Wkrótce niebo nad Gdynią przetną smugi rozpędzonych samolotów wyścigowych. Za ich sterami usiądzie 12 najlepszych na świecie pilotów klasy Master oraz 6 pretendentów klasy Challenger. Wśród nich jedyny Polak w stawce – Łukasz Czepiela. Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race, pierwsza tej skali impreza lotnicza w Polsce, zadebiutuje w weekend 25 - 27 lipca w sercu Gdyni. Wstęp wolny!
Zobacz także: Regulamin terenu i imprezy masowej Red Bull Air Race World Championship Gdynia
Wyścig, a nie pokaz
Udając się nad gdyńskie morze warto bliżej przyjrzeć się podniebnej rywalizacji, która w tym sezonie, po trzyletniej przerwie, powróciła do światowego kalendarza FAI (Międzynarodowa Federacja Lotnicza). Przede wszystkim należy podkreślić, że Red Bull Air Race to nie są „pokazy lotnicze”, ”akrobacje” lub „air show”. To nowatorska formuła wyścigów lotniczych w randze Mistrzostw Świata, w której o wygranej decyduje tylko najbardziej obiektywne kryterium – czas przelotu. Nie są też przyznawane żadne noty za styl.
Piloci
W Gdyni zobaczymy łącznie 18 pilotów: 12 w klasie Master oraz 6 w klasie Challenger. W obu przypadkach piloci rekrutowani są spośród zawodników, którzy mają na swym koncie wyjątkowe osiągnięcia w lotnictwie sportowym. Oprócz znakomitych umiejętności w pilotażu, każdy zawodnik musi być również w świetnej formie fizycznej. Podczas najtrudniejszych manewrów wartość przeciążeń dochodzi nawet do 10G.
Samoloty
Łączna długość gdyńskiej trasy wyścigu to ok. 6 km (2 okrążenia). Piloci szacują, że będą potrzebowali zaledwie około 1,5 minuty na jej pokonanie. Jak to możliwe? Wszystko dzięki dużej mocy silnika, wysokiemu momentowi obrotowemu oraz bardzo małej wadze samolotu. Do rywalizacji w Red Bull Air Race w klasie Master dopuszczono trzy modele samolotów: Edge 540, MXS-R oraz Corvous Racer 540. Samoloty różnią się konstrukcją kadłuba oraz skrzydeł, do produkcji których wykorzystano stal oraz włókno węglowe, ale mają dokładnie taki sam silnik i śmigło. Standaryzacja jednostki napędowej zrównuje szanse pilotów. Maksymalna prędkość samolotów (w zależności od modelu) waha się od 425 km/h do 444 km/h, a ich wyczynowa konstrukcja pozwala nawet na latanie… tyłem. Podczas rywalizacji prędkość maksymalną ograniczono do 370 km/h lecz mimo to Red Bull Air Race pozostaje najszybszym sportem motorowym na świecie! W kategorii Challenger Cup piloci rywalizują na samolotach Extra E-330LX.
Tor
Piloci ścigają się po torze, który wyznaczają wypełnione sprężonym powietrzem pylony o wysokości 25 m. Stożkowate słupy tworzą powietrzne bramki lub szykany, pomiędzy którymi musi przelecieć pilot. Gdyński tor zostanie wytyczony na akwenie Zatoki Gdańskiej w pobliżu plaży miejskiej i bulwaru Nadmorskiego, a pylony będą zainstalowane na zakotwiczonych w wodzie barkach. Tkanina, z których są wykonane przypomina materiał wykorzystywany do produkcji ultra lekkich żagli (spinakerów) i jest w górnej jego części o 40% lżejsza od standardowego papieru z drukarki. Przy każdym kontakcie maszyny z pylonem – z uwagi na olbrzymią różnicę ciśnień – materiał natychmiast pęka nie powodując zagrożenia dla pilota. Obsługa trasy potrzebuje średnio ok. 90 sekund na wymianę pylonu.
Zasady
Oficjalny weekend wyścigowy rozpocznie się 26 lipca w sobotę. Tego dnia odbędą się treningi pilotów obu klas. Zawodnicy kategorii Master powalczą dodatkowo w kwalifikacjach o najlepszą pozycję startową przed niedzielnymi wyścigami. Piloci klasy Challenger – w tym nasz zawodnik Łukasz Czepiela – po zakończeniu treningu przystąpią w sobotę do decydujących przelotów i walki o wygraną.
Piloci nie rywalizują bezpośrednio. O wyniku decyduje najlepszy czas zanotowany podczas dwóch kolejnych okrążeń. Sędziowie mogą zmienić końcowy wynik poprzez dodanie karnych sekund. Czas dolicza się w sytuacji, w której zawodnik popełni błąd np. przelatując zbyt wysoko podczas pokonywania bramki powietrznej lub ustawiając samolot w nieodpowiedniej pozycji. Karne sekundy grożą również za brak uruchomienia specjalnej maszyny wytwarzającej dym, dzięki której na ziemi lepiej widać pokonany tor przelotu. W przypadku złamania przepisów dotyczących pilotom grozi automatyczna dyskwalifikacja.
Zmagania pilotów dla publiczności zgromadzonej na plaży Śródmieście i bulwarze Nadmorskim będą komentować – znany z żywiołowego języka – dziennikarz Tomasz Zimoch oraz redaktor Paweł Wójcik. Dopingować pilotów na miejscu będą m.in. Adam Małysz (który wcześniej wraz z prezydentem Gdyni oficjalnie otworzy Red Bull Air Race) z Rafałem Martonem, Jacek Czachor, Tadek Błażusiak czy Zbyszek Bartman. Nie zabraknie także osób ze świata kultury – w piątek na plaży zagrają: Krzysztof Zalewski i Brodka, a w sobotę Ifi Ude i Kamp!
Bezpośrednią relację z finału Mistrzostw Świata Red Bull Air Race przeprowadzi Telewizja Polska, która będzie miała swoje studio na terenie Mariny. Relacja w TVP1 rozpocznie się w niedzielę 27 lipca o godz. 16.00, a kolejne wejście zaplanowano po Teleexpressie o godzinie 17.15.
Harmonogram Red Bull Air Race w Gdyni
Piątek, 25 lipca 2014
godz. 12.00 - 13.30 Trening klasy Master
godz. 13.40 - 15.30 Trening klasy Challenger
godz. 19.00 Krzysztof Zalewski – koncert Red Bull Tour Bus
godz. 20.00 Oficjalne otwarcie imprezy – plaża Śródmieście
godz. 20.30 Brodka – koncert Red Bull Tour Bus
godz. 13.00 Rozpoczęcie aktywności na plaży Śródmieście
godz. 13.50 - 15.30 Treningi - klasa Master
godz. 15.45 - 15.50 Pokazy lotnicze
godz. 15.50 - 16.30 Wyścig - klasa Challenger
godz. 16.45 - 17.05 Pokazy lotnicze
godz. 17.05 - 18.05 Kwalifikacje - klasa Master
godz. 19.00 Ifi Ude – koncert Red Bull Tour Bus
godz. 20.30 Kamp! – koncert Red Bull Tour Bus
Niedziela, 27 lipca 2014
godz. 13.00 Rozpoczęcie aktywności na plaży Śródmieście
godz. 13.15 Atrakcje otwierające imprezę
godz. 14.25 - 14.35 Pokazy lotnicze
godz. 14.50 - 15.05 Pokazy lotnicze
godz. 15.20 - 15.55 Wyścig klasa Master - TOP 12
godz. 16.15 - 16.20 Pokazy lotnicze
godz. 16.20 - 16.45 Wyścig klasa Master - SUPER 8
godz. 16.45 - 16.55 Pokaz w wykonaniu Łukasza Czepieli
godz. 17.10 - 17.25 Wyścig klasa Master - FINAL 4
godz. 17:30 - 18:00 Ceremonia wręczenia nagród
Kalendarz wyścigów Red Bull Air Race
1. Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie - 28.02-1.03;
2. Rovinj, Chorwacja - 12-13.04;
3. Kuala Lumpur/Putrajaya, Malezja - 17-18.05;
4. Gdynia, Polska - 26-27.07;
5. Ascot, Wielka Brytania - 16-17.08;
6. Dallas/Fort Worth, USA - 6-7.09;
7. Las Vegas, USA - 11-12.10;
8. Spielberg, Austria - 25-26.10.
Klasyfikacja generalna po 3 wyścigach
1. Hannes Arch (Austria) - 30 pkt
2. Paul Bonhomme (Wielka Brytania) - 25 pkt
3. Nigel Lamb (Wielka Brytania) - 17 pkt
4. Pete McLeod (Kanada) - 17 pkt
5. Matt Hall (Australia) - 14 pkt
6. Martin Sonka (Czechy) - 8 pkt
7. Yoshihide Muroya (Japonia) - 7 pkt
8. Nicolas Ivanoff (Francja) - 5 pkt
9. Matthias Dolderer (Niemcy) - 4 pkt
10. Peter Besenyei (Węgry) - 2 pkt
11. Kirby Chambliss (USA) - 0 pkt
12. Michael Goulian (USA) - 0 pkt
Lotnicza Gdynia
Red Bull Air Race to największa impreza lotnicza w historii Gdyni. Jednak tradycje awiacji w naszym mieście są znacznie, znacznie dłuższe.
Lotnisko w Babich Dołach istnieje od ponad 70 lat. 20-tą rocznicę istnienia obchodzi w tym roku stacjonująca tam gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, do której zadań należą między innymi akcje poszukiwawcze i ratownicze na Bałtyku. Pewnie wielu gdynian i nie tylko, pamięta jeszcze pokazy lotnicze Air Show z 1998 roku. Wówczas, pod koniec czerwca, gdyńskim niebem zawładnęły Harriery, Gripeny, a także MiGi.
Na tym nie koniec, ponieważ lotnicza historia Gdyni sięga lat przedwojennych – w kwietniu 1936 roku świat stanął otworem – z Portu Lotniczego Gdynia rozpoczęły się regularne rejsy Polskich Linii Lotniczych Lot do Warszawy. Dalej można było polecieć nawet do Nowego Jorku.
z archiwum Jerzego Zająca
Zmiany w organizacji ruchu
W związku z odbywającą się w dniach 25 - 27 lipca 2014 roku imprezą pod nazwą "Red Bull Air Race" informujemy, że:
1. od godz. 06:00 dnia 25 lipca do godz. 23:00 dnia 27 lipca zamknięte dla ruchu pojazdów zostaną niżej wymienione ulice:
a. Skwer Kościuszki;
b. Aleja Jana Pawła II;
c. Karola Olgierda Borchardta;
d. Zawiszy Czarnego;
e. Danuty Baduszkowej;
f. Armii Krajowej (od skrzyżowania z ul. Józefa Wybickiego/Placem Grunwaldzkim);
g. Aleja Marszałka Piłsudskiego;
h. Ignacego Krasickiego (od skrzyżowania z Al. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Józefa Korzeniowskiego);
i. Kazimierza Tetmajera (pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Wincentego Pola a Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego);
j. Bolesława Prusa;
k. Juliana Ejsmonda (od skrzyżowania z Wincentego Pola);
l. Żeromskiego (od skrzyżowania z ul. Pułaskiego do Skweru Kościuszki);
m. Waszyngtona (zakres j.w.);
n. Armii Krajowej (od skrzyżowania z ul. Świętojańską w stronę Teatru Muzycznego);
Prosimy wszystkich kierowców o usunięcie pojazdów z ww. ulic do godz. 00:00 w dniu 25 lipca. Ulice zamknięte dla ruchu objęte zostaną zakazem zatrzymywania się, pojazdy pozostawione przez właścicieli będą usuwane przez służby zabezpieczające imprezę.
Ponadto w wyżej wymienionym terminie zamknięty zostanie wjazd na ul. Świętojańską z ul. Władysława IV (rejon przystanku SKM i ZKM Gdynia Wzgórze Świętego Maksymiliana) oraz wjazd z ul. Partyzantów na ulicę Świętojańską.
W wyżej wymienionym okresie dojazd ulicą Legionów na teren dzielnicy Gdyni - Kamiennej Góry udostępniony będzie wyłącznie dla jej mieszkańców.
Ze względu na ww. zmiany w organizacji ruchu, mieszkańcy Gdyni posiadający aktualny abonament typu "M" będą mogli parkować swoje pojazdy przez cały czas działania strefy w piątek 25 lipca w dowolnej lokalizacji na obszarze strefy płatnego parkowania, zgodnie z zasadami ustawy prawo o ruchu drogowym, bez względu na ulice wskazane w abonamencie.
Dostawy do położonych na obszarze przyległym do wyżej wymienionych ulic: sklepów, punktów usługowych oraz innych obiektów, w których jest prowadzona m.in. działalność gospodarcza mogą być podczas zamknięcia ulic realizowane wyłącznie od godziny 24:00 do 07:00 w dniach 25-27 lipca 2014 roku.
Z uwagi na szeroki zakres planowanych wyłączeń z ruchu poszczególnych ulic zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta Gdyni, wszystkich widzów zawodów Red Bull Air Race zamierzających w dniach 25-27 lipca 2014 roku odwiedzić Gdynię prosimy o korzystanie ze środków komunikacji zbiorowej.
Kierowcy, którzy mimo wszystko chcą dotrzeć w okolice imprezy samochodami, proszeni są o włożenie białej kartki A4 za przednią szybę. Ułatwi to służbom skierowanie auta na wyznaczone parkingi.Poniżej 4 numery, pod którymi mieszkańcy mogą uzyskać informacje dotyczące sytuacji związanej z RBAR (zamknięciami dróg, organizacją ruchu itp.) UWAGA numery są czynne tylko w piątek 25 lipca do godz. 18:00.
tel: 785 174 724, 785 174 730, 785 174 733, 785 174 735.
Parkingi Gdynia RBAR 2014
Batorego płatny | parking płatny pod C.H. Batory | parking płatny w podziemnej części domu handlowego |
Mściwoja płatny | parking płatny pod C.H. Kwiatkowskiego | parking płatny w podziemnej części domu handlowego |
Kazimierza Górskiego | parking bezpłatny pod C.H. Riwiera | parking bezpłatny w podziemnej hali garażowej |
Aleja Zwycięstwa | parking przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym | zewnętrzne miejsca postojowe/wjazd od Alei Zwycięstwa |
Obrońców Wybrzeża | parking przy ul. Obrońców Wybrzeża | wschodnia część placu parkingowego |
Legionów | parking u zbiegu ulic Legionów i Cylkowskiego | |
Olimpijska | parking przy Stadionie Miejskim | |
Lotników | parking przy stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Redłowo | |
Olimpijska | parking przy Stadionie Miejskim | |
Chrzanowskiego | parking przy przychodni, ulica Chrzanowskiego | |
Polska | parking przy Muzeum Emigracji/Dworcu Morskim | |
Tadeusza Wendy | parking przy ul. T.Wendy | |
Bydgoska | parking między ul. Śląską i Bydgoską (tzw. plac cyrkowy ) | |
Kazimierza Górskiego | parking między halą Gdynia Arena a C.H. Riwiera | |
Celna | parking udostępniony przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia zlokalizowany między ulicą Polską i Rotterdamską | |
Armii Krajowej | parking udostępniony przez Invest Komfort | dostępny od godz. 17 w dniu 25 lipca |
Miejsca postojowe wzdłuż ulic
Polska | miejsca postojowe wzdłuż ul. Polskiej |
Kielecka | miejsca postojowe wzdłuż jednej krawędzi ul. Kieleckiej |
Olimpijska | miejsca postojowe wzdłuż ul. Olimpijskiej |
Małokacka | miejsca postojowe wzdłuż ul. Małokackiej |
Zobacz także: Mapa parkingów na Red Bull Air Race online

Ze względu na dużą liczbę spodziewanych gości, zwracamy się z prośbą o ograniczenie w tym okresie do niezbędnego minimum korzystania z samochodów osobowych, szczególnie w obszarze dzielnic: Śródmieście, Kamienna Góra, Wzgórze Świętego Maksymiliana, Działki Leśne.
Stała organizacja ruchu na terenie miasta Gdyni zostanie przywrócona po godz. 23.00 w niedzielę, 27 lipca. Z uwagi na wymogi bezpieczeństwa i porządku publicznego, wszystkich gości oraz stałych mieszkańców Gdyni prosimy o stosowanie się do zmienionej organizacji ruchu, a także wskazań biorących udział w zabezpieczeniu imprezy funkcjonariuszy Policji, strażników Straży Miejskiej oraz przedstawicieli służb porządkowych organizatora.
Komunikacja miejska
Piątek, 25 lipca
Linia 4A
Obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy tej linii, zakładający kursowanie autobusów z częstotliwością co 60 minut przez większą część dnia.
Linie 204 i 252
Ze względu na zamknięcie dla ruchu autobusów al. Piłsudskiego na odcinku od pl. I Brygady Pancernej do ul. Prusa oraz ul. Prusa, autobusy linii 204 i 252 pomiędzy pętlą "Dom Marynarza" i pętlą "Norwida" w obu kierunkach będą kursować objazdem, ul. Tetmajera, z pominięciem przystanków "Ejsmonda" i "Moniuszki".
Możliwe jest także, w razie problemów z przejazdem, wycofanie linii 204 i 252 z Kamiennej Góry.
Linie 119, 128 i 133
Przez cały dzień bez zmian powinny kursować autobusy linii 119, 128 i 133, pomimo zamknięcia al. Piłsudskiego dla ruchu ogólnego. Jednakże w przypadku problemów z przejazdem, mogą zostać w ciągu dnia wprowadzone objazdy:
autobusy linii 119 od przystanku "Hallera" do przystanku "Wzgórze Św. Maksymiliana SKM" kursowałyby ul. Legionów, Kopernika, Redłowską i al. Zwycięstwa,
autobusy linii 128, zamiast na pętli "Dom Marynarza" kończyłyby i rozpoczynały bieg na pętli "Węzeł Franciszki Cegielskiej",
autobusy linii 133 w kursach z Płyty Redłowskiej od przystanku "Zespół Szkół Budowlanych" do przystanku "Wzgórze Św. Maksymiliana SKM" kursowałyby ul. Kopernika, Legionów, Harcerską i al. Zwycięstwa, pomijając przystanki "Dom Marynarza", "Piłsudskiego", z obsługą tymczasowego przystanku "Wzgórze Św. Maksymiliana Syrokomli" przy ul. Kopernika.
Po koncercie Moniki Brodki (ok. godz. 22:00), w razie potrzeby zostaną uruchomione ze śródmieścia w kierunku dzielnic Gdyni dodatkowe kursy na liniach autobusowych i trolejbusowych.
Sobota, 26 lipca
Wzmocniona zostanie komunikacja w godz. 9.00-21.00 na następujących liniach:
– linia R (częstotliwość co 10 min)
– linia 4A (częstotliwość co 60 min przez większą część dnia)
– linia 146 (częstotliwość do 30 min)
– linia 150 (częstotliwość do 10 min)
– linia 160 (częstotliwość do 10 min)
– linia 282 (częstotliwość co 10 min)
– linia 321 (częstotliwość co ok. 15-20 min)
Linia 182 od godz. 8.00 do końca dnia zostanie zawieszona.
Linie 133 i 147
Więcej kursów - względem sobotniego rozkładu jazdy - będzie przedłużonych do Dworca Morskiego.
Linia 194
Skorygowany zostanie rozkład jazdy tej linii, w celu uniknięcia nakładania się kursów z autobusami 282 na wspólnym odcinku trasy.
Ze względu na zamknięcie al. Piłsudskiego, obowiązywać będą zmienione trasy linii:
128 - autobusy zamiast na pętli "Dom Marynarza" będą rozpoczynać i kończyć bieg na pętli "Węzeł Franciszki Cegielskiej",
133 - autobusy w kursach z Płyty Redłowskiej od przystanku "Zespół Szkół Budowlanych" do przystanku "Wzgórze Św. Maksymiliana SKM" będą kursować ul. Kopernika, Legionów, Redłowską i al. Zwycięstwa, z pominięciem przystanków "Dom Marynarza" i "Piłsudskiego"; przystanek "Wzgórze Św. Maksymiliana Syrokomli" zostanie przeniesiony na ul. Kopernika,
204 - autobus zamiast na pętli "Norwida" będzie rozpoczynać i kończyć bieg na pętli "Węzeł Franciszki Cegielskiej" (pomijając także Kamienną Górę).
Linia 282
W razie dużych zatorów drogowych na ul. Świętojańskiej (pomiędzy pl. Kaszubskim i ul. 10 Lutego), autobusy tej linii w kursach w kierunku Węzła Franciszki Cegielskiej zostaną wycofane z pl. Kaszubskiego (od przystanku "Gdynia Dworzec Gł. PKP - Hala" do przystanku "Armii Krajowej" będą kursować ul. Wójta Radtkego, 3 Maja, Armii Krajowej i Władysława IV).
Honorowanie biletów ZKM Gdynia i metropolitalnych w pociągach SKM
W godz. 12:00-20:00 w pociągach SKM na trasie od przystanku "Gdynia Cisowa" do przystanku "Gdynia Orłowo" (w obu kierunkach) będą honorowane wszystkie bilety ZKM, normalne i ulgowe, w tym jednorazowe (jednoprzejazdowe i czasowe) skasowane w autobusie lub trolejbusie bezpośrednio przed przesiadką do pociągu, jak i skasowane w kasowniku SKM na przystanku kolejowym bezpośrednio przed przejazdem pociągiem SKM. Dotyczy to również biletów metropolitalnych.
Niedziela, 27 lipca
Wzmocniona zostanie komunikacja w godz. 12.30-19.00 na następujących liniach:
– linia R (częstotliwość co 10 min)
– linia S (częstotliwość co ok. 15 min)
– linia 4A (częstotliwość co 60 min przez większość część dnia)
- linia 146 (częstotliwość co 30 min)
– linia 150 (częstotliwość do 10 min)
– linia 160 ( częstotliwość do 10 min)
– linia 282 (częstotliwość co 10 min)
– linia 321 (częstotliwość co ok. 10 min)
Linie 4T i 326 w wyżej wymienionym okresie nie będą funkcjonowały.
Linie 133 i 147
Więcej kursów - względem niedzielnego rozkładu jazdy - będzie przedłużonych do Dworca Morskiego.
Linia 194
Ze względu na zwiększenie częstotliwości na linii 282, skorygowany zostanie rozkład jazdy tej linii.
Linia 133
Ze względu na zamknięcie al. Piłsudskiego, nie później niż do godz. 23 obowiązywać będzie zmieniona trasa: w kursach z Płyty Redłowskiej od przystanku "Zespół Szkół Budowlanych" do przystanku "Wzgórze Św. Maksymiliana SKM" autobusy będą kursować ul. Kopernika, Legionów, Redłowską i al. Zwycięstwa, z pominięciem przystanków "Dom Marynarza" i "Piłsudskiego". Przystanek "Wzgórze Św. Maksymiliana Syrokomli" zostanie przeniesiony na ul. Kopernika.
W przypadku otwarcia dla ruchu al. Piłsudskiego przed godz. 23:00, stała trasa linii 133 zostanie przywrócona wcześniej.
Linia 282
W razie dużych zatorów drogowych na ul. Świętojańskiej (pomiędzy pl. Kaszubskim i ul. 10 Lutego), autobusy tej linii w kursach w kierunku Węzła Franciszki Cegielskiej zostaną wycofane z pl. Kaszubskiego (od przystanku "Gdynia Dworzec Gł. PKP - Hala" do przystanku "Armii Krajowej" będą kursować ul. Wójta Radtkego, 3 Maja, Armii Krajowej i Władysława IV).
Honorowanie biletów ZKM Gdynia i metropolitalnych w pociągach SKM
W godz. 12:00-20:00 w pociągach SKM na trasie od przystanku "Gdynia Cisowa" do przystanku "Gdynia Orłowo" (w obu kierunkach) będą honorowane wszystkie bilety ZKM, normalne i ulgowe, w tym jednorazowe (jednoprzejazdowe i czasowe) skasowane w autobusie lub trolejbusie bezpośrednio przed przesiadką do pociągu, jak i skasowane w kasowniku SKM na przystanku kolejowym bezpośrednio przed przejazdem pociągiem SKM. Dotyczy to również biletów metropolitalnych.
Rozkłady jazdy podczas Red Bull Air Race: R, S, 4A, 128, 133, 146,147, 150, 160, 182, 194, 204, 252, 282, 321.
Dodatkowe informacje na temat tras poszczególnych linii autobusowych oraz trolejbusowych organizowanych przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni można odnaleźć na stronie: www.zkmgdynia.pl. Zachęcamy także do korzystania z usług PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście Sp. z o.o.
Ze względu na dużą liczbę spodziewanych w wyżej wymienionym terminie gości, Miasto Gdynia zwraca się z prośbą o ograniczenie do niezbędnego minimum w wyżej wymienionym okresie korzystania z samochodów osobowych, szczególnie w obszarze dzielnic: Śródmieście, Kamienna Góra, Wzgórze Świętego Maksymiliana, Działki Leśne. Niestosowanie się do powyższego apelu przez mieszkańców Gdyni oraz osoby przyjezdne spowoduje znaczne uciążliwości w dotarciu na teren imprezy oraz w trakcie wyjazdu po zakończonych zawodach.
Biała kartka
Osoby, które mimo spodziewanych utrudnień w ruchu planują dojazd na imprezę samochodem, proszone są o włożenie pod przednią szybę białej kartki formatu A-4.
Stała organizacja ruchu na terenie miasta Gdyni zostanie przywrócona po godz. 23:00 w niedzielę 27 lipca 2014 roku.
Ze względu na wymogi bezpieczeństwa i porządku publicznego, wszystkich gości oraz stałych mieszkańców Gdyni prosimy o stosowanie się do zmienionej organizacji ruchu, a także wskazań biorących udział w zabezpieczeniu imprezy funkcjonariuszy Policji, strażników Straży Miejskiej oraz przedstawicieli służb porządkowych organizatora.
Rywalizacja najlepszych pilotów globu odbywa się na niewielkim pułapie ponad taflą Zatoki Gdańskiej. Lotnicy, by skupić się na walce o tytuł mistrza świata, muszą mieć pewność, że na torze pod nimi nie znajduje się żadna jednostka pływająca. Dlatego zmiany dotyczą też organizacji ruchu na wodzie.
Czasowo ograniczone zostanie funkcjonowanie Mariny Gdynia. Nie będzie możliwości wejścia i wyjścia z portu jachtowego w następujących godzinach: 24 lipca (czwartek): 12.00 – 18.30, 25 lipca (piątek): 11.00 – 17.30, 26 lipca (sobota): 8.00 – 18.45 i 27 lipca (niedziela): 14.00 – 18.00.
Podane godziny mogą ulec zmianie w przypadku modyfikacji planu imprezy. Dodatkowo, w dniach 25-27 lipca w tych godzinach, nie będzie możliwe przebywanie osób na Falochronie Wschodnim i Falochronie Południowym. Począwszy od 20 lipca przy obu falochronach nie będą cumowane nowe jednostki. Od 25 do 27 lipca zawieszone zostaje też kąpielisko na plaży Śródmieście.
Strefa dla publiczności od strony wody zlokalizowana zostanie wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego i toru wyścigu (tak, jak to oznaczono na mapce). Będzie ona wyznaczona za pomocą boi regatowych oraz nadzorowana przez służby ochrony oraz ratowników wodnych, Policję i Straż Graniczną.
Osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym oraz osoby z orzeczoną niepełnosprawnością do 16 roku życia, mające problemy z poruszaniem się, mają prawo po okazaniu dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność (np. legitymacja osoby niepełnosprawnej wydana przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności) do obserwacji Mistrzostw Świata Red Bull Air Race Gdynia 2014 w strefie przygotowanej dla osób niepełnosprawnych znajdującej się na Skwerze Arki Gdynia, dostępnej w dniach 25, 26 i 27 lipca 2014 roku. Strefa dostępna jest także dla opiekunów osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym oraz dzieci i młodzieży z orzeczoną niepełnosprawnością.
Dojazd bezpośrednio do strefy w celu pozostawienia niepełnosprawnego pasażera możliwy jest jedynie po okazaniu właściwego dokumentu funkcjonariuszom Straży Miejskiej znajdującym się przy barierach wjazdowych na al. Marszałka Piłsudskiego od strony Urzędu Miasta i ulicy Świętojańskiej. Następnie kierowcy muszą odstawić pojazd na parking wyznaczony na ulicy Krasickiego (boczna od al. Marsz. Piłsudskiego, w okolicy Domu Marynarza).Prosimy osoby przyjmujące leki o zabezpieczenie się na czas imprezy.
Z uwagi na zasady organizacji imprez lotniczych, prosimy rodziców aby dopilnowali, żeby ich dzieci nie przynosiły ze sobą baloników ani żadnych innych przedmiotów, które mogą się zerwać i unieść w powietrze, co mogłoby rozproszyć pilotów i spowodować niebezpieczeństwo. Właściciele stoisk z takimi artykułami, ustawionych w rejonie zawodów, będą proszeni o wstrzymanie ich sprzedaży.
Cieszymy się, że w ostatnich dniach tyle uwagi zwrócono na kwestię bezpieczeństwa podczas zbliżających się mistrzostw świata Red Bull Air Race, bo jest to dobra okazja, by przypomnieć, że nad odpowiednim zabezpieczeniem tego wyjątkowego wydarzenia pracujemy od wielu miesięcy. Warto zaznaczyć, że wraz ze służbami miejskimi nad przygotowaniami pracują też służby podlegające Wojewodzie - Policja, Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne, gdyńskie szpitale, SANEPID, a nawet Straż Graniczna. Wszystkie te służby zostały na początku roku poinformowane o imprezie i doskonale zdają sobie sprawę ze jej skali. Współpraca, co należy podkreślić i już teraz za to podziękować, jest bardzo dobra, również dzięki dobrej komunikacji. Przedstawiciele wszystkich wymienionych służb regularnie uczestniczą w spotkaniach, podczas których konsultowane są założenia dotyczące zabezpieczenia tego wielkiego lotniczego spektaklu.
A jak ono będzie wyglądać?
Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów jest priorytetem podczas każdej imprezy organizowanej lub współorganizowanej przez Gdynię. Nie inaczej będzie podczas Red Bull Air Race.
Teren imprezy masowej obejmuje większą część plaży Śródmieście i bulwaru Nadmorskiego a nawet przyległy do nich akwen Zatoki Gdańskiej. Na tym obszarze jednorazowo nie będzie przybywało więcej niż 70 tysięcy osób. Tyle osób może tam w jednym momencie w bezpiecznych i komfortowych warunkach obserwować zmagania najlepszych pilotów świata. Kluczowym jest tułaj słowo „jednorazowo". Dlaczego? Otóż, zawody rozłożone są w czasie na wiele godzin. Rozpoczynają się lotami treningowymi w piątek, w sobotę odbędą się kolejne treningi, kwalifikacje i turniej pretendentów Challenger Cup, a na niedzielę zaplanowano finały klasy Master. Takie czasowe rozproszenie wydarzeń wpływa na rotację publiczności na terenie imprezy masowej, co zresztą potwierdzają doświadczenia dotychczasowych miast-gospodarzy Red Bull Air Race. Zatem należy się spodziewać, że przez cały weekend przez teren imprezy masowej przewinie się kilkaset tysięcy osób. Raz jeszcze podkreślmy jednak, że w tym samym momencie na terenie objętym rygorem imprezy masowej nie będzie przebywało więcej niż wspomniane 70 tysięcy osób. Kierownik zabezpieczenia na bieżąco będzie monitorował jak duża publiczność ogląda zawody i jeśli zajdzie potrzeba, wstrzyma okresowo wpuszczanie kolejnych osób. Natomiast gdyby na jakimś obszarze na terenie imprezy masowej skoncentrowało się zbyt dużo ludzi, służby porządkowe będą kierować część osób do mniej ludnych stref.
Tak duża przewidywana liczba widzów to nie tylko powód do dumy, lecz także ogromna odpowiedzialność - mówi Bartosz Bartoszewicz, szef zespołu organizacyjnego imprezy. Dlatego też przygotowania w zakresie zabezpieczenia Mistrzostw trwają już od ponad roku. Zdając sobie sprawę ze skali wydarzenia, podjęliśmy szereg kroków, które mają na celu zwiększenie liczebności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczności - dodaje.
Na terenie imprezy masowej w stałej gotowości oczekiwać będą cztery karetki, działać będą dwa punkty pomocy medycznej, a po terenie imprezy stale przemieszczać się będzie 8 patroli medycznych. Ponadto, miasto na własny koszt zabezpieczyło dodatkowy ambulans, który pozostanie w odwodzie gdyby potrzebna była pomoc w sytuacjach niezwiązanych z Red Bull Air Race w innych częściach Gdyni. Teren imprezy objęty jest systemem monitoringu i nagłośnieniem, które można wykorzystać do przekazywania w razie potrzeby komunikatów związanych z bezpieczeństwem.
Przypomnijmy jeszcze, że nie tylko teren imprezy masowej jest zabezpieczany przez służby. W strefach dojścia i strefach przyległych wzmocniono patrole, zarówno porządkowe, jak i medyczne. Ulice w tych strefach zostaną wyłączone z ruchu, co dodatkowo poprawi bezpieczeństwo i ułatwi przemieszczanie się osób udających się do i w okolice imprezy masowej.
Nad bezpieczeństwem i obsługą logistyczną czuwać będzie 2000 osób. Będą to zarówno funkcjonariusze służb, ochroniarze, ratownicy medyczni, jak i wolontariusze. Przy imprezie o takiej skali należy spodziewać się utrudnień w ruchu, które jednak chcemy zminimalizować poprzez wyznaczenie dodatkowych parkingów (do tego celu przeznaczona będzie m.in. część ulicy Polskiej, Witomińskiej, Małokackiej, plac w okolicy Węzła Franciszki Cegielskiej) oraz wzmocnienie częstotliwości kursowania środków komunikacji publicznej.
Ze względów bezpieczeństwa postanowiono także wyłączyć z ruchu samochodowego część przestrzeni miejskiej w okolicy plaży Śródmieście i Bulwaru Nadmorskiego. Ograniczanie przestrzeni drogowej zawsze wiąże się z pewnymi problemami komunikacyjnymi. Dlatego zrobiliśmy wszystko, aby wszelkie trudności zostały zredukowane do niezbędnego minimum - tłumaczy Marek Łucyk, dyrektor GOSiR. W porozumieniu z SKM i ZKM w Gdyni udało się przeorganizować kursowanie autobusów i pociągów w taki sposób, aby jeździły ze zwiększoną częstotliwością. Tym bardziej zachęcamy do korzystania w czasie trwania imprezy z transportu publicznego - dodaje. Dla tych, którzy mimo wszystko zdecydują się na przyjazd samochodem, wydzielone zostaną specjalne strefy parkingowe, z których na miejsce imprezy będzie można dotrzeć w mniej niż dziesięć minut.
Liczymy, że dzięki zwiększeniu liczby kursów autobusów i trolejbusów ZKM Gdynia oraz kolejek SKM (będą kursowały co 7,5 minut na trasie Gdańsk Główny - Gdynia Cisowa, a z Wejherowa co 15 minut) wielu posiadaczy samochodów wybierze komunikację publiczną.
W dotychczasowej dziesięcioletniej historii Red Bull Air Race nie zdarzył się żaden wypadek z udziałem publiczności. Jedyny incydent miał miejsce w kwietniu 2010 roku, kiedy pilot Adilson Kindlemann zmuszony był do wodowania w australijskiej rzece Swan. Ekipa ratunkowa dotarła do pilota po kilku minutach, a on sam nie został ranny.
Od tego czasu zdecydowano się na liczne udoskonalenia techniczne w kwestii bezpieczeństwa samych zawodników. Wprowadzono m.in. jednakowe silniki i śmigła, zmieniono materiał, z którego wykonane są pylony oraz podniesiono ich wysokość do 25 metrów.
270-stopniowy zakręt „Quatro" wiążący się z dużymi przeciążeniami i przelotem między czterema pylonami został wyeliminowany. Zaostrzono także regulamin, aby uniknąć przekraczania wyznaczonych granic przez pilotów.
Zawody odbywają się 250 metrów od linii brzegowej, co wyklucza jakiekolwiek zagrożenie dla widzów. Ponadto na czas trwania wyścigów zdecydowaliśmy się na zamknięcie kąpielisk znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie toru lotu. Wszystko dla wykluczenia jakiegokolwiek, nawet najmniejszego, zagrożenia - przypomina Marek Łucyk.
Jesteśmy pewni, że lotnicze mistrzostwa świata będą wspaniałym spektaklem dla tysięcy osób, ale przede wszystkim odbędą się w bezpiecznym i doskonale przygotowanym na ich przyjęcie mieście.
Informator w wersji pdf - pobierz
Pozostałe informacje w zakładce Red Bull Air Race na stronie www.gdynia.pl oraz www.redbullairrace.com
fot.: Sebastian Marko ,Predrag Vuckovic, Kin Marcin, Łukasz Nazdraczew/Red Bull Content Pool, mat. pras. Red Bull Air Race, Maciej Czarniak i Dorota Nelke