1248 (1048) 2016-09-16 - 2016-09-22

Gdyńskie PKT z europejską nagrodą zielonych zamówień publicznych

Gdyńskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, zostało docenione przez „Green Proca – Zielone zamówienia publiczne w praktyce”. Głównym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej, zrealizowanej w oparciu o najlepsze ekologiczne zamówienia publiczne. Uczestniczy w nim siedem krajów, w tym Polska.
Dla miasta, które zgłosi najlepsze zamówienie publiczne na konkurs, czeka nagroda krajowa, jak również europejska.
W kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców wyróżniono:
I miejsce – Miasto Lublin (Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie) za przetargi dotyczące zakupu I dostawy łącznie 70 sztuk nowych, niskopodłogowych trolejbusów miejskich,
II miejsce – Miasto Bydgoszcz (Zarząd dróg miejskich I Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy) za przetarg na modernizację oświetlenia ulicznego na energooszczędne i włączenie tego oświetlenia do systemu sterowania,
III miejsce – Miasto Gdynia (Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej Sp. Z o.o. w Gdyni) za zamówienia dotyczące dostawy trolejbusów niskopodłogowych, budowy i przebudowy podstacji trakcyjnych, centrum zdalnego sterowania podstacjami oraz przebudowę sieci trakcyjnej trolejbusowej.
Projekt ProcA (Green Public Procurement in Action) jest dofinansowany w ramach programu Unii Europejskiej – Inteligentna Energia dla Europy (IEE). Warto wspomnieć, że w projekcie mogą wziąć udział wszystkie instytucje państwowe lub samorządy gminne na terenie całego kraju, które stosują prawo zamówień publicznych. Każdy zgłoszony projekt powinien być zakończony, prócz projektów infrastrukturalnych. Gmina lub instytucja może zgłosić jeden lub więcej projekt, a udział w projekcie jest bezpłatny.

ikona