Bank Polski mieszczący przy ul. 10 Lutego 20/22 został zaprojektowany w 1927 roku przez Stanisława Filasiewicza, a jego budowę ukończono dwa lata później. Według oceny prof. Marii Sołtysik łączy formy klasycyzmu akademickiego z formami neorenesansowymi. To, co jest poza zasięgiem wzroku przechodniów, to wyjątkowe wnętrza obiektu – sala operacyjna i reprezentacyjne schody we wnętrzu budynku utrzymane w stylu Art Deco.
– Bank Polski to bardzo ciekawy obiekt architektoniczny. Nie jest on budynkiem modernistycznym, choć nasze miasto głównie szczyci się tym stylem, ale interesującym obiektem historycznym w tak dobrej klasie, który powstał w Gdyni. Nabycie go przez takiego dewelopera jak Moderna, który znany jest nie tylko w naszym mieście z ciekawych realizacji, daje nadzieję, że obiekt, który niestety w ostatnich latach niszczał, będzie uratowany – komentuje wiceprezydent Gdyni Marek Stępa.
– Można również zastanawiać się, jaka architektura pojawi się na przylegającej do gmachu wolnej działce, należącej do tej samej nieruchomości. Plan zagospodarowania przestrzennego tej części Gdyni przewiduje w tym miejscu zabudowę i przyznam, że z zaciekawieniem czekam na efekt pracy architektów. Dotychczas w takich realizacjach, jak: kamienica Moderna na placu Kaszubskim, Baltiq Plaza na Świętojańskiej czy Lighthouse na Wzgórzu Świętego Maksymiliana firma wykazała się bardzo interesującymi efektami. To miejsce zasługuje na taką realizację. Jestem dobrej myśli – dodaje wiceprezydent Marek Stępa.
Budynek wraz z działką został wpisany do rejestru zabytków 11 lipca 1984 roku pod numerem 1061. Dlatego prace konserwatorskie będą dużym wyzwaniem dla inwestora.
– Przywrócenie świetności temu miejscu będzie dla nas niezwykłym zaszczytem i wyzwaniem. Zabytkowy, wielkiej urody obiekt, zlokalizowany w sercu Gdyni, zostanie odrestaurowany z wielką pieczołowitością i nabierze dawnego blasku – komentuje Adam Małaczek, Prezes Zarządu Moderna. – Rozważane są różne możliwości. Planujemy, że powstanie tu obiekt wielofunkcyjny. W tej chwili pod uwagę brane są funkcje hotelowe, restauracyjne, ale także biurowe i mieszkaniowe.

fot. Biuro Konserwatora Zabytków
Opublikowano: 26.01.2017 00:00
Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)