa „Fajka jako dzieło sztuki. Najciekawsze fajki z najlepszych polskich kolekcji"; Najciekawsze fajki z najlepszych polskich kolekcji oraz tabakiery z Pomorza;
- do 29.12.2012 r. - wystawa „Ginące zawody" (Domek Abrahama, ul. Starowiejska 30).
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny.
Więcej informacji na: www.muzeumgdynia.pl.
***
Do 2 listopada 2012 roku w Galerii „Ratusz" (Urząd Miasta, al. Marsz Piłsudskiego 52/54, I piętro) oglądać będzie można wystawę pt. „Błogosławiony Jan Paweł II w drodze do świętości". Wystawa składa się z 28 plansz, które przedstawiają życiową drogę bł. Jana Pawła II. Tablice ukazują obrazy z rodzinnego domu poprzez posługę dla Kościoła Krakowskiego, aż do godności biskupa Rzymu. Bogato zilustrowany pontyfikat (ponad 100 zdjęć) kończy plansza przedstawiająca uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II w Watykanie i Wadowicach. Prezentację otwierają archiwalne zdjęcia z lat młodości Wojtyły, pochodzące ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Wadowicach. Znajdują się także fotografie z działalności Wojtyły jako metropolity krakowskiego. W tej grupie można odnaleźć unikatową fotografię z uroczystości 25-lecia kapłaństwa Karola Wojtyły, którą w 1971 roku zorganizowali w Wadowicach przyjaciele ówczesnego metropolity krakowskiego. Kolejna sekwencja to zdjęcia z czasów pontyfikatu Papieża Polaka. Są tutaj niepublikowane dotąd obrazy Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Ameryki Łacińskiej, obrazy z zamachu w maju 1981 roku, fotografie z podróży do Polski, w tym między innymi z wizyt w Wadowicach z lat 1979, 1991 i 1999. Foto galerię życia Karola Wojtyły kończą sekwencje z wydarzeń podczas czuwania w czasie śmierci Jana Pawła II i dni żałoby. Na każdej tablicy przypomniane są cenne słowa Błogosławionego.
Ekspozycja powstała dzięki współpracy Muzeum Miejskiego z Wadowic z Francuską Agencją Prasową.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART - Gdynia, Galeria Profile i Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na wystawę pokonkursową Europejskiego Konkursu Malarstwa „Barwy morza - Gdynia 2012". Wystawa prezentowana jest na pokładzie Daru Pomorza w Gdyni, al. Jana Pawła II do 30 listopada 2012 r.
***
Akwarium Galeria Sztuki w Centrum Gemini w Gdyni zaprasza na wystawę Zofii Kijak - „Abstrakcje kwiatowe". Wystawa czynna do 20 października 2012 r. codziennie od godz. 12.00 do 20.00.
Zofia Kijak - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz studiów podyplomowych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, RIBA-RoyalInstitute of British Architects, AIA- AustralianInstitute of Architects. Wśród prac są pejzaże, obrazy o tematyce ogrodowej, portrety oraz kompozycje martwej natury. Wspólną cechą obrazów artystki jest fascynacja kolorem. Artystka brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych uzyskując liczne wyróżnienia i nagrody.
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 11 zaprasza do oglądania wystawy „Igraszki igłą", prezentującej obrazy wykonane haftem krzyżykowym przez gdyniankę zajmująca się haftami od 15 lat Salomeę Lewińską-Tkaczyk. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 11 - Gdynia Mały Kack, ul. Łowicka 51. Wystawa prezentowana będzie do 30 października br. w godzinach otwarcia biblioteki.
***
W Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6) trwa wystawa prac Izabeli Folta „Dusza rozradowana". Zaczęła malować dla relaksu lub dla ucieczki od problemów. Nadal doskonali swoje zdolności na Gdańskiej ASP. Uczestniczyła w szeregu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Próbuje oprócz malarstwa także rzeźby, grafiki i cudownego „babrania się" w glinie ceramicznej. Wystawa otwarta do 26 października 2012 r. Więcej informacji na: www.caffeaniol.pl. Wstęp wolny.
***
19 października 2012 r. o godzinie 18.00 w Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym rozpocznie się gala otwarcia wystawy pokonkursowej połączoną z rozdaniem nagród III Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej - Gdynia 2012 (to impreza partnerująca Międzynarodowemu Triennale Grafiki - Kraków 2012). Jej celem jest prezentacja prac z dziedziny mediów cyfrowych skierowana do artystów profesjonalnych z kraju i zagranicy. Wystawa będzie czynna od 20 października do 15 listopada 2012 r.
***
Od 19 października 2012 r. Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza do obejrzenia wystawy p.t. „Stawiam kroki milowe zamaszyste jak świat". Wystawa jest przeglądem twórczości dzieci i młodzieży związanej z działalnością Galerii Sztuki Szkolnej przy Gdyńskiej Szkole Społecznej (ul. Kapitańska 37), której opiekunem jest Mirosław Pawlik.
Wernisaż odbędzie się 19 października (piątek) o godz. 17.00. Ekspozycja prezentowana będzie do 14.11.2012 r. (od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 19.30).
***
AKWARIUM GALERIA SZTUKI w Centrum Gemini zaprasza na wystawę BATIKU Wandy Frąckowskiej. Wystawę można oglądać od 22.10 do 4.11.2012 r .codziennie w godz. 9.00 - 23.00.
Wanda Frąckowska, absolwentka Wydziału Projektowania Graficznego Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademii sztuk Pięknych). Od 1977 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Pasjonuje ją wiele technik plastycznych, m. in. grafika, batik, witraż. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Można je znaleźć w wielu zbiorach prywatnych, muzeach oraz galeriach sztuki. Od ośmiu lat prowadzi pracownie batiku i witrażu na Uniwersytecie Trzeciego Wieku (Gdynia YMCA 55+), gdzie swoją pasją zaraża innych. Tematy swoich prac czerpie z podróży, inspiruje się przyrodą, pejzażem, naturą. 

ikona