1248 (1048) 2016-09-16 - 2016-09-22

Gdyńskie Centrum Filmowe ma już rok

Od 13 września 2015 roku przez Gdyńskie Centrum Filmowe przewinęło się ponad 81 500 widzów, odbyły się trzy ogólnopolskie festiwale filmowe. Ponadto, na gości czekały przeglądy, warsztaty dla amatorów i profesjonalistów, wystawy sztuki i spotkania z twórcami. A już za tydzień GCF po raz drugi stanie się sercem Festiwalu Filmowego w Gdyni, najważniejszego spotkania ludzi polskiej kinematografii.
W pierwszym roku działalności największym wyzwaniem było dotarcie do mieszkańców miasta i regionu z informacją, że „Gdynia filmowa” to nie tylko jeden tydzień w roku, kiedy to na Festiwal zjeżdżają twórcy i gwiazdy polskiego kina. Dzięki powstaniu Gdyńskiego Centrum Filmowego teraz przez cały rok można tu oglądać filmy niedostępne w dużych sieciowych kinach, uczestniczyć w warsztatach czy spotykać się ciekawymi ludźmi, nie tylko z branży filmowej – mówi Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni, kierujący również Gdyńskim Centrum Filmowym. – Po niespełna roku można powiedzieć, że się udało: nasze kino ma grono stałych widzów. Systematycznie rozwijamy działalność edukacyjną i wystawienniczą – dodaje.
Na ekranach sal Morskie Oko, Goplana i Warszawa zaprezentowano już ponad 200 filmów. Prawie połowę z nich stanowi kino europejskie, a co trzeci film wyświetlany w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego jest produkcji polskiej. Największą widownię zgromadził film Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” – 3673 widzów. Na drugim miejscu są „Moje córki krowy” – 2950 widzów. Zagraniczny tytuł, który przyciągnął największą liczbę widzów, to „Młodość” Paolo Sorrentino – 2233 widzów.
W maju 2016 roku w ramach 13. Millennium Docs Against Gravity FF Gdynia, na ponad 60 seansach zaprezentowano 40 najlepszych dokumentów z całego świata. W ciągu mijającego roku w GCF odbyły się również przeglądy filmów muzycznych, nowomedialnych i konkursy filmowe dla młodzieży. A już 28 września 2016 roku ruszy 8. Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci – największe wydarzenie prezentujące dzieła poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych i polskiej historii w latach 1939-1989.
Gdyńskie Centrum Filmowe to również miejsce, w którym można osobiście spotkać się z ważnymi postaciami polskiego kina, sztuki, literatury czy życia społecznego. Galeria GCF od początku swojej działalności zaprezentowała już 10 wystaw. Były prezentowane prace Wojciecha Fangora, a także malarstwo Teresy Miszkin i Arkadiusza Sylwestrowicza czy twórczość cyfrowa Darka Zabrockiego. Swoje cykle fotografii prezentowali: Bogdan Dziworski, Tomasz Ferenc, Wojciech Korsak, Maciej Moskwa. Kwartalnik Artystyczny Bliza, stale współpracujący z GCF, zapraszał na premiery kolejnych wydań, połączone ze spotkaniami z autorami, m.in. z Zygmuntem Miłoszewskim.
Gdyńskie Centrum Filmowe jest również nową siedzibą Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Dzięki siedzibie szansę na rozwinięcie miał Klub Filmowy Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
Z członkami Klubu GSF spotkali się w minionym roku: Juliusz Machulski i Robert Więckiewicz, Janusz Majewski i Wiktor Zborowski, Stanisław Tym i Krystyna Podleska, Adam Woronowicz czy Jerzy Gruza i Jacek Bromski.
Wykładowcy Gdyńskiej Szkoły Filmowej prowadzili również zajęcia dla entuzjastów sztuki filmowej podczas pierwszych Gdyńskich Warsztatów Scenariuszowych. Nawiązali także stałą współpracę z trójmiejskimi szkołami, zapraszając uczniów na zajęcia pod hasłem Akcja! Szkolne Warsztaty Filmowe. Otwarto ponadto ogólnodostępną czytelnię scenariuszy filmowych, obejmującą przeszło 100 tekstów.
Gdyńskie Centrum Filmowe – we współpracy z dystrybutorem filmów dokumentalnych, Against Gravity – zaprosiło nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich do udziału w Akademii Dokumentalnej, czyli jedynego w kraju programu edukacyjnego w całości opartego na filmach dokumentalnych.
Obiekt otrzymał również tytuł Budowy Roku 2015, nagrodę Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, a także główną nagrodę architektoniczną w konkursie Eurobuild Award 2015.

ikona