Poniżej cenne wskazówki:
Tlenek węgla w ilościach zagrażających zdrowiu i życiu nie pojawi się w Twoim mieszkaniu, jeżeli: instalacja i przybory gazowe są sprawne; piece są sprawne, nie są popękane; w kuchni, łazience i pomieszczeniu z urządzeniami gazowymi jest czynna wentylacja naturalna (nawiew - wywiew); otwory wentylacyjne w drzwiach łazienki są drożne; kratki do kanałów wentylacyjnych nie są niczym zapchane lub osłonięte; przewody odprowadzające spaliny nie są popękane, a ich przejścia przez ściany uszczelnione.
W tym celu należy: raz w roku przeprowadzić przegląd instalacji gazowej i kominowej (mogą to zrobić wyłącznie uprawnione osoby); usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: cztery razy w roku od pieców węglowych, dwa razy w roku od pieców gazowych i olejowych, raz w roku z przewodów wentylacyjnych; nie pozostawiać bez nadzoru czynnych przyborów gazowych (kuchenek, term, pieców kąpielowych itp.).
Warto: niesprawne kuchnie i piecyki gazowe zastąpić nowymi; zainstalować domowe wykrywacze tlenku węgla; zachować dokumenty z przeglądów kominiarskich i gazowych; stwierdzone usterki zgłaszać do administratora budynku.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla: ból lub zawroty głowy; zaburzenia wzroku; zakłócenia rytmu serca i trudności w oddychaniu; jasnoczerwony kolor skóry; ogólne osłabienie, brak koncentracji.
Co robić, gdy podejrzewasz, że w mieszkaniu pojawił się tlenek węgla: otwórz szeroko okna; wyłącz urządzenia gazowe; wyjdź z mieszkania; powiadom służby ratownicze.
Telefony alarmowe: Pogotowie Ratunkowe, tel. 999; Państwowa Straż Pożarna, tel. 998; Policja, tel. 997; Pogotowie Gazowe, tel. 992; Centrum Powiadamiania Ratunkowego, tel. stacjonarny 112.
Opublikowano: 15.11.2012 00:00
Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (m.omachel@gdynia.pl)