1156 (756) 2014-08-01 - 2014-08-07

Druga edycja Nagrody im. Pawła E. Strzeleckiego

Muzeum Emigracji w Gdyni ogłasza II edycję Nagrody im. Pawła E. Strzeleckiego - do konkursu zgłaszać można reportaże zdjęciowe i filmowe na temat migracji. Termin upływa 5 stycznia 2015 roku, a główna nagroda wynosi 5000 zł. Zwycięzcę poznamy podczas przyszłorocznych Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Alpinistów i Żeglarzy, czyli Kolosów.
Migracja to temat niezwykle różnorodny - szerokość geograficzna nowego miejsca i kraju pochodzenia migranta, jego biografia, osobowość, pasja to tylko ułamek czynników wpływających na to, o czym może być historia nadesłana do konkursu im. P. Edmunda Strzeleckiego. Organizatorzy nie ograniczają uczestników w kwestii ujęcia tematu - cenne będą zarówno reportaże portretujące wybrane postacie jak i próbujące ująć zjawisko migracji z szerszej, problemowej perspektywy. Najważniejszym kryterium dla wyboru laureata będzie unikatowość i waga podejmowanej historii, dopiero w drugiej kolejności oceniany będzie warsztat realizacyjny. Nie potrzeba więc profesjonalnego sprzętu - w konkursie może wziąć udział każdy, kto podeśle zdjęcia bądź krótki film.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się pod hasłem „Poznaj się na rodaku!". Tematem prac byli Polacy-emigranci. Nagrodzone reportaże pierwszej edycji konkursu, w tym zwycięski „Święty M.", obejrzeć można na stronie muzeum: http://muzeumemigracji.pl/wreczono-nagrode-im-p-e-strzeleckiego/. W drugiej edycji temat konkursu został rozszerzony, by pokazać polskie doświadczenia emigracyjne w szerszym, ponadnarodowym kontekście.
Patronem Nagrody jest Paweł Edmund Strzelecki - pierwszy Polak, który odbył indywidualną podróż naukową dookoła świata, wybitny geograf, którego wyprawy do dziś imponują zasięgiem i rozmachem.

ikona