1151 (751) 2014-06-13 - 2014-06-19

Lata 70-te wracają na ulicę Świętojańską

Pewex, Baltona, bony towarowe, cinkciarze i wata cukrowa - relikty minionej epoki wrócą na ulicę Świętojańską w Gdyni, podczas imprezy „Nowa Świętojańska". Zabawa z wieloma atrakcjami odbędzie się w sobotę 14 czerwca 2014 roku w godz. 14.00 - 22.00.

W sobotnie popołudnie i wieczór ulica Świętojańska zamieni się w deptak, który opanują między innymi dziesiątki zabytkowych aut reprezentujących lata 70- te. Ta atrakcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem podczas poprzedniej imprezy „Świętojańska wita wiosnę".


Nowością jest natomiast Questing - czyli turystyka z zagadkami, poznawanie dziedzictwa kulturowego ulicy w formie gry prowadzonej przez wierszowane wskazówki. Uczestnicy odwiedzając miejsca nieoczywiste dotrą do zakupów z 70-lat. Na zakończenie przewidziane są nagrody. „Wyprawa" prowadzona przez Arkadiusza Brzęczka wyruszy o godzinie 15.00 sprzed Urzędu Miasta przy alei Marszałka Piłsudskiego.

Lata 70-te wracają na ulicę ŚwiętojańskąIstotny punkt imprezy to koncert Duetu Gremplina z gościnnym udziałem Czarno-Czarnych. Dodatkowo, na scenie ustawionej przy ulicy Żwirki i Wigury, zagrają także DJ-e, a całość poprowadzi Jarek Janiszewski. W przerwach wiele konkursów i niespodzianek - wśród nich pokaz japońskiej sztuki szermierczej z prawdziwymi mieczami.

W sobotę do ostatniego gościa będą otwarte restauracje, pizzernie, kawiarnie, cukiernie, a także wybrane butiki oraz sklepy. Dla mieszkańców otworzą się w tych godzinach księgarnie. „Będzie Pewex, Baltona, cinkciarze i wata cukrowa. W kilkudziesięciu konkursach można wygrać bony i dostać za nie ekskluzywne towary" - mówi Arkadiusz Brzęczek, jeden z organizatorów wydarzenia. „Baltonowski Marynarz z reklamy zaprosi do sklepów i pewnie nakarmi mewy. Uczestnicy sobotniego wydarzenia deklarują przygotowanie na tę okazję specjalnych, promocyjnych ofert i niespodzianek, między innymi rabaty dla przebranych w stroje z lat 70-tych" - dodaje.

Przy okazji rozdawany będzie specjalny numer Dziennika Bałtyckiego „Nowa Świętojańska" z bonami marynarskimi w środku numeru. Wśród zapowiadanych atrakcji są także zabytkowe trolejbusy oraz historyczny wóz strażacki z Gdyni, muzeum VW, zabytkowe pojazdy militarne, i motocykle. Niespodzianką dla dzieci i rodzin będą także ogromne, kilkumetrowe, dmuchane zabawki, kucyki oraz ścianka wspinaczkowa.

Wydarzenie „Nowa Świętojańska" organizowana jest wspólnie z Miastem Gdynia przez Organizację Wypraw, Gdynię 2026 oraz Nowe Śródmieście - społeczność przedsiębiorców i organizacji pozarządowych skupionych na ożywieniu atmosfery ulicy Świętojańskiej w Gdyni.

W związku z imprezą nastąpią zmiany w organizacji ruchu.