1248 (1048) 2016-09-16 - 2016-09-22

Budżet Obywatelski i Przyjazna Dzielnica – ruszyło głosowanie

Od pięciu dni mieszkańcy Gdyni wybierają projekty w Budżecie Obywatelskim 2016. Po raz pierwszy wskazują przedsięwzięcia do przeprowadzenia w ramach Przyjaznej Dzielnicy. Po raz pierwszy w tym roku dzielnica, w której po zakończeniu głosowania odnotowana zostanie najwyższa frekwencja, może liczyć na nagrodę w postaci realizacji dodatkowego projektu.
Głosowanie w trzeciej edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego rozpoczęło się dokładnie o północy w poniedziałek, 12 września. Potrwa dwa tygodnie – do 25 września, do godz. 23.59. Wtedy to system, za pośrednictwem którego mieszkańcy Gdyni wskazują projekty w BO oraz Przyjaznej Dzielnicy, zostanie wyłączony i rozpocznie się ustalanie wyników głosowania.
DWA GŁOSOWANIA
Tak jak w dwóch poprzednich edycjach BO, gdynianie głosują za pośrednictwem strony internetowej bo.gdynia.pl. Inaczej jednak niż w roku ubiegłym nie kończą procedury na wyborze tych projektów. Po głosowaniu na BO rozpoczynają głosowanie w Przyjaznej Dzielnicy.
BO 2016 to 141 projektów do wyboru w całym mieście, PD -  94. Projekty zgłoszone do pierwszego z głosowań dotyczą inwestycji i remontów (55), rekreacji (61), bezpieczeństwa w ruchu drogowym (8) i estetyzacji (17), w drugim – integracji mieszkańców dzielnicy, organizacji czasu wolnego, działań kulturalnych i sportowych, podnoszenia poczucia bezpieczeństwa czy działań na rzecz rodziny. Wnioski do BO składali mieszkańcy, do PD – rady dzielnic działające we współpracy z lokalnymi partnerami.
Oba głosowania łączy ta sama metoda – rankingowa. W tym roku gdynianie posługują się nią po raz pierwszy,  jej wprowadzenie jest efektem ewaluacji Budżetu Obywatelskiego 2015.
JAK TO SIĘ ROBI
Po wejściu na stronę bo.gdynia.pl i zalogowaniu do systemu głosowania (niezbędne jest podanie numeru PESEL oraz imienia ojca) możemy wybierać spośród projektów tylko z jednej dzielnicy – i nie musi to być ta, w której mieszkamy.
Po wyborze dzielnicy z listy zgłoszonych w niej projektów wybieramy maksymalnie pięć, które chcemy poprzeć (zaznaczając kwadraciki przy ich tytułach). Gdy zakończymy ten etap, zostaniemy poproszeni o uszeregowanie projektów od najważniejszego dla nas do najmniej istotnego. Zrobimy to w następujący sposób:
– projekt na pierwszym miejscu (oznaczony cyfrą „1”) - 5 punktów
– projekt na drugim miejscu (cyfra „2”) - 4 punkty
– projekt na trzecim miejscu (cyfra „3”) - 3 punkty
– projekt na czwartym miejscu (cyfra „4”) - 2 punkty
– projekt na piątym miejscu (cyfra „5”) - 1 punkt
Co ważne, nie musimy wybierać pięciu projektów. Możemy wskazać trzy, możemy tylko jeden. Jeśli ktoś zdecyduje się wybrać z listy dzielnicowej tylko dwa pomysły, będzie musiał przypisać im miejsca od 1 do 2.
W Przyjaznej Dzielnicy wybieramy do trzech przedsięwzięć, przypisując im – analogicznie do BO – punkty od 1 do 3.
Zrealizowane zostaną te projekty, które zdobędą największą liczbę punktów aż do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych dla danej dzielnicy. Jeśli zdarzy się, że dwa projekty będą miały taką samą liczbę punktów, o wyborze zadecyduje większa liczba głosujących. Pierwszy projekt na liście w każdej z dzielnicy zostanie zrealizowany na pewno. Drugi i kolejne tylko pod warunkiem zmieszczenia się w puli środków dla dzielnicy.
„+1”, CZYLI ZAWALCZ O JESZCZE JEDEN PROJEKT
Wysoka frekwencja w latach ubiegłych – w roku 2015 sięgnęła 20 proc. – świadczy o tym, że gdynianie uznali Budżet Obywatelski za skuteczne narzędzie zmieniania swojego sąsiedztwa.
W tym roku warto jeszcze mocniej powalczyć o swoją dzielnicę, bo z myślą o tej części Gdyni, której mieszkańcy będą najaktywniejsi, władze miasta przygotowały specjalny bonus. To „+1”: tam, gdzie po zakończeniu 25 września głosowania w BO frekwencja okaże się najwyższa, z kasy miasta zrealizowany zostanie dodatkowy projekt – pierwszy „pod kreską” czyli z tych, które nie zmieściły się w puli dla dzielnicy.
O tym, jaka dzielnica danego dnia prowadzi w rankingu „+1” dowiedzieć się można z facebookowego profilu Budżetu Obywatelskiego oraz strony bo.gdynia.pl – tam codziennie o godz. 9.00 rano publikowane będą aktualne wyniki.
JEŚLI NIE MASZ DOSTĘPU DO INTERNETU
Osoby, które nie mają własnego komputera lub nie dysponują dostępem do sieci, mogą oddać swój głos w Budżecie Obywatelskim i Przyjaznej Dzielnicy w następujących miejscach:
– Laboratorium Innowacji Społecznych – Pomorski Park Naukowo-Technologiczny  (al. Zwycięstwa 96/98; budynek IV, u zbiegu z ul. Stryjską),
– Urząd Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54),
– siedziby rad dzielnic
– Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30),
– Centrum Aktywności Seniora (ul. 3 Maja 27/31),
– miejskie kluby seniora
– filie Miejskiej Biblioteki Publicznej
– MOPS (ul. Grabowo),
– Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31).
Głosowanie jest możliwe w godzinach pracy placówek i instytucji.
Przez cały czas trwania głosowania grupy wolontariuszy odwiedzają organizacje oraz kluby zrzeszające osoby starsze i niepełnosprawne.
W weekendy (16-18 oraz 23-25 września) głosować będzie można w mobilnych punktach w gdyńskich centrach handlowych, które włączyły się w akcję: Riviera, Klif, Szperk, Batory, Tesco Chylonia oraz Gdyńskim Centrum Rozrywki i Gdynia Waterfront
Nasi wolontariusze obecni będą także:
– 19 września – mecz piłkarskiej ekstraklasy  Arka - Cracovia
– 23 września – Święto Hal Targowych – Hala Targowa Gdynia
– 16-18 września – Weekend Kuglarski – Gdyńskie Centrum Sportu
– 23-25 września – targi „Dary Ziemi” w parku Kolibki
Każdy mieszkaniec może zachęcać gdynian do oddania głosu za pomocą swojego komputera, tabletu czy komórki. System pozwala oddać głos z jednego urządzenia dowolnej liczbie osób, jednak każda może głosować tylko raz.
Z MYŚLĄ O NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Od 12 do 25 września Fundacja Adaptacja M&K zaprasza do skorzystania z pomocy przy głosowaniu za pośrednictwem infolinii i bezpośredniego kontaktu z osobami, które mogą przyjechać do domu osoby niepełnosprawnej.
Aby uzyskać informacje o tym, jak głosować oraz umówić się na indywidualne spotkanie, należy dzwonić pod numer 883 773 999 (czynny w godz. 6.00-22.00).
Działanie realizowane jest w ramach projektu „Innowacyjna Aktywizacja Osób Niepełnosprawnych do współdecydowania o rozwiązaniach miejskich”.
KTO MOŻE GŁOSOWAĆ
W głosowaniu na Budżet Obywatelski i Przyjazną Dzielnicę mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy  Gdyni (bez względu na wiek). W praktyce oznacza to, że każdy głosujący powinien być zameldowany w Gdyni lub znajdować się w rejestrze wyborców.
Mieszkańcy, którzy nie spełniają żadnego z powyższych warunków, mogą dopisać się do listy głosujących w Budżecie Obywatelskim. W tym celu:
– należy wydrukować, wypełnić i podpisać oświadczenie udostępnione do pobrania na stronie internetowej bo.gdynia.pl
– przynieść podpisane oświadczenie do Laboratorium Innowacji Społecznych (na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, budynek IVA – wejście od ul. Stryjskiej).
W przypadku oświadczeń składanych przez osoby niepełnoletnie podpisują je rodzice/prawni opiekunowie.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
Wszyscy, którzy mają dodatkowe pytania związane z  Budżetem Obywatelskim, mogą skontaktować się z Laboratorium Innowacji Społecznych: al. Zwycięstwa 96/98 (budynek IVA Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, wejście od ul. Stryjskiej), tel. 58 698 23 01 lub na e-mail: bo@gdynia.pl

ikona