1245 (1045) 2016-08-12 - 2016-08-25

Stypendia i zasiłki szkolne - praktyczne informacje

Za pomoc materialną o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych w Gdyni w roku szkolnym 2016/2017 odpowiedzialny jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Oznacza to, że osoby, które ubiegają się o stypendium lub zasiłek szkolny, muszą złożyć wniosek w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Dzielnicowym Ośrodku Pomocy Społecznej.
Kto i na jakich zasadach może otrzymać stypendium szkolne:
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 514 zł.
Wsparcie będzie realizowane w postaci rzeczowej, również całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z udziałem dziecka we wskazanych we wniosku zajęciach. Jako świadczenie pieniężne będzie wypłacane jedynie w szczególnych, indywidualnie uzasadnionych przypadkach.
Sytuację materialną należy udokumentować w postaci zaświadczeń (w przypadku braku dochodu – oświadczenie), konieczna też będzie wizyta pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania rodziny.
Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego należy składać w Dzielnicowych Ośrodkach Pomocy Społecznych w Gdyni właściwych ze względu na miejsce zamieszkania ucznia, w okresie:
– od 1 do 15 września 2016 r., a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych do 15 października 2016 r.
Kto i na jakich zasadach może otrzymać zasiłek szkolny:
Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
Wnioski o przyznanie zasiłku szkolnego należy składać w Dzielnicowych Ośrodkach Pomocy Społecznych w Gdyni właściwych ze względu na miejsce zamieszkania ucznia, w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
Informację o tym, do którego ośrodka należy składać wniosek, można uzyskać drogą telefoniczną: tel. 58 625 93 38, 58  625 93 79  i e-mailową: sekretariat@mopsgdyna.pl. W zapytaniu należy podać adres zamieszkania rodziny. Informacja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-11.00.
Więcej informacji oraz szczegółowy wykaz telefonów i adresów kontaktowych znajduje się na stronie: www.mopsgdynia.pl.

ikona