1140 (740) 2014-03-28 - 2014-04-03

Święto Morza 2014 - pierwsze szczegóły

19 marca, w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni podpisując list intencyjny zainaugurowano przygotowania do drugiej edycji reaktywowanego Święta Morza. Podczas czerwcowych obchodów czeka nas wiele atrakcji.

List intencyjny dotyczący współpracy przy Święcie Morza podpisali przedstawiciele organizatorów - prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, a jednocześnie dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Andrzej Królikowski, komandor Mirosław Mordel, dowódca 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, prorektor Akademii Morskiej w Gdyni do spraw morskich Henryk Śniegocki, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej Jerzy Lewandowski, burmistrz Jastarni Tyberiusz Narkowicz i prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.

Święto Morza rozpocznie się 20 czerwca salwą z ORP Błyskawica, uroczystym podniesieniem flag na Skwerze Kościuszki oraz przekazaniem kluczy do miasta Neptunowi. Przez 10 dni - do 29 czerwca - odbędzie się ponad 30 imprez. Wśród atrakcji: prezentacja jachtów, Bieg Kaprów, pokazy antyterrorystyczne i ratownicze na morzu, piknik morski, Puchar Bombardierów Wybrzeża i wizyta kaszubskich łodzi rybackich z całego Pomorza.

Podobnie jak w ubiegłym roku mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z oferty bezpłatnych rejsów po Zatoce Gdańskiej (tym razem na pokładach jachtów „Copernicus" i „Kneź"). W programie jest „biała sobota" w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, jak również turniej bokserski, który odbędzie się na Skwerze Kościuszki. Stałe już punkty to CudaWianki, Piknik Rodzinny w Orłowie i Gdyńska Mila Nurkowa.

Przypomnijmy, że obchody Święta Morza nawiązują do podobnych świąt obchodzonych przed drugą wojną światową w Gdyni. Pierwsze obchodzono 31 lipca 1932 roku. Do miasta przyjechało wtedy ponad 100 tysięcy osób. Specjalne pociągi dowoziły uczestników ze wszystkich krańców Polski. Przygotowano dla nich kwatery prywatne i wojskowe namioty. Na uroczystości przybył prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki.

ikona