1191 (991) 2015-04-24 - 2015-05-07

Warsztaty w Laboratorium PPNT w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki

XIII Bałtycki Festiwal Nauki (19 do 24 maja 2015 r.) tradycyjnie obfituje w ciekawe wydarzenia popularyzujące naukę i jej odkrycia. Lista zaplanowanych imprez liczy w tym roku ponad 900 pozycji! Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego włącza się w to wielkie święto nauki i zaprasza na warsztaty!

Misją festiwalu jest upowszechnianie tematyki i osiągnięć badań naukowych oraz przybliżanie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie. Zajęcia proponowane w ramach tej imprezy przez Laboratorium PPNT Gdynia to propozycja dla uczniów szkół gimnazjalnych i liceów. Biorąc w nich udział młodzież pozna podstawowe metody pracy w laboratorium: analiz chemicznych, obserwacji mikroskopowych czy technik mikronamnażania. Dwugodzinne warsztaty odbędą się 21 i 22 maja (o godz. 9.00 i 12.00) w trzech blokach tematycznych: mikrobiologia, chemia i in vitro.

Zajęcia „Bakterie wokół nas” uświadomią uczniom znaczenie mikroorganizmów w codziennym środowisku, poruszą temat flory jelitowej czy zagrożeń wynikających z nadużywania i niewłaściwego stosowania antybiotyków. Celem ćwiczeń „Chemia w kuchni” jest przedstawienie metod chemicznych do analizy żywności. Ostatnia propozycja to zajęcia pt. „Ochrona roślin – czyli techniki in vitro na przykładzie rosiczki” i dotyczyć będzie metod pracy w biotechnologii roślin. Nauczą one m.in. pracy jałowej z materiałem roślinnym. Przyczynią się także do pogłębienia świadomości uczestników na temat zagrożonych ekosystemów na przykładzie torfowisk i flory torfowiskowej. Zgłoszenia na warsztaty należy kierować do Jolanty Grzenkowicz-Wydra: j.grzenkowicz-wydra@ppnt.gdynia.pl, tel. 58 698 21 34.