1157 (757) 2014-08-08 - 2014-08-21

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza:
- na wystawę „PPPP Polskie Projekty, Polscy Projektanci. Zbigniew Horbowy".
Zbigniew Horbowy (ur. 1935) jeden z najwybitniejszych polskich projektantów szkła. Przez wiele lat pracował jako designer w dolnośląskich hutach: „Sudety" w Szczytnej Śląskiej i „Barbara" w Polanicy-Zdroju. Jest autorem kilkuset najrozmaitszych wzorów form szkieł dekoracyjnych i użytkowych. Na wystawie można zobaczyć obiekty z kolekcji Muzeum Zamkowego w Malborku, m.in. wielkie dekoracyjne butle w szkle „antico" i realizowane na specjalne okazji puchary „Gigant", oraz szkła z kolekcji prywatnych, m.in. zespoły kolorowych dekoracyjnych kieliszków, które niegdyś uznawano za autorski znak Horbowego. Wystawie towarzyszy ilustrowany katalog Barbary Banaś;
- wystawa „Arkadia. Gdyńskie letnisko XIX i XX w." prezentowana do 7 września 2014 r. - to wystawa odkrywająca zakamarki regionalnej historii. Ekspozycja ma charakter interaktywny. Zwiedzający ma możliwość przeczytania prasy z epoki, zrobienia sobie zdjęcia w dawnym stroju kąpielowym, odpoczywając na leżakach może oglądać prezentację multimedialną dawnych pocztówek lub czytać przewodniki po regionie z epoki.
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem, we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobota, niedziela w godz. 11.00 - 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny.
Więcej: www.muzeumgdynia.pl

***

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) od wtorku do niedzieli otwarte jest w godzinach od 10.00 do 17.00. W poniedziałki Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego można zwiedzać bezpłatnie - w godz. 10.00 - 18.00. W pozostałe dni obowiązują bilety wstępu.
Okręt-muzeum ORP „Błyskawica" (al. Jana Pawła II) udostępniony do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 13.00, 14.00 - 17.00:
„ORP Błyskawica - dzieje okrętu", „Polska Marynarka Wojenna 1939 - 1947", Wystawa zwycięskich prac plastycznych w konkursie „ORP Błyskawica oczami mojej wyobraźni".
W związku z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego w muzeum MW oglądać można wystawę kolekcji zbiorów Henryka Karpińskiego, Mirosława Skibniewskiego, Konstantego Siekierskiego. Zbiór zawiera pamiątkowe medale, pocztówki oraz zdjęcia powstańców. Wystawę pt. „63 dni Powstania Warszawskiego" oglądać można do 3 października 2014 roku. Kuratorem jest Monika Mucha. Ceny biletów: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny. Ceny biletów muzeum MW + ORP „Błyskawica": 12 zł normalny, 7 zł ulgowy, 22 zł rodzinny.

***

W siedzibie Fundacji Helios (w budynku Jacht Klubu Morskiego Gryf) w gdyńskiej marinie otwarta jest wystawa poświęcona admirałowi Józefowi Unrugowi. Zawiera ona ponad 100 unikatowych zdjęć oraz należące do niego przedmioty osobistego użytku.
Ekspozycja czynna jest codziennie w godz. 10.00 - 18.00. Otwarta do końca listopada. Wstęp wolny.

***

Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza do obejrzenia wystawy prac Joanny Kolasy. Autorka tworzy w akrylu - martwą naturę, portrety i pejzaże. Od 3 lat uczestniczy w warsztatach pod kierunkiem artysty malarza Marka Wróbla. Wystawa potrwa do 17 września 2014 r. Ekspozycję można zwiedzać od pon. do pt. w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Centrum Aktywności Seniora Orłowo i mgr Jolanta Chromiec, zapraszają do obejrzenia wystawy„Akwarelowe Przebudzenie" prac grupy malarskiej: Renaty Piekarskiej, Teresy Gierszewskiej, Janiny Jenczelewskiej, Bogusławy Sobczak, Aldony Olańczuk, Izabeli Suchodolskiej, Marii Januszko i Rozalii Kunysz. Wystawa otwarta do 30.09.2014 r. w CAS Orłowo przy ul. Orłowskiej 66, tel. 58 624 82 66.

***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Stanisława Olesiejuka „Symfonie - Miastu Gdyni dedykuję..." do lokalu artystycznego TYGIEL przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV). Wystawa eksponowana do 7 września 2014 r.
Strona internetowa: www.eraartprofile.pl oraz www.olesiejukstanisław.pl

***

YMCA Gdynia zaprasza do obejrzenia wystawy prac fotograficznych wykonanych przez grupę uczestników zajęć „Fotografii cyfrowej" prowadzonych przez Krystynę Wodzińską. Prace można oglądać w YMCA Gdynia, ul. Żeromskiego 26 do końca września 2014 r.

***

Miejska Biblioteka Publiczna wraz z koordynatorem konkursu „Świat wokół mnie", Justyną Sudzik, zaprasza na wystawę prac laureatów V edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego, które prezentowane będą do 31 sierpnia w witrynach biblioteki przy ulicy Morskiej 113.

***

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zapraszają do obejrzenia wystawy w Ośrodku Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni pt. „To je krótczé, to je dłudżé... szlakiem obrazkowych wyliczanek", czyli wystawy o Kaszëbsczich nótach.
Zapoznając się z kilkunastami planszami znajdziemy odpowiedzi na pytania do czego służyła?, skąd pochodzi? oraz jak niegdyś była wykonywana? oryginalna kaszubska piosenka zwana Kaszëbsczima nótama. Oprócz wielu dawnych wersji i współczesnych wariacji kaszubskich poznamy podobne piosenki śpiewane po czesku, słowacku, niemiecku, flamandzku a nawet węgiersku.
Wydawałoby się, że Kaszëbsczé nótë, to piosenka-wyliczanka przeznaczona przede wszystkim dla dzieci. Kiedy jednak zbadamy jej najstarsze wersje oraz poznamy współczesne wykonania niemieckie i niderlandzkie dostrzeżemy w niej podtekst... erotyczny.
W XIX wieku na Kaszubach często śpiewano ją na weselach po niemiecku, co wskazywałoby na jej germańskie pochodzenie. Na pewno w tym czasie funkcjonowało kilka, a nawet kilkanaście wariantów, które przynieśli ze sobą niemieccy koloniści. Prawdopodobne jest również, że najpopularniejsza wersja Kaszëbsczich nót nie jest pożyczką od Niemców tylko... Czechów lub Słowaków. Mogła przywędrować na Pomorze w XIX wieku z czeskimi szklarzami lub słowackimi rzemieślnikami np. druciarzami.
Wystawę oglądać można w Ośrodku Kultury Kaszubsko-Pomorskiej przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 do połowy września w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30 - 19.00. Wstęp wolny.

***

W „Caffe Anioł" (ul. Kilińskiego 6) oglądać można wystawę fotografii prezentujących piękno oraz osobliwość gdyńskiego modernizmu. Autorami zdjęć są Michał Witkowski oraz Dariusz Sobiecki - pasjonaci architektury Gdyni. Wystawa zatytułowana „Uwiedzeni modernizmem" odbywa się pod patronatem Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, nad którym pieczę sprawuje Agencja Rozwoju Gdyni.
Finisaż wystawy 22.08.2014 r. o godz. 20.00.
Modernizm Gdyni to zjawisko wyjątkowe - potrafi głęboko zauroczyć ludzi uwrażliwionych na piękno proporcji, gry światła z majestatycznymi budowlami czy też czarującą magią klatek schodowych. I takie właśnie zafascynowanie stało się udziałem zarówno Dariusza Sobieckiego jak i Michała Witkowskiego. Obaj reprezentują odmienne style i profile percepcji. A jednak ich twórcze drogi spotkały się w modernistycznym kontekście.

***

Koło Plastyków im. Profesora Szczeblewskiego zaprasza do siedziby Towarzystwa Miłośników Gdyni (ul. Władysława IV 51) na wystawę Haliny Wasielke Cieślak „Kaszëbsczè mòrza". Wystawa pokazuje morze Bałtyckie w różnych postaciach: miejscu, czasie oraz porze. Zmiany ujęć morskiego krajobrazu podkreślone są różnorodnością zastosowanych technik od starej tradycyjnej fotografii poprzez fotografie cyfrową, kończąc na zdjęciach stylizowanych na malarstwo, a także dla porównania autentycznym obrazie olejnym. Prace ukazują odbiorcy, jak jedno morze przeistacza na tysiąc różnych sposobów na przestrzeni czasu.
Wystawę oglądać można do 12 września w pon, śr., pt. od godz. 11.00 do 15.00 oraz we wt. i czw. w godz. od 13.00 do 17.00.
Halina Wasielke Cieślak - artysta fotografik - członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Marynistów Polskich oraz Pomorskiego Klubu Fotografów Reklamowych. Współzałożycielka Morskiego Towarzystwa Fotograficznego w Gdyni. Urodzona i wychowana w Gdyni, stąd w jej twórczości dominuje morze i wszystko co z nim związane. Prace Haliny Wasielke-Cieślak znajdują się we wszystkich znaczących wydawnictwach w kraju i zagranicą.
Wstęp wolny.

ikona