1256 (1056) 2016-11-18 - 2016-11-24

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Od ponad 40 lat trzeci czwartek listopada jest obchodzony jako „Światowy Dzień Rzucania Palenia”. Jest to znakomita okazja do spróbowania rzucenia palenia tytoniu. Tego dnia osoby palące starają się wytrzymać chociaż jeden dzień bez sięgnięcia po papierosa.
Ten jeden dzień ma być jednak tylko początkiem drogi do rozstania z nałogiem. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Także w Polsce od 1991 roku namawiamy Polaków do rzucenia palenia. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.
Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku, w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących.
Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.
Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne są na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Na działanie substancji nikotynowych narażone są zwłaszcza dzieci palących rodziców.
Nowe przepisy ustawy przewidują zakaz sprzedaży papierosów elektronicznych osobom niepełnoletnim. Wszyscy palący e-papierosy muszą przestrzegać zakazów, do których muszą stosować się palacze zwykłych papierosów. Zgodnie z nowymi przepisami używanie papierosów elektronicznych będzie ograniczone w miejscach publicznych w takim samym zakresie, jak palenie papierosów tradycyjnych. Zakaz ten dotyczy używania papierosów elektronicznych zawierających nikotynę.
Zmieni się również wygląd opakowania wyrobów tytoniowych. Na paczkach pojawią się nowe komunikaty oraz specjalna fotografia obrazująca konsekwencje zdrowotne palenia tytoniu. Ustawa antytytoniowa rozszerza również zakaz reklamy i promocji na papierosy elektroniczne.

ikona