1236 (1036) 2016-05-12 - 2016-05-19

Debata społeczna w Bibliotece Chylonia

Jak uwolnić potencjał aktywności obywatelskiej mieszkańców Polski lokalnej? Na to i inne pytania będą odpowiadać uczestnicy otwartej debaty, która odbędzie się 19 maja o godz. 17.00 w Bibliotece Chylonia (ul. Op. Hackiego 33). Spotkanie poprowadzi dziennikarz Radosław Wałkuski.



Debaty są częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej", realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem projektu jest wywołanie dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. Spotkania odbędą się łącznie w 53 bibliotekach.

Biblioteki są instytucjami, które cieszą się bardzo dużym zaufaniem społecznym, są miejscem wymiany myśli, zatem są idealne aby takie właśnie inicjatywy obywatelskie w nich prowadzić. Po raz pierwszy cykl debat odbył się przed rokiem. Następnie powstał raport, który przedstawia wnioski wypracowane przez grupy warsztatowe, pokazujący jak może w Polsce rozwijać się ruch obywatelski - tłumaczy Natalia Gromow, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

W debatach wezmą udział mieszkańcy - samorządowcy, przedstawiciele różnych instytucji i organizacji, lokalni liderzy. Będą rozmawiać o uwalnianiu potencjału lokalnej społeczności i aktywności obywatelskiej, a szczególnie o tym, co mieszkańców motywuje i ułatwia im zaangażowanie się we wspólne sprawy. Spotkania będą miały charakter otwarty i formę warsztatową, dzięki czemu wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość wypowiedzenia się.

Gdynię w najbliższych latach czekają duże zmiany w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni chce włączyć się te działania. Organizowana przez nas debata, ma pokazać, że w każdej dzielnicy znajdują się osoby, które chcą zmieniać najbliższe otoczenie. Sieć miejskich bibliotek ma być miejscem, skupiającym tych ludzi - zapowiada Dariusz Rybacki z MBP Gdynia.

Wyniki spotkań posłużą nie tylko zmianom w mieście. Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na XI Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2016 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.

W ramach pierwszej edycji projektu, w marcu 2015 roku odbyło się 40 debat społecznych pod hasłem „Kompetencje przyszłości - jak rozwinąć nasze skrzydła". W dyskusje na temat kompetencji i podstaw Polaków zaangażowało się wówczas ponad 1 000 osób - przedstawicieli różnych środowisk i grup wiekowych z lokalnych społeczności. Wnioski z I edycji debat zostały zebrane w raporcie "Kompetencje przyszłości - jak rozwinąć nasze skrzydła?".

Projekt jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego. Kongresy Obywatelskie od 10 lat są miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu (wśród uczestników kongresowych dyskusji można wymienić m.in. Jana Englerta, Lecha Wałęsę, Joannę Szczepkowską czy Jacka Żakowskiego).
 

ikona