1274 (1074) 2017-04-14 - 2017-04-20

Rzecznik Praw Obywatelskich wyróżnił Gdynię

Gdynia jest już oficjalnie laureatem II edycji konkursu „Złota Księga Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych”. Wyróżnienia wręczono w poniedziałek, 10 kwietnia, w Warszawie – w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Na uwagę komisji ekspertów zasłużył projekt „Spacery i mapy sentymentalne”, realizowany przez Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.

„Złota Księga Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych” promuje wartościowe przedsięwzięcia podejmowane z myślą o osobach starszych i z osobami starszymi. Chodzi  o dostrzeżenie oraz propagowanie działań służących budowaniu społeczeństwa spójnego, przyjaznego wszystkim grupom wiekowym.
Takimi działaniami – jednymi z wielu od lat prowadzonych w Gdyni – są „Spacery i mapy sentymentalne”. Zarówno w spacery, jak i w tworzenie map mocno zaangażowani byli gdyńscy seniorzy.

Mapy sentymentalne czterech dzielnic – Oksywia, Witomina, Chyloni i Babich Dołów powstały w ramach przygotowań do gdyńskiej rewitalizacji. Mają pomóc w zachowaniu i podkreśleniu tego, co dla mieszkańców obszarów rewitalizacji stanowi wyjątkową wartość, z czym wiążą miłe wspomnienia, co darzą szczególnym sentymentem. Podczas pracy nad nimi odbyły się spacery po gdyńskich dzielnicach, rozmawiano o miejscach, które dla mieszkających tam osób są szczególnie ważne. Graficy przeprowadzili specjalne warsztaty, w trakcie których mieszkańcy tworzyli piktogramy opisywanych przez siebie miejsc. Na czterech mapach zaznaczono ponad 100 miejsc: każdemu towarzyszy osobisty opis oraz specjalnie stworzony znak graficzny.

W wyróżnionym przez RPO przedsięwzięciu gdyńscy seniorzy występowali i jako eksperci, i jako konsultanci, co było szczególnie ważne w trakcie wspólnych prac z przedstawicielami innych pokoleń.
- Rewitalizacja to proces, który z jednej strony ma zmieniać dany rejon na lepsze, z drugiej wydobyć i podkreślić to, co jest jego wartością. A nikt nie zna sąsiedztwa lepiej, niż mieszkający w nim, nierzadko przez dziesięciolecia, seniorzy – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Bardzo zależało nam, by ich wspomnienia, przeżycia, refleksje i wrażenia nie umknęły. Chcieliśmy je zachować jako pewnego rodzaju świadectwo historii Gdyni, ale też jako bazę, na której można w ramach rewitalizacji pracować. Myślę, że w czasach stale i szybko zmieniającej się rzeczywistości takie zatrzymanie się na chwilę jest bardzo ważne.


Wyróżnienie dla Gdyni odebrała w Warszawie Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. Przypomniała, że gdyńscy seniorzy od lat bardzo aktywnie włączają się w życie miasta. A że część działań realizowanych na obszarach rewitalizacji skierowana będzie właśnie do nich, ważne było jak najpełniejsze włączenie ich w różne działania związane przygotowaniem katalogu zmian.

W poprzedniej edycji konursu Gdynia również została wyróżniona.
 
„Spacery i mapy sentymentalne” realizowało gdyńskie Laboratorium Innowacji Społecznych, graficy z warszawskiej Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Studio Graficzne i Filmowe „zespół wespół”.

Mapy sentymentalne stworzone w ramach przygotowań do rewitalizacji dostępne są w Laboratorium Innowacji Społecznych przy al. Zwycięstwa 96/98.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Zobacz także