1256 (1056) 2016-11-18 - 2016-11-24

Kampania społeczna „Biała Wstążka”

25 listopada, już po raz ósmy w Gdyni, wystartuje kampania społeczna „Biała Wstążka”. To największa na świecie akcja, będąca symbolem sprzeciwu dotyczącego przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet. Spotkania i warsztaty odbywać się będą do 10 grudnia. Kampania odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni. 

Inauguracja kampanii odbędzie się 25 listopada w V LO podczas konferencji „Przemoc-Niemoc-Pomoc”. Uczniowie, wychowawcy i wolontariusze z V Liceum Ogólnokształcącego będą m.in. promować idee kampanii, rozdawać ulotki i przypinać białe wstążeczki w różnych punktach Gdyni, odbędą się warsztaty psychologiczne dla uczniów, różnego rodzaju konkursy i spotkanie autorskie z gdyńską pisarką Małgorzatą Wardą. 

Finałem kampanii będzie miejska konferencja pt. „Przemoc w rodzinie – okiem sprawcy””, która odbędzie się 9 grudnia, w sali widowiskowej Klubu 3. Flotylli Okrętów, podsumowująca również roczną pracę gdyńskiego Zespołu Interdyscyplinarnego. 

Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest prowadzona w ponad 55 krajach. 
W 1991 kanadyjscy mężczyźni zainicjowali akcję przeciw przemocy wobec kobiet, a jako symbol swych działań wybrali białą wstążkę. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania. 

Noszenie białej wstążki jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet. To także osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

W Gdyni kampania „Biała Wstążka” odbywa się już po raz ósmy. Do tej pory rozdano już kilkanaście tysięcy białych wstążeczek – symboli kampanii, ulotek i plakatów informujących zarówno o ideach kampanii, jak i o tym gdzie osoby doznające przemocy mogą znaleźć pomoc. 

Na stronie internetowej www.zatrzymajprzemoc.pl można znaleźć wykaz miejsc na terenie Gdyni, w których osoby uwikłane w przemoc mogą znaleźć wsparcie. 

Funkcjonuje także strona dedykowana kampanii www.bialawstazkagdynia.pl

W tegoroczną kampanię, której głównymi organizatorami są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i V Liceum Ogólnokształcące, szeroko włączyli się również samorządowcy, pozostałe gdyńskie szkoły, placówki oświatowe i kulturalne, firmy, instytucje i organizacje pozarządowe m.in.: Zespół Placówek Specjalistycznych, członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego, policja, straż miejska, centra handlowe – Riviera, Batory, Szperk, ZKM Gdynia, rugbiści Arki Gdynia i koszykarze Asseco Gdynia.

ikona