
23.03.2017 r.
Całkowita wartość projektu pn. „Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni”, ubiegającego się o ministerialne dofinansowanie, to 24, 71 mln zł. Po dokładnej analizie wniosku, organizator konkursu – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – wystawił mu ocenę pozytywną i przyznał maksymalne możliwe dofinansowanie w wysokości nieco ponad 20 mln zł. Co oznacza, że z miejskiego budżetu Gdynia wyda tylko około 4,5 mln złotych. Prace są tym bardziej konieczne, że eksperci szacują, że do 2050 roku wzrośnie intensywność opadów deszczu aż o 4,6%. W tym samym czasie zmniejszy się powierzchnia naturalnej retencji, gdyż nowe osiedla i drogi oznaczają brak możliwości wchłonięcia przez środowisko nadmiaru wód deszczowych.
W ramach projektu zostanie wybudowana lub przebudowana kanalizacja deszczowa o długości prawie 5 km. Powstaną także dwa nowe zbiorniki retencyjne, a dwa betonowe dotąd boiska przyszkolne zyskają nową nawierzchnię, która umożliwi wsiąkanie wody w podłoże – tłumaczy wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć, odpowiedzialny za projekt. Obszar, który zostanie poddany modernizacji, to niemal 4,5 km2. Na terenie tym mieszka i pracuje ok. 40 tysięcy osób.
Przyglądając się bliżej temu, co zostanie wybudowane, okazuje się, że nowe urządzenia i sieci kanalizacji deszczowej zyska Chylonia, Pustki Cisowskie-Demptowo, Działki Leśnie i Śródmieście. Poszczególne zadania inwestycyjne to budowa systemu kanalizacji deszczowej na terenie dzielnicy Chylonia w ul. Komierowskiego, Opata Hackiego, Chylońskiej i Zamenhofa wraz z budową urządzeń podczyszczających i kolektora deszczowego do rzeki Chylonki, budowa kanalizacji deszczowej w ul. Zwierzynieckiej, Bobrowej, Wilczej i Demptowskiej wraz z budową urządzeń podczyszczających i zbiornika retencyjnego, budowa kanalizacji deszczowej w rejonie ulicy Wybickiego, placu Grunwaldzkiego, Armii Krajowej, Borchardta, Skwer Kościuszki i Al. Jana Pawła II i wreszcie przebudowa zasklepionych boisk szkolnych przy ul. Wolności w Gdyni. O szczegółach tych inwestycji pisaliśmy w styczniu w tym artykule.
Prace powinny zostać zakończone do końca września przyszłego roku.
Gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi, a w szczególności zapewnienie opóźnienia odpływu tych wód do odbiornika, to dla miasta sprawy priorytetowe – tłumaczy Michał Guć. Ze względu na specyficzne położenie Gdyni – duże nachylenia terenu i różnice w poziomach, jej intensywny rozwój i wysoki wskaźnik urbanizacji, konieczne jest szczególne zajęcie się tym tematem. Robimy wszystko, aby zmniejszyć przewidywane negatywne skutki prognozowanych zmian klimatu. W szczególności chodzi tu o ochronę ludzi i ich mienia w przypadku lokalnych powodzi czy podtopień – dodaje wiceprezydent.
Środki finansowe przeznaczone na realizację projektu pochodzą z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (działanie: "Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska"; typ projektu: "Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich").
Opublikowano: 23.03.2017 08:00
Autor: Barbara Betlejewska (b.betlejewska@gdynia.pl)
Zaktualizowano: 23.03.2017 08:23
Zmodyfikował: Karolina Szypelt