Po raz pierwszy, od chwili przystąpienia Polski do UE, Gdynia pojawiła się na trasie jednego z najważniejszych korytarzy transportowych: Bałtyk-Adriatyk.
Poza Gdynią, na trasie korytarza Bałtyk-Adriatyk jest również Gdańsk oraz port lotniczy Rębiechowo a także porty morskie w Szczecinie i Świnoujściu.
To wielki sukces, zapowiadający wielkie korzyści. Projekty, służące powstaniu korytarza Bałtyk-Adriatyk na terenie naszego miasta otrzymają bardzo wysokie dofinansowanie.
Mogą dotyczyć infrastruktury i nowoczesnych systemów transportowych.
Wartością dodaną infrastruktury transportowej korytarza Bałtyk - Adriatyk ma być optymalne wykorzystanie przestrzeni miejskiej, technologie transportowe przyjazne dla środowiska naturalnego, regulacje przyjazne dla gospodarki i turystyki. Może powstać wiele atrakcyjnych miejsc pracy, ważnych dla wszechstronnego rozwoju miasta.
Sukces ten był możliwy dzięki rozwojowi i modernizacji portu morskiego i linii kolejowej Warszawa - Gdynia, stanowisku Rządu RP, dot. włączenia Gdyni do strefy korytarza - ale także dzięki aktywnemu uczestnictwu Gdyni w projektach unijnych, przygotowujących propozycje przebiegu trasy korytarza Bałtyk - Adriatyk - szczególnie w projekcie „SoNorA": www.sonora.eu i w projekcie „Autostrada morska Gdynia - Karlskrona".

Opublikowano: 07.11.2013 00:00
Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (m.omachel@gdynia.pl)