1257 (1057) 2016-11-25 - 2016-12-01

Kościół przy ulicy Armii Krajowej 46 w rejestrze zabytków

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz miasto Gdynia zapraszają w środę 30 listopada 2016 r. o godz. 12.00 na uroczystość symbolicznego zawieszenia tabliczki zabytku na budynku kościoła przy ul. Armii Krajowej 46.

Uroczystość związana jest z wpisaniem kościoła parafialnego do wojewódzkiego rejestru zabytków. Przypieczętowała to decyzja Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku (nr w rejestrze wojewódzkim A-1927).

Zakończono także ważny etap prac remontowych przy wieży i latarni.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany został według projektu z 1956 r. znanych architektów Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza.

Kościół powstał w okresie tzw. odwilży po czasach stalinowskich, a jego forma architektoniczna mieści się w nurcie modernizmu.

Skromny wystrój elewacji jest odzwierciedleniem trudności w pozyskaniu wszelkich materiałów budowlanych, dlatego elewacje wykończono tynkiem w odcieniach szarości i oblicowano częściowo kamieniami polnymi. Te ostatnie to dar serca parafian, którzy pragnęli mieć swój skromny wkład w budowę świątyni.

Wnętrza kościoła zdobią m.in. kolorowe mozaiki autorstwa artysty plastyka Bogumiła Marszala. Są one charakterystycznym elementem wystroju.

Świątynia ma wielkie znaczenie symboliczne dla Gdyni i Wybrzeża. W jej wnętrzu znajduje się m.in. kaplica Portowców, Stoczniowców i Ludzi Morza.

Z kościołem związana jest nierozerwalnie postać księdza proboszcza Hilarego Jastaka.
Spotkanie przewiduje także możliwość zwiedzenia świątyni.

Kościół pw. NSPJ

fot. mat. prasowe UM Gdyni

ikona