1108 (708) 2013-07-19 - 2013-07-25

Drugie, a nawet czwarte życie gdyńskiej fontanny

W przyszłym roku skończy 40 lat i by godnie prezentować się podczas jubileuszu poddała się artystycznemu liftingowi. Podczas festiwalu Gdynia Design Days miejska fontanna zmieniła kolory i ubrana została w szklaną mozaikę. 14 lipca 2013 r. w odmienionej szacie trysnęła po raz pierwszy.
Autorką koncepcji jest Edyta Barańska - projektantka szkła, laureatka nagrody „Dobry Wzór" dla najlepszych projektów wzornictwa przemysłowego. Wpadła na pomysł, by pokryć bryłę fontanny mozaiką wykonaną z ręcznie formowanego szkła. Powstała ona z odzyskanego z odpadów szkła w trzech kolorach charakterystycznych dla Gdyni: niebiesko-zielonym - kojarzącym się z morzem, beżowo-złotawo-białym - to piasek oraz szarym, jaki ma większość gdyńskich elewacji. W słońcu jednak cała fontanna lśni feerią barw.
Ciekawy był skład ekipy „remontowej". W pracach, a właściwie wielkim happeningu, pomagali studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, młodzi projektanci, a także wolontariusze i Polskie Zrzeszenie Płytkarzy.
Renowacja specjalnie odbywała się latem, w trakcie sezonu, by zachęcić jak najwięcej gdynian i turystów do wspólnego działania, a także oglądania na żywo pracy artystów. Nie wszyscy wiedzą, że gdyńskie kielichy miały swoje poprzednie wcielenia. Fontanna na granicy skweru Kościuszki i mola Południowego stanęła w sierpniu 1938 r. Zaprojektował ją architekt Wacław Tomaszewski.
Jak podaje „Encyklopedia Gdyni", była to betonowa misa o średnicy ok. 20 metrów, służąca jednocześnie jako brodzik dla dzieci, z niewysokim, ale szerokim obrzeżem i walcową obudową wodotrysku. Kryły się w niej lampy z kolorowymi szybami oświetlające wodotrysk w godzinach wieczornych. Obrzeże było wyłożone granatowymi płytkami glazurowanymi, a dno - jasnoniebieskimi płytkami terakotowymi z bladobeżowymi wzorami. Fontanna przetrwała wojnę, ale w 1945 zniszczyli ją wycofujący się z Gdyni Niemcy.
Po wojnie została odbudowana w dawnej postaci, ale zamiast walca ozdobionego granatowymi płytkami wodotrysk został otoczony zwykłymi kamieniami. Fontanna nie była konserwowana i szybko popadła w ruinę. W 1961 r. Przedsiębiorstwo Robót Chłodniczych odbudowało ją w czynie społecznym. Odzyskała również kolorową iluminację.
Gdyńska fontanna w obecnym kształcie z betonowymi misami o różnej wysokości została zbudowana w 1974 r. Zaprojektowali ją Łukasz i Bolesław Rogińscy.
Od 2011 r. dzięki miastu w okresie zimowym na fontannie pojawia się świąteczna iluminacja. Gdyńskie „kielichy" błyszczą wówczas pióropuszami świateł. 

ikona