Migracja to temat niezwykle różnorodny - szerokość geograficzna nowego miejsca i kraju pochodzenia migranta, jego biografia, osobowość, pasja to tylko ułamek czynników wpływających na to, o czym może być historia nadesłana do konkursu im. P. Edmunda Strzeleckiego. Organizatorzy nie ograniczają uczestników w kwestii ujęcia tematu - cenne będą zarówno reportaże portretujące wybrane postacie jak i próbujące ująć zjawisko migracji z szerszej, problemowej perspektywy. Najważniejszym kryterium dla wyboru laureata będzie unikatowość i waga podejmowanej historii, dopiero w drugiej kolejności oceniany będzie warsztat realizacyjny. Nie potrzeba więc profesjonalnego sprzętu - w konkursie może wziąć udział każdy, kto podeśle zdjęcia bądź krótki film.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się pod hasłem „Poznaj się na rodaku!". Tematem prac byli Polacy-emigranci. Nagrodzone reportaże pierwszej edycji konkursu, w tym zwycięski „Święty M.", obejrzeć można na stronie muzeum: http://muzeumemigracji.pl/wreczono-nagrode-im-p-e-strzeleckiego/. W drugiej edycji temat konkursu został rozszerzony, by pokazać polskie doświadczenia emigracyjne w szerszym, ponadnarodowym kontekście.
Patronem Nagrody jest Paweł Edmund Strzelecki - pierwszy Polak, który odbył indywidualną podróż naukową dookoła świata, wybitny geograf, którego wyprawy do dziś imponują zasięgiem i rozmachem.
Opublikowano: 31.07.2014 00:00
Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (m.omachel@gdynia.pl)