1193 (993) 2015-05-15 - 2015-05-21

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawy:
-  „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym”.
- „Wojna i Pokój” - wystawa zawiera prezentację polskiego i czechosłowackiego dizajnu z końca lat 50. i 60. z kolekcji Barbary Banaś i Jana Jeništy. Na wystawie kolekcjonerzy ze swoich zbiorów zaprezentują najciekawszą ceramikę i ich historię. Pierwsza odsłona ekspozycji miała miejsce w 2013 r. w BWA Wrocław w dwóch galeriach jednocześnie: galerii Szkła i Ceramiki oraz galerii Dizajn. Rok później została zaprezentowana w Institute of Design Kielce, a następnie podczas Designblok - Prague Design and Fashion Week. Ekspozycja oparta jest na koncepcji konfliktu wojennego pomiędzy dizajnem czechosłowackim triumfującym na Wystawie Światowej w 1958 r., a dziełami znakomitych polskich projektantów. Stworzona jest również sytuacja „pokoju” czyli harmonii i syntezy polskiego i czechosłowackiego projektowania.
Wystawę stałą oraz wystawy czasowe można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek w godz. 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobotę i niedzielę w godz. 10.00 - 17.00. Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny. Strona internetowa: http://www.muzeumgdynia.pl/
***
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) jest otwarte od godz. 10.00 do 17.00. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na wystawę „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej”. Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2015 r. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na otwarcie wystawy „Sport i turystyka na medalach Wojska Polskiego, Marynarki Wojennej i miasta Gdyni”.
Medale pochodzą z prywatnych zbiorów kmdr. dr Bogumiła Filipka.
Komandor dr med. Bogumił Filipek jest specjalistą medycyny morskiej. Był pracownikiem naukowym Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, następnie Katedry Medycyny Morskiej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Kolekcjonuje medale okolicznościowe, między innymi, o tematyce marynistycznej, medycznej, sportowej, lotniczej, łowieckiej i religijnej.
Jest autorem wielu wystaw prezentujących medale, prezentowanych w Gdyni (m.in. na Darze Pomorza), Gdańsku, Sopocie, Juracie, Łebie, Tczewie, Gnieźnie, Łodzi, Warszawie i Lizbonie.
Wspólnie z dr Zbigniewem Otrembą, jest autorem dwóch publikacji: „Medale Gdyni” i „Medale Marynarki Wojennej”.
Ceny biletów: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny. Ceny biletów muzeum MW + ORP „Błyskawica”: 12 zł normalny, 7 zł ulgowy, 22 zł rodzinny.
***
CN EXPERYMENT zaprasza do naukowej podróży wśród 30 interaktywnych stanowisk wystawy „Gdzie wzrok nie sięga, przybliżających fascynujące zagadnienia z dziedziny optyki”.
Często nieznane, a stale towarzyszące nam w życiu codziennym zjawiska, przedstawione są w innowacyjny i ciekawy sposób. Na wystawie można między innymi zobaczyć jak działa kino 3D, ekran LCD, czujka alarmowa, hologram, filtr fotograficzny czy też zwykłe na pozór okulary polaryzacyjne kierowcy. Nowa ekspozycja przyciąga fascynującymi tytułami stanowisk jak np. Polaryzacja w roli detektywa, Niewidzialne kino, Obrotowy hologram, Pokonać alarm, Co widzi Twoja komórka? Mimo, że tematyka wystawy najbardziej zainteresuje zapewne młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów i dorosłych, mali odkrywcy znajdą również coś dla siebie. Wystawa jest tak zaprojektowana, aby nie tylko podziwiać piękno i niezwykłość tego mało znanego nam niewidzialnego świata, ale również eksperymentować, wyciągając poprawne wnioski z przeprowadzonych doświadczeń. Zwiedzanie wystawy w ramach biletu do Centrum Nauki EXPERYMENT do końca roku.
***
Mirosław Pawlik, opiekun Galerii Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej oraz Jakub Sudzik, prawie absolwent Gimnazjum GSS zapraszają na wystawę fotograficzną Piotra, Patryka, Alexa, Jakuba i Justyny Sudzików pt. „Świat według PPAJJ-ów”. Wystawę można oglądać do końca maja, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00 w Gdyńskiej Szkole Społecznej, ul. Kapitańska 37, Grabówek. Wstęp wolny.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni Czytelnia Naukowa (Wzgórze Św. Maksymiliana, ul. Bpa Dominika 17) zaprasza do oglądania wystawy pt. „Kolekcja herbarzy w zbiorach Czytelni Naukowej”.
Wystawa prezentuje kolekcję unikatowych wielotomowych dzieł najwybitniejszych twórców dawnych herbarzy, w tym m.in. Kaspra Niesieckiego, Adama Bonieckiego i Bartosza Paprockiego oraz dzieła XX-wiecznych autorów, specjalizujących się w dziedzinie heraldyki i genealogii. Dawne herbarze to nie tylko opisy i ilustracje herbów, to także księgi-skarbnice i klejnoty literatury, w których czytelnik znajdzie bogactwo słów, zwrotów, wiadomości, anegdot, cennych przekazów historii i obyczajów, biografii i genealogii rodzin. Kolekcja „Herbarze” złożona z dzieł oryginalnych oraz reprintów, tworzona była  w Czytelni Naukowej przez kilkadziesiąt lat i zawiera dzieła wydawane od XVI do XX wieku. Wystawa przygotowana została z okazji 80-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej                           w Gdyni. Można ją oglądać do końca maja 2015 roku w godzinach otwarcia placówki.
Wstęp wolny.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę artystów z Łodzi:  malarstwa i grafiki Anny Szumigaj - Badziak i grafiki Dariusza Dart Chojnowskiego do lokalu artystycznego TYGIEL w Gdyni, przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV).
Wystawa otwarta do 10.06.2015 r.
Dr Anna Szumigaj - Badziak uprawia grafikę użytkową i malarstwo. Zajmuje się pracą dydaktyczną w zakresie projektowania grafiki płaskiej i przestrzennej w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
W malarstwie, głównym zagadnieniem poszukiwań jest przestrzeń, jej światło i cień... Dr hab. Dariusz Chojnacki uprawia grafikę, malarstwo, rysunek, fotografię. Obecnie adiunkt w Instytucie Tekstyliów na Politechnice Łódzkiej. Autor 46 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych na całym świecie, między innymi brał udział w III MBGC w Gdyni organizowanym przez ERA ART.
***
W Cafe Cyganeria (ul. 3 Maja 27) prezentowane są prace studentki Wydziału Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Barbary Leszczyńskiej - Barbary El. Stypendystka programu Erasmus w ESAP, Porto. Dotychczas prace publikowała podczas indywidualnej wystawy pt. „Menażeria” w 2014 oraz na wystawach zbiorowych, m.in. w Hong Kongu, Porto, Wilnie i Kłajpedzie. Tworzy głównie w technice linorytu, serigrafii, rysunku tuszem i w technikach ilustracyjnych.
Grafiki zbioru „Poste Restante” stanowią swojego rodzaju wiadomość z podróży lub od kogoś dla nas ważnego. Powidoki spotkanych miejsc, obrazy sytuacji - realnych lub symbolicznych - listy o nim i o niej, o radości i samotności, o niepokoju lub miłości, o samych tylko kłębiących się myślach - czekają zapisane w grafikach na ścianach Cyganerii jak list na swojego odbiorcę na Poste Restante. Wystawa prezentowana do 14 czerwca 2015 r.
***
W gmachu Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Śmidowicza 69, oglądać można wystawę pt. „Irak - misja z ogłoszenia”. Ponad 130 zdjęć, dokumentów, odznaczeń, pamiątek, mundur i artykułów prasowych z lat 2005-2006 przedstawiających misję w Iraku oczami cywilnego doradcy ds ekonomicznych, weterana działań poza granicami państwa dr Radosława Tyślewicz można oglądać w godzinach 9.00 - 18.00 codziennie do końca maja br. Spotkanie z autorem odbędzie się w dniu Weterana działań poza granicami kraju, w piątek, 29 maja o godzinie 14.00. Na odwiedzających czeka też ciekawe zadanie matematyczne do rozwiązania.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza na wernisaż malarstwa Alojzego Osady „Od Bałtyku do Toskanii” w czwartek, 21 maja o godz. 18.00 do siedziby Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51.
Alojzy Osada w latach 1965-1970 studiował  na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Do 1977 roku pracował jako konserwator zabytków w PKZ w Gdańsku. Od 1980 zajął się głównie twórczością malarską.Brał udział w licznych wystawach zbiorowych m.in w BWA 1980, RFN 1983, Finlandii 1987, Salonie Gdyńskim 1991, Wystawiał indywidualnie w Gdańsku, Bremen, Zurichu, Houston, Jastrzębiej Górze i Gdyni. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Miasta Gdańsk oraz w licznych zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

ikona