Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

1179 (779) 2015-01-30 - 2015-02-05

Transatlantyckie salony pod polską banderą

Legenda Morska Gdyni to opowieść tworzona od pierwszych dni budowy miasta i portu - przez zwykłych ludzi o wielkich ambicjach, wizjonerskich planach, szerokim wyjściu na świat odrodzonej Polski. Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się w sobotę, 31 stycznia 2015 o godz. 17.00 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, sala konferencyjna - parter, ul. Zawiszy Czarnego 1 B.

Tym razem opowieść przywoła niepowtarzalny miniony, salonowy świat żeglugi pasażerskiej. Transatlantyckie podróże na „Batorym" i „Stefanie Batorym" to jedna z najbarwniejszych morskich legend naszej floty. Bale kapitańskie, dancingi na środku oceanu, eleganccy oficerowie, występy gwiazd estrady, znakomitości statkowej kuchni, wzruszenia pożegnań i powitań przy orkiestrowym akompaniamencie. Kolorowy, bajkowy światy na tle szarej rzeczywistości PRL-u. Opowieści o emigrantach, polonusach, turystach i codzienności załóg hotelowych tworzących niepowtarzalny klimat podróży na transatlantykach.

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję do obejrzenia unikatowego dokumentu „Statek", który zrealizowała Katarzyna Sędek w TVP Gdańsk, z wykorzystaniem oryginalnych materiałów filmowych z rejsów na „Batorym". Swymi wspomnieniami podzielą się członkowie załóg hotelowych obu naszych ostatnich transatlantyków.

Program:
- „Transatlantyckie salony pod polską banderą" - spotkanie z członkami załogi, moderator - Aleksander Gosk (ok. 60 min);
- Pokaz unikatowych fotografii z albumu kapitana Jana Ćwiklińskiego oraz archiwum miesięcznika „Morze" (20 min);
- Film dokumentalny - „Statek" reż. Katarzyna Sędek - 20 min.

Partnerami spotkania są Muzeum Marynarki Wojennej oraz TVP Gdańsk.