1183 (883) 2015-02-27 - 2015-03-05

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza:
- na wystawę „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym".
- na wystawę Adama Kiliana „Anioły, diabły i cała reszta". Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni to druga, po ekspozycji w gdańskim NCK, odsłona prac artysty. O ile jednak gdańska wystawa, przygotowana w ramach Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, główny punkt ciężkości umiejscowiła w twórczości Kiliana dla dzieci (zwłaszcza ilustracjach książkowych), o tyle w Gdyni poznajemy go też jako scenografa przedstawień dla dorosłych, fascynata folkloru. Wystawa prezentowana do 1 marca 2015 r.
Wystawę stałą oraz wystawy czasowe można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek w godz. 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobotę i niedzielę w godz. 10.00 - 17.00. Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.
***
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) jest otwarte od godz. 10.00 do 17.00. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na wystawę „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej". Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2015 r. Ceny biletów: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny. Ceny biletów muzeum MW + ORP „Błyskawica": 12 zł normalny, 7 zł ulgowy, 22 zł rodzinny.
***
Miejski Klub Seniora Orłowo (ul. Orłowska 66, tel. 58 624 82 66) zaprasza na wystawę obrazów Aldony Olańczuk. Obrazy wykonane techniką olejną i w akrylu z serii „Kolory mojego świata" można oglądać do 1.03.2015 r.
***
Café Cyganeria (ul. 3 Maja 27) zaprasza na wystawę prac Jerzego Krechowicza. Artysta całe swoje artystyczne życie związał z gdańską akademią sztuki. W latach 1996-2002 pełnił funkcję rektora. Tytuł profesora otrzymał w 1963 roku. Nie przypadkiem kierował Katedrą Mediów i Pracownią Podstaw Grafiki Multimedialnej. Realizował się jako scenograf, reżyser, autor scenariuszy teatralnych i krótkometrażówek, głównie jako grafik i znakomity plakacista. Jego plakaty zachowują charakterystyczny dla niego styl czarno-białych fotokolaży. Prezentowane w „Cyganerii" rysunki są ostatnim wątkiem twórczości Jerzego Krechowicza, realizowanym w odosobnieniu od czasu, gdy rozstał się z uczelnią. Emerytura dotyczy jednak tylko pełnionych dotąd funkcji, nie twórczej aktywności, choć wybory możliwości i skali tej aktywności bywają już inne. Wystawę oglądać można do 28 marca 2015 r. Wstęp wolny.
***
Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej i gimnazjalista Borys Reppel zapraszają na wystawę szkiców studyjnych pt.: „Raz, Dwa ... Sześć". Rysunki można oglądać do końca marca, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, w Gdyńskiej Szkole Społecznej, ul. Kapitańska 37. Opiekunem zdarzenia artystycznego jest Mirosław Pawlik. Wstęp wolny.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza wszystkich amatorów malarstwa do galerii TMG przy ul. Władysława IV 51, na wystawę malarstwa Michała Owczarza. Tytuł wystawy „Myśli wymalowane". Michał Owczarz urodził się w 1979 r. Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Od wielu lat maluje i ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych. Malarstwo Michała Owczarza wyrasta z jego indywidualnych doświadczeń, cechuje je dekoracyjność, dynamizm form i autonomiczne podejście wobec rzeczywistości zewnętrznej. Wystawa potrwa do 4.03. Galeria czynna we wtorki i czwartki do godz. 17.00.
***
W siedzibie Trójmiejskiej Szkoły Fotografii w Gdyni (ul. Wierzbowa 34) oglądać można wystawę pokonkursową FOTO-GRAFII „Moje Pomorze". Prezentowane na wystawie prace wybrane zostały przez przez znakomite jury w składzie: dr art. fot Jowita Mormul z Rady Artystycznej ZPAF, dr art. fot. Witold Jurkiewicz z UMK w Toruniu oraz art. fot. Andrzej Świetlik, a sam konkurs odbył się pod patronatem między innymi Marszałka Województwa Pomorskiego oraz prezydentów Gdyni, Sopotu, Gdańska, Elbląga i Słupska, a także rektorów Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Morskiej. Wystawa czynna do 5 marca 2015 r.
Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie internetowej: www.tsf.edu.pl
***
W Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana będzie wystawa fotograficzna „Słońce norweskich fiordów" w obiektywie Romana Boszke, na którą składają się zdjęcia z rejsów do Norwegii w latach 2006-2007. Autor - emerytowany oficer Marynarki Handlowej fotografią pasjonuje się od lat młodości. Ta pasja i wrażliwość na uroki natury pozwoliła na wyciszenie w trudnej i ciężkiej pracy oraz fotografowanie cudów przyrody widzianych z morza. Zbiór tych fotografii to obrazy majestatycznych fiordów, które dawały schronienie w nawałnicach sztormowych, oraz uchwycone niepowtarzalne obrazy zachodzącego słońca w niezwykłej gamie kolorów. Wystawa otwarta do 19 marca 2015 r. Ekspozycję można zwiedzać od pon. do pt. w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Galeria Tygodniowa Klubu Osiedlowego Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chyloni, ul. Rozewska 1, zaprasza na wystawę malarstwa Kamili Suchodolskiej - Lipińskiej. Wystawa czynna do 3.03.2015 r. w godz. 15.00 - 19.00. Wstęp wolny.
Kamila Suchodolska-Lipińska jest absolwentką ASP w Gdańsku. Dyplom z malarstwa uzyskała w 2000 r. w pracowni prof. Czesława Tumielewicza. W swoich pracach artystka stara się przypomnieć nasz nierozerwalny związek z naturą i tajemnice ewolucji (praca „Zagadki natury"). Tematem wielu jej obrazów są pytania egzystencjalne oraz związki między ludźmi („Ktoś przychodzi, ktoś odchodzi"). Czasem łączy postacie zwierzęce z ludzkimi: pół człowiek - pół ryba. Na wystawie w Galerii Tygodniowej będziemy mieli okazję obejrzeć prace, które powstawały w ciągu ostatnich 15 lat. Ostatniego dnia wystawy 3 marca 2015 r. od godz. 15.00 do 18.00 zapraszamy osoby zajmujące się hobbystycznie malarstwem na konsultacje plastyczne pod kierunkiem Kamili Suchodolskiej-Lipińskiej. Wstęp wolny.
***
Galeria Debiut zaprasza na wystawę malarstwa studentów Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku, przy Zespole Szkół Plastycznych w Orłowie, ul. Orłowska 8. Wystawa potrwa do 6 marca 2015 r.
Wystawa ma na celu zaprezentowanie niezwykle indywidualnych i różnorodnych postaw twórczych oraz bogactwo zastosowanych technik. Źródeł inspiracji dopatrzyć się można w otaczającej nas rzeczywistości, fotografii, wyobraźni, jak i w myśleniu koncepcyjnym, abstrakcyjnym. Zaprezentowane będą prace studentów II roku z pracowni kształcenia podstaw (dr hab. K. Polkowskiego, dr hab. Marka Modela, dr hab. Jacka Kornackiego, prof. Józefa Czerniawskiego), jak studentów III, IV, V roku, z pięciu pracowni dyplomujących, - prof. Macieja Świeszewskiego, prof. Henryka Cześnika, prof. Teresy Miszkin, prof. Mieczysława Olszewskiego oraz prof. Krzysztofa Gliszczyńskiego. Obrazy powstały w okresie 2013-2015. W wystawie uczestniczą: Marta Wawrzynowicz, Michał Laskowski, Samira Arrami, Michał Brzostek, Marta Płomin, Przemysław Garczyński, Piotr Mosur, Zuzanna Dolega, Urszula Kulczyk, Sylwia Zdzichowska, Ewa Pietrzak, Emil Jamrozik, Martyna Baranowicz, Edyta Kowalewska, Agnieszka Majewska, Joanna Graniczkowska, Karolina Michałek, Weronika Michalska, Sebastian Pędzich, Agnieszka Rzońca, Karolina Kardas, Kubicka Alicja, Kalisz Aleksandra, Różycki Patryk, Sebastian Choromański, Karolina Barszczyk, Ławrynowicz Łukasz, Bianka Piersa, Natalia Hirsz, Paulina Galińska, Karolina Futyma, Maciej Wichnowski. Opieka artystyczna: dr Aleksandra Jadczuk. Kuratorka wystawy: Ewa Manuszewska.
Wystawę można oglądać w dniach:
we wtorek, godz. 9.00 - 15.00; od środy do niedzieli w godz. 9.00 - 16.00. Wstęp wolny. Informacje www.zsplast.gdynia.pl
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Filia nr 3 (Grabówek, ul. Morska113) zaprasza do oglądania wystawy fotograficznej Darii „Nafi" Rogala pt. „Zdążyć do domu...". Wystawa inspirowana filmem, który Daria stworzyła w schronisku Ciapkowo, przedstawiać będzie portrety uroczych psiaków ze schroniska. Daria Rogala urodziła się w Łęczycy, obecnie mieszka i pracuje w Gdyni. Od kilku lat związana jest ze schroniskiem Ciapkowo. Przygodę z fotografią zaczęła mając 16 lat. Fotografia i psy to jej pasja, dzięki której powstała strona: www.fotozwierzeta.pl
Wystawę można oglądać do końca marca 2015 roku.
***
Koło Plastyków im. W. Szczeblewskiego przy Towarzystwie Miłośników Gdyni zaprasza do galerii TMG przy ul. Władysława IV nr 51 na wernisaż wystawy malarstwa Jolanty Krause i fotografii Wojciecha Kurka 6 marca 2015 r. o godz. 18.00. Tematem wystawy jest pejzaż . Na ekspozycję złożą się obrazy olejne, pastele i fotogramy wykonane podczas plenerów malarskich i fotograficznych w latach 2013 i 2014 . Wystawa potrwa do 8 kwietnia 2015 r. We wtorki i czwartki galeria czynna do godz. 17.00. Galeria TMG służy pomocą początkującym twórcom chcącym doskonalić swój warsztat malarski - w czwartki można porozmawiać z autorami prezentowanych prac a we wtorki uzyskać korektę i opinię specjalisty.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeza ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Emilii i Andrzeja Sobierajów „Znowu razem pod pegazem - w kwiatach" do lokalu artystycznego „Tygiel" w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV) w dniach od 6.03.do 7.04.2015r. w godzinach od 12.00 do 20.00.
Wernisaż 5 marca o godz. 19.00. Gości proszeni są o wyraziste akcenty kwiatowe w ubiorze.
Emilia Sobieraj - malarka, poetka, pedagog, praktyk i teoretyk sztuki.
Andrzej Sobieraj - artysta malarz, ukończył PWSSP w Gdańsku.
Prace artystów znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych.
Strona interntowa: www.eraartprofile.pl

ikona