1108 (708) 2013-07-19 - 2013-07-25

Z plaży wyłoniły się... peryskopy

Na gdyńskiej plaży Śródmieście, przy kładce prowadzącej do mariny, pojawiły się niestandardowe kosze na śmieci. Przypominają... peryskopy. Gdynia jest miastem z morza, a widać to nie tylko w porcie, ale też w mieście. Do stylistyki morskiej nawiązują m.in. budynki przypominające statki czy mała architektura. Na plaży Śródmieście pojawiło się właśnie 20 pojemników na śmieci, które przypominają peryskop. Nawiązują one do historycznych elementów wyposażenia statków.

Projekt koszy stworzony został przez Michała Zrzelskiego i zajął pierwsze miejsce w drugiej edycji konkursu Gdynia City Transformers organizowanego przez Centrum Designu Gdynia. Pojemniki mają odpowiedni ciężar i są odporne na działanie warunków atmosferycznych. I co bardzo ważne ich konstrukcja gwarantuje, że odpady nie będą roznoszone przez silniejsze podmuchy wiatru. Koszt wykonania takich peryskopów to ok. 30 tys. zł.

W tym samym konkursie wyróżnienie otrzymali: Mateusz Pruszkowski za projekt Ekokamyki oraz zespół w składzie Wiktor Kurc i Aleksandra Mierzwa za kosze w kształcie boi. W miarę możliwości finansowych w przyszłym roku na gdyńskich plażach pojawią się kolejne designerskie pojemniki.

Peryskopowe śmietniki na gdyńskiej plażyPeryskopowe śmietniki na gdyńskiej plaży