1120 (720) 2013-10-18 - 2013-10-24

Najczęstsze błędy podczas segregacji śmieci

Minęły już ponad trzy miesiące od wprowadzenia na terenie Gdyni nowych zasad odbioru odpadów komunalnych. Niestety nadal zdarzają się różnego rodzaju błędy w sposobie segregacji odpadów, dlatego tym razem przedstawiamy zalecenia, które pozwolą uniknąć najczęstszych z nich.
1. Pojemniki służą do gromadzenia odpadów, a nie powietrza!
Zgniataj puste plastikowe butelki, opakowania i puszki, zanim je wrzucisz do pojemnika PLASTIK I METALE. Kartoniki po mleku lub sokach zgnieć, a duże kartony i opakowania z tektury potnij przed wrzuceniem do pojemnika PAPIER I OPAKOWANIA WIELOMATERIAŁOWE. Tym sposobem pojemniki wolniej się zapełniają.
2. Nie brudź sobie rąk!
Oszczędzaj wodę i nie myj plastikowych i metalowych, a także szklanych opakowań przed wrzuceniem do odpowiedniego pojemnika na odpady surowcowe. Opakowania nie muszą być czyste, ale muszą być puste! Zawartość opakowań (jedzenie, napoje, chemia gospodarcza) utrudnia proces odzyskiwania surowców.
Etykiety papierowe mogą pozostać na słoikach, butelkach szklanych i plastikowych, a także opakowaniach plastikowych.
3. Mokry papier to już nie to!
Mokra makulatura butwieje i nie nadaje się do przetworzenia. Do pojemnika PAPIER I OPAKOWANIA WIELOMATERIAŁOWE wrzucaj tylko suchy papier oraz puste opakowania po mleku i sokach. Mokry i mocno zanieczyszczony papier lepiej wrzucić do pojemnika na ODPADY ZMIESZANE.
Pozostałości taśmy samoprzylepnej i zszywek nie trzeba usuwać z wyrzucanej makulatury, ani plastikowych elementów z opakowań wielomateriałowych.
Wskazówki dotyczące segregacji wraz z harmonogramem odbioru poszczególnych rodzajów odpadów znajdziesz na stronie www.smieciodnowa.pl.
Infolinia poświęcona nowym zasadom odbioru i segregacji śmieci: 58 77 23 500. 

ikona