1226 (1026) 2016-02-12 - 2016-02-25

"Miasto w ruchu" - pokaz w PPNT Gdynia

Ponad 50 osób uczestniczyło 2 lutego w pokazie filmu „Wpuszczeni w korek”. Zachęceni tą frekwencją oraz szalenie ciekawą dyskusją po seansie, organizujemy dla Was kolejny pokaz. Zapraszamy na film "Miasto w ruchu".

"Miasto w ruchu" (ang. „Contested Streets: Breaking New York City Gridlock”) opowiada historię ulic Nowego Jorku od czasów sprzed ekspansji samochodu do teraźniejszości. Wyjaśnia, w jaki sposób to miasto - niegdyś posiadające najlepiej rozwinięty transport publiczny w Stanach Zjednoczonych - powoli rezygnowało z niego na rzecz motoryzacji. Przedstawia jak pierwotna wielowymiarowa koncepcja ulicy jako przestrzeni publicznej ustępowała przekształcaniu jej w wyludnioną arterię z niekończącymi się sznurami samochodów.

Film porównuje Nowy Jork z trzema europejskimi miastami, które ostatnio zdecydowały się ograniczyć ruch samochodów: Londynem (strefa płatnego wjazdu), Paryżem (szybkie autobusy) i Kopenhagą (rowery i strefy piesze). Przekonuje, że inne miasto, z lepszą jakością powietrza, mniejszym hałasem i rozwojem społecznych handlowych i rekreacyjnych funkcji przestrzeni publicznej jest możliwe.

Po zakończeniu seansu podyskutujemy o problemach i rozwiązaniach zaprezentowanych w filmie. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania:

1. Jak obecna polityka kształtowania infrastruktury komunikacyjnej Gdyni/Trójmiasta bierze pod uwagę doświadczenia miast pokazanych na filmie?
2. Na którym z przedstawionych miast może wzorować się Gdynia/Trójmiasto i dlaczego? Jakie rozwiązania możemy zastosować u nas? Co stoi na przeszkodzie?
3. Jak odpowiadać na tezę o występowaniu „nieprzezwyciężalnych różnic kulturowych” występujących między mieszkańcami Polski a miastami pokazanymi na filmie?

Film skomentuje dr Piotr Kuropatwiński, wykładowca w Katedrze Polityki Ekonomicznej Wydziału Ekonomicznego UG, współrealizator kilku europejskich projektów promocji rozwoju ruchu rowerowego, wiceprezydent Europejskiej Federacji Cyklistów. Spotkanie poprowadzi założyciel Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia - Jakub Furkal - Radny Dzielnicy Gdynia Redłowo

Celem spotkań jest wyjaśnienie paradoksów i wyzwań, z jakimi na co dzień mają do czynienia projektanci nowoczesnych miast, związanych z polityką transportową, zrównoważonym rozwojem i kształtowaniem przyjaznej przestrzeni. Jak takie problemy rozwiązuje się w innych miejscach na świecie? Które z tych rozwiązań dałoby się wprowadzić również u nas?

GDZIE?
Pokaz odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, budynek III, sala kinowa (wejście jak do Centrum Nauki EXPERYMENT).

KIEDY?
18 lutego (czwartek) o godz. 18:00.


PODZIĘKOWANIA
Dziękujemy INSPRO - Instytut Spraw Obywatelskich za rozpowszechnienie filmu na płycie DVD w ramach projektu „Miasto w ruchu”.

Dziękujemy również Laboratorium Innowacji Społecznych za wspólne zorganizowanie wydarzenia.

WSTĘP WOLNY
 
Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/1656589424433536/