1167 (767) 2014-10-24 - 2014-10-30

Chyloński zabytek w remoncie

Mimo, że Gdynia powszechnie kojarzona jest z modernizmem, na terenie miasta zachowało się sporo zabytków charakterystycznych dla wcześniejszych epok. Jednym z takich artefaktów jest dom rodziny Bieszków przy ul. Św. Mikołaja 9 w Chyloni. Wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków obiekt, dzięki miejskiej dotacji, jest właśnie remontowany.
Ma dokładnie sto lat i jest jednym z najlepiej zachowanych budynków dawnej wsi Chylonia. W 1914 roku zbudował go Otton Bieszke i od tego czasu dom nieprzerwanie pozostaje w rękach jego rodziny. Dwukondygnacyjny budynek z czerwonej cegły ze spadzistym dachem jest typowym dla swoich czasów przykładem pomorskiej architektury. Szczególną wartość nadaje mu zachowanie oryginalnej stolarki drzwiowej i okiennej. To jeden z powodów, dla których w 2011 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego.
Dzięki ponad 94 tysiącom złotych dotacji z budżetu miejskiego konserwatora zabytków, budynek przechodzi remont, w trakcie którego strop i konstrukcja zostaną wzmocnione, a dachówka prawie w całości wymieniona. Warto dodać, że zachowało się jeszcze wiele innych ciekawych obiektów przypominających wiejską przeszłość Chyloni. Historia niektórych sięga nawet czasów średniowiecza. Tak jest w przypadku sąsiadującego z Domem Bieszków kościoła św. Mikołaja, który powstał w połowie XIV w.
Z tego okresu zachowało się gotyckie prezbiterium. Ceglana, neogotycka nawa pochodzi z końca XIX w., podobnie jak wyposażenie świątyni - ołtarze, konfesjonały, stacje drogi krzyżowej. Wciąż tajemnicą owiana jest historia tamtejszej Piety. Wiadomo tylko, że rzeźba powstała w XV w. To najstarszy ruchomy zabytek na terenie Gdyni.

ikona