Uroczystość związana jest z wpisaniem kościoła parafialnego do wojewódzkiego rejestru zabytków. Przypieczętowała to decyzja Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku (nr w rejestrze wojewódzkim A-1927).
Zakończono także ważny etap prac remontowych przy wieży i latarni.
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany został według projektu z 1956 r. znanych architektów Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza.
Kościół powstał w okresie tzw. odwilży po czasach stalinowskich, a jego forma architektoniczna mieści się w nurcie modernizmu.
Skromny wystrój elewacji jest odzwierciedleniem trudności w pozyskaniu wszelkich materiałów budowlanych, dlatego elewacje wykończono tynkiem w odcieniach szarości i oblicowano częściowo kamieniami polnymi. Te ostatnie to dar serca parafian, którzy pragnęli mieć swój skromny wkład w budowę świątyni.
Wnętrza kościoła zdobią m.in. kolorowe mozaiki autorstwa artysty plastyka Bogumiła Marszala. Są one charakterystycznym elementem wystroju.
Świątynia ma wielkie znaczenie symboliczne dla Gdyni i Wybrzeża. W jej wnętrzu znajduje się m.in. kaplica Portowców, Stoczniowców i Ludzi Morza.
Z kościołem związana jest nierozerwalnie postać księdza proboszcza Hilarego Jastaka.
Spotkanie przewiduje także możliwość zwiedzenia świątyni.

fot. mat. prasowe UM Gdyni
Opublikowano: 27.11.2016 00:00
Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)