1263 (1063) 2017-01-27 - 2017-02-03

Zabytkowy Bank Polski ma nowego właściciela

Zabytkowy budynek Banku Polskiego mieszczący się u zbiegu ulic 10 Lutego i 3 Maja w Gdyni ma nowego właściciela. Jest nim firma Moderna, która ma na koncie między innymi budowę kamienicy Baltiq Plaza przy ulicy Świętojańskiej. Transakcja została dopiero co sfinalizowana, więc za wcześnie jest, by mówić o konkretnych planach dotyczących przeznaczenia dla obiektu.
Bank Polski mieszczący przy ul. 10 Lutego 20/22 został zaprojektowany w 1927 roku przez Stanisława Filasiewicza, a jego budowę ukończono dwa lata później. Według oceny prof. Marii Sołtysik łączy formy klasycyzmu akademickiego z formami neorenesansowymi. To, co jest poza zasięgiem wzroku przechodniów, to wyjątkowe wnętrza obiektu – sala operacyjna i reprezentacyjne schody we wnętrzu budynku utrzymane w stylu Art Deco.
Bank Polski to bardzo ciekawy obiekt architektoniczny. Nie jest on budynkiem modernistycznym, choć nasze miasto głównie szczyci się tym stylem, ale interesującym obiektem historycznym w tak dobrej klasie, który powstał w Gdyni. Nabycie go przez takiego dewelopera jak Moderna, który znany jest nie tylko w naszym mieście z ciekawych realizacji, daje nadzieję, że obiekt, który niestety w ostatnich latach niszczał, będzie uratowany – komentuje wiceprezydent Gdyni Marek Stępa.
Można również zastanawiać się, jaka architektura pojawi się na przylegającej do gmachu wolnej działce, należącej do tej samej nieruchomości. Plan zagospodarowania przestrzennego tej części Gdyni przewiduje w tym miejscu zabudowę i przyznam, że z zaciekawieniem czekam na efekt pracy architektów. Dotychczas w takich realizacjach, jak: kamienica Moderna na placu Kaszubskim, Baltiq Plaza na Świętojańskiej czy Lighthouse na Wzgórzu Świętego Maksymiliana firma wykazała się bardzo interesującymi efektami. To miejsce zasługuje na taką realizację. Jestem dobrej myśli – dodaje wiceprezydent Marek Stępa.
Budynek wraz z działką został wpisany do rejestru zabytków 11 lipca 1984 roku pod numerem 1061. Dlatego prace konserwatorskie będą dużym wyzwaniem dla inwestora.
Przywrócenie świetności temu miejscu będzie dla nas niezwykłym zaszczytem i wyzwaniem. Zabytkowy, wielkiej urody obiekt, zlokalizowany w sercu Gdyni, zostanie odrestaurowany z wielką pieczołowitością i nabierze dawnego blasku – komentuje Adam Małaczek, Prezes Zarządu Moderna. – Rozważane są różne możliwości. Planujemy, że powstanie tu obiekt wielofunkcyjny. W tej chwili pod uwagę brane są funkcje hotelowe, restauracyjne, ale także biurowe i mieszkaniowe.


Bank Gdański

fot. Biuro Konserwatora Zabytków

ikona