1271 (1071) 2017-03-24 - 2017-03-30

Takie kwiatki na wiosnę

Od kilku lat Gdynia na wiosnę dosłownie tonie w kwiatach. I większość z nas czeka na ten kolorowy zawrót głowy. Lawenda, czosnek, róża, nagietek, jaskier – lista nasadzeń jest bardzo długa. Z kolei dla ogrodnika miejskiego marzec, to czas wytężonej pracy. To odpowiednia pora na przeprowadzenie wielu zabiegów, gdyż właśnie teraz rozpoczyna się nowy sezon wegetacyjny.

- Po ustąpieniu mrozów, w ciepłe, ale pochmurne dni w pierwszej kolejności zdejmowane są osłony przeciwsolne z pasów dróg publicznych oraz zimowe zabezpieczenia z roślin, warstwę ochronną ściółki z miejsc obsadzonych roślinami cebulowymi. Rozgrabiane są też kopce zabezpieczające rośliny przed mrozem. Pozostawienie zimowego okrycia na roślinach mogłoby spowodować zaparzenie roślin, a pozostawienie kopców mogłoby doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych i innych patogenów, czego konsekwencją jest zamieranie krzewów. – wyjaśnia Edyta Reguła z Biura Ogrodnika Miasta. I dodaje - W tym miesiącu przeprowadzane są również zabiegi pielęgnacyjne takie jak: przycięcie zeszłorocznych traw i  krzewów ozdobnych oraz owocowych. Zabiegi te mają na celu pozbycie się suchych i przemrożonych części roślin oraz odmłodzenie lub zagęszczenie krzewów. Do zabiegów wczesnowiosennych należy również wygrabianie trawników, usuwanie kopców kretów oraz odtwarzanie darni zniszczonej przez dziki.

Wczesną wiosną wykonywane są także cięcia sanitarne i prześwietlające drzew. Poprawiają one stan roślin. Cięcia prześwietlające wykonywane są w celu wpuszczenia światła do wnętrza korony, zmniejszenia wilgotności wewnątrz korony.




Czym w tym roku zaskoczy nas kwiecista Gdynia?

Nowinką będzie siew nasion łąki kwietnej-wieloletniej na wybranych pasach rozdzielających jezdnie. Wprowadzają one w krajobraz miasta lekkość i naturalny klimat, kwitnąc przy tym przez cały sezon wegetacyjny.
 
- W ostatnich latach prowadziliśmy próby siewu łąk kwietnych - jednorocznych w pasach rozdzielających jezdnie i na terenach szkół. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Łąki kwietne przeznaczone na tereny suche nie mają dużych wymagań w stosunku do podłoża oraz wilgotności gleby. Dzięki temu są dużo tańsza formą upiększania miasta, niż sadzenie bylin i krzewów z gotowych sadzonek – mówi Edyta Reguła.




Z pewnością ciekawym elementem zieleni miejskiej będzie sezonowy kwietnik tuż przy Urzędzie Miasta, wykonany z różnokolorowych bratków, według zwycięskiej pracy plastycznej wyłonionej w drodze konkursu „Gdynia malowana kwiatami”. Słynne gdyńskie donice w kształcie łodzi tradycyjnie wypełnione zostaną kolorowymi jaskrami. Na skwerze Kościuszki na rabatach pojawią się białe tulipany i szachownica cesarska. Obwódki rabat będą utworzone z ciemnoróżowej stokrotki pospolitej oraz niezapominajki leśnej w kolorze bieli. Natomiast w okresie letnim ich miejsce zajmie koleus oraz ostnica mocna. Wokół fontanny będzie można wkrótce podziwiać melanż z bratków, a latem zmiana nasadzeń zachwyci nas pięknem delikatnych kosmosów.

Fot. Biuro Ogrodnika Miasta 

ikona