


„W ciągu dwóch miesięcy udało się zbadać już kilkanaście procent uczniów z planowanej grupy, głównie dzięki bardzo dobrej współpracy z dyrektorami szkół i rodzicami dzieci, którzy musieli wyrazić zgodę na badania. To nas bardzo cieszy i chcemy z równą determinacją kontynuować naszą pracę, by w efekcie doprowadzić do poprawy stanu zdrowia u tych młodych ludzi. Wiemy już, że niemała grupa wymaga indywidualnej opieki prowadzonej przez czterech specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa i trenera" - wyjaśnia Marcin Radziwiłł, prezes zarządu Fundacji Medicover.
Pierwszą szkołą, objętą Programem „PoZdro!" jest Gimnazjum nr 13 w Chyloni. Już na początku marca przed budynkiem szkoły pojawiło się graffiti z informacją o programie. Placówka ta od samego początku była bardzo zaangażowana w jego realizację.

o cukrzycy
Istnieje ryzyko, że dzieci urodzone po 2000 roku będą żyły krócej niż ich rodzice. Jest to pierwszy raz w dziejach ludzkości kiedy cywilizacja zagraża a nie pomaga. Świat w którym funkcjonujemy nam nie sprzyja, środowisko jest zanieczyszczone, produkty spożywcze przetworzone, kaloryczne mało wartościowe, mamy mało ruchu i dodatkowo brakuje nam wiedzy jak sobie pomóc.
Z najnowszych opracowań wynika że w krajach Unii Europejskiej 26 milionów dzieci cechuje nadwaga zaś ok. 6,4 miliona otyłość. W wielu krajach uprzemysłowionych odsetek dzieci z nadwagą i otyłością sięga obecnie 20-30 %. W Stanach Zjednoczonych częstość otyłości wśród nastolatków uległa podwojeniu w okresie zaledwie kilkunastu lat. Szacuje się że w krajach Unii Europejskiej rokrocznie przybywa ponad 1,3 miliona dzieci z nadwagą i ok. 300 000 z otyłością. W Polsce nadwaga i otyłość występują u ponad połowy społeczeństwa (50-60 % osób dorosłych oraz u około 15-20% dzieci i młodzieży).
Lekarze podkreślają, że towarzyszące otyłości w wieku dziecięcym zaburzenia metaboliczne zazwyczaj są obecne także w wieku dorosłym i zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz wczesnego występowania chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto osoby otyłe bywają w różny sposób piętnowane i dyskryminowane, zarówno w wieku dziecięcym i młodzieńczym, jak i w wieku dorosłym.
Zjawisko to przyczynia się do obniżenia własnej oceny, satysfakcji z życia oraz jakości życia zależnej od zdrowia. Aby uniknąć nadwagi i otyłości warto zadbać o profilaktykę. W przypadku występowania nadmiaru masy ciała powinna być ona prowadzona od wczesnych lat przedszkolnych i szkolnych. Jest to możliwe przez propagowanie prawidłowego modelu odżywiania oraz regularnej aktywności fizycznej u dzieci. Działania profilaktyczne powinny objąć cała rodzinę i środowisko dziecka. Z tego powodu w profilaktyce i leczeniu otyłości, cukrzycy, szczególnie typu 2 ważny udział ma personel pedagogiczny przedszkoli i szkół. Na to czy zachorujemy czy nie mamy wpływ od 50% do 70% czynników za które sami jesteśmy odpowiedzialni.
Szczegółowe informacje o programie PoZdro i jego przebiegu znajdują się na stronie: www.po-zdro.pl/.
PoZdro! Infolinia: 500 900 777 (czynny od wtorku do piątku w godz. 12-20, w soboty od 10-14).
Opublikowano: 22.05.2014 00:00
Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (m.omachel@gdynia.pl)