List intencyjny dotyczący współpracy przy Święcie Morza podpisali przedstawiciele organizatorów - prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, a jednocześnie dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Andrzej Królikowski, komandor Mirosław Mordel, dowódca 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, prorektor Akademii Morskiej w Gdyni do spraw morskich Henryk Śniegocki, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej Jerzy Lewandowski, burmistrz Jastarni Tyberiusz Narkowicz i prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.
Święto Morza rozpocznie się 20 czerwca salwą z ORP Błyskawica, uroczystym podniesieniem flag na Skwerze Kościuszki oraz przekazaniem kluczy do miasta Neptunowi. Przez 10 dni - do 29 czerwca - odbędzie się ponad 30 imprez. Wśród atrakcji: prezentacja jachtów, Bieg Kaprów, pokazy antyterrorystyczne i ratownicze na morzu, piknik morski, Puchar Bombardierów Wybrzeża i wizyta kaszubskich łodzi rybackich z całego Pomorza.
Podobnie jak w ubiegłym roku mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z oferty bezpłatnych rejsów po Zatoce Gdańskiej (tym razem na pokładach jachtów „Copernicus" i „Kneź"). W programie jest „biała sobota" w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, jak również turniej bokserski, który odbędzie się na Skwerze Kościuszki. Stałe już punkty to CudaWianki, Piknik Rodzinny w Orłowie i Gdyńska Mila Nurkowa.
Przypomnijmy, że obchody Święta Morza nawiązują do podobnych świąt obchodzonych przed drugą wojną światową w Gdyni. Pierwsze obchodzono 31 lipca 1932 roku. Do miasta przyjechało wtedy ponad 100 tysięcy osób. Specjalne pociągi dowoziły uczestników ze wszystkich krańców Polski. Przygotowano dla nich kwatery prywatne i wojskowe namioty. Na uroczystości przybył prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki.
Opublikowano: 27.03.2014 00:00
Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (m.omachel@gdynia.pl)