1250 (1050) 2016-09-30 - 2016-10-06

Experyment edukuje

Na rok szkolny 2016/2017 zespół CNE Experyment przygotował nową ofertę 15 zajęć edukacyjnych dla wszystkich poziomów nauczania: od przedszkoli/zerówek, poprzez szkoły podstawowe, gimnazja, aż po szkoły ponadgimnazjalne.

Odwiedzając gdyńskie centrum ze swoimi uczniami, nauczyciele mają okazję uzupełnić program nauczania o interaktywne metody pracy nie tylko na wystawie, ale także poprzez zajęcia skierowane do uczniów na wszystkich etapach nauczania. Misją EXPERYMENTU jest bowiem fascynowanie nauką i wspomaganie tradycyjnej, formalnej edukacji.

Na rok szkolny 2016/2017 zespół CN EXPERYMENT przygotował ofertę 15 zajęć edukacyjnych dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Będą one prowadzone w sposób interaktywny, dynamiczny i angażujący uczniów przez zespół edukatorów centrum. Ci entuzjaści nauki i eksperci wielu dziedzin (m.in. biologii, chemii, fizyki, matematyki, oceanografii, historii czy archeologii) przeprowadzą z uczestnikami liczne doświadczenia i eksperymenty.


Odpowiadając na duże zapotrzebowanie, deklarowane w licznych ankietach, w tym roku przygotowaliśmy bogaty program dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Skupiliśmy się na dziedzinach najbardziej pożądanych przez nauczycieli: chemii i fizyce. Wyposażyliśmy w profesjonalny sprzęt nasze chemiczne laboratorium i zaopatrzyliśmy je w konieczne odczynniki. Zajęcia każdorazowo będą dostosowywane do poziomu wiedzy uczniów. Niektóre z nich zostały przygotowane w dwóch wersjach, o różnych stopniach trudności - tłumaczy Alicja Harackiewicz z Centrum Nauki EXPERYMENT.


Dla nauczycieli przygotowano przyjazny sposób rezerwacji:
• rezerwacji można dokonać on-line na stronie bilety.experyment.gdynia.pl
• nauczyciel może wybrać dogodny dzień i godzinę oraz odpowiedni temat zajęć
• możliwy jest zwrot zarezerwowanych/niewykorzystanych biletów 14 dni przed planowaną wizytą
• zespół rezerwacji czeka pod numerem telefonu (58) 698 21 37, by odpowiedzieć na wszelkie pytania


Tematyka zajęć na rok szkolny 2016/2017:

Przedszkola i zerówki:
  • NIE BÓJ SIĘ ROBACZKU - eksperymenty młodego laboranta z użyciem mikroskopów
  • MATEMATYCZNI SUPERBOHATEROWIE - doskonała zabawa z matematyką.
  • WIEJSKA ZAGRODA - opowiada o życiu na wsi, pracy rolnika, wiejskich zwierzętach i produktach codziennego użytku, które tam powstają.

Klasy I-II szkoły podstawowej:

  • DOMOWE LABORATORIUM - jedne z najchętniej odwiedzanych zajęć, uczące podstaw chemii, z mnóstwem doświadczeń.
  • PAN KULKA NA KRAŃCACH ŚWIATA - wirtualna podróż po kontynentach. Zapoznanie z innymi kulturami, elementami historii, postaciami polskich podróżników.
  • ALE KOSMOS! - najmłodsi wyruszą w podróż statkiem kosmicznym, gdzie nie obowiązuje prawo grawitacji i poznają planety Układu Słonecznego.

Klasy III-IV szkoły podstawowej:

  • POGODA BEZ TAJEMNIC - odwiedziny na stacji meteorologicznej i poznanie pracy synoptyka. Na zakończenie grupa zaprezentuje własną prognozę pogody.
  • H2O - ŁYK WIEDZY - zajęcia opowiadające o znaczeniu wody w środowisku, ale także o właściwościach cieczy. Jak zwykle cała opowieść opierać się będzie na samodzielnie wykonywanych doświadczeniach.

Klasy V-VI szkoły podstawowej:

  • WITAMINOWY KOKTAJL, zajęcia w nowej odsłonie, z licznymi doświadczeniami, wiadomościami na temat przyswajania witamin, ich dostępności w produktach spożywczych, a także prawidłowym doborze.
  • CZŁOWIEK - BIOMASZYNA - zajrzymy do wnętrza ludzkiego ciała i przyjrzymy się jak ono działa, co daje mu energię, w jaki sposób organizm pobiera substancje odżywcze, jak i dokąd je transportuje, by przetworzyć w energię konieczną do życia.

Gimnazjum/ szkoły ponadgimnazjalne:

  • MINI - LAB - zajęcia przypominające ćwiczenia laboratoryjne podczas studiów. Pasjonaci chemii się nie zawiodą.
  • WYZWANIE GOLDBERGA - hit z ubiegłego sezonu wzbogacony o nowe doświadczenia z zakresu elektryczności i magnetyzmu.
  • AC/DC CZYLI TESLA KONTRA EDISON - historia starcia dwóch tytanów fizyki, ich wynalazków i różnic w badaniach nad elektrycznością, prądem stałym i przemiennym. Uczniowie samodzielnie skonstruują proste urządzenia i wykonają doświadczenia. Edukatorzy zaprezentują i przetestują z grupą własnoręcznie zbudowane urządzenia i pokażą, jak można wykonać je w domu. Butelka lejdejska, dzwonki Franklina, siatka Kolbego czy klatka Faradaya to tylko niektóre z niespodzianek.

ikona