1117 (717) 2013-09-27 - 2013-10-03

Marynarka Wojenna będzie mieć nowe okręty

Marynarka Wojenna będzie miała nowe okręty. W obecności premiera Donalda Tuska i Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka podpisano w Gdyni umowy na budowę niszczyciela min i dokończenie prac nad patrolowcem.

Na mocy podpisanych w gdyńskim porcie wojennym umów, w 2016 roku polska flota wzbogaci się o nowoczesny niszczyciel min ORP Kormoran II. Kończy się też okres niepewności związany z przyszłością okrętu budowanego w Stoczni Marynarki Wojennej od 2001 roku. Pierwotnie wielozadaniowa korweta ORP Gawron, której kadłub jest już gotowy, zostanie dokończona jako patrolowiec. Zmianie typu towarzyszy też zmiana nazwy - okręt zostanie ochrzczony jako ORP Ślązak. Jego wejście do służby również planowane jest na rok 2016.
Obie jednostki zostaną zrealizowane przez krajowe konsorcja w polskich stoczniach. Liderem projektu budowy niszczycieli min (docelowo mają bowiem powstać 3 takie jednostki) będzie Stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska, natomiast wiodącym podmiotem prac nad Ślązakiem - gdyńska Stocznia Marynarki Wojennej.

Wyposażenie Kormorana II pozwoli na poszukiwanie i niszczenie min morskich wszystkich typów. Okręt będzie miał długość 58 m, a jego maksymalna prędkość osiągnie 15 węzłów. Załoga etatowa jednostki ma liczyć 45 osób.

Z kolei, 95-metrowy ORP Ślązak będzie mógł pływać z prędkością nawet 30 węzłów. Uzbrojenie okrętu obejmie 76-milimetrową armatę, dwa 30-milimetrowe działka, stacje radiolokacyjne do obserwacji i kierowania ogniem oraz zintegrowane systemy walki, łączności i nawigacji. Przeznaczony do zwalczania celów nawodnych i powietrznych Ślązak będzie patrolował i ochraniał tory podejściowe portów i morskie linie komunikacyjne, prowadził kontrole szlaków żeglugowych, eskortował jednostki cywilne i chronił infrastrukturę morską.
Budowa nowych okrętów jest częścią programu modernizacji sił zbrojnych do 2022 roku. Według ubiegłorocznych założeń nakłady na rozwój Marynarki Wojennej mają się utrzymać na poziomie ok. 900 mln zł rocznie. Program przewiduje także zamówienie trzech okrętów podwodnych.

ikona