Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

1131 (731) 2014-01-24 - 2014-01-30

Pomysł na ferie – zrób karmnik lub budkę lęgową i zaproś ptaki do Gdyni

Szpaki, pleszki, sikorki, kowaliki, wróble czy jerzyki - mieszkańcy naszych lasów, pięknym śpiewem czy też kolorami piórek umilają nam spacery leśnymi duktami. I choć to dzikie ptactwo, to ludzie powinni zadbać o to, by mogły bezpiecznie składać jajka i dbać o swoje pisklaki a, gdy za oknem silny mróz, pomóc przetrwać dokarmiając je ziarnem.

W związku z tym, co roku, już od szesnastu lat odbywa się konkurs pod hasłem „Zapraszamy ptaki do Gdyni". Uczniowie gdyńskich szkół wykonują budki lęgowe bądź karmniki. Dla małych i tych trochę starszych majsterkowiczów to kolejna propozycja na zimowe ferie...
Celami konkursu są zarówno lepsze poznanie gatunków ptaków żyjących w mieście i jego okolicach, jak i włączenie ludzi młodych w działania na rzecz ochrony przyrody - przede wszystkim zachęcenie dzieci i młodzieży do pracy na rzecz zwierząt oczekujących pomocy ze strony człowieka. Konkurs ma przyczynić się do uzupełnienia miejsc lęgowych dla ptaków (dziuplaków), którym wycinanie starych drzew ogranicza możliwość zakładania gniazd. Rezultatem konkursu jest także wsparcie naturalnych metod walki z owadzim szkodnikiem, niszczącym kasztanowce poprzez zawieszenie na tych drzewach budek lęgowych dla sikor, żywiących się szrotówkiem kasztanowiaczkiem. Konkurs to również forma edukowania na temat właściwych zasad dokarmiania ptaków.

Termin nadsyłania prac, zgodnie z regulaminem (http://www.gdynia.pl/wszystko/o/gdyni/srodowisko/info/5023_90262.html), upływa 17 lutego 2014 r. o godzinie 15.00.
Bliższych informacji udzielają pracownicy Referatu Ekorozwoju UM pod numerami telefonów: 58 668 84 82, 668 74 76.