1275 (1075) 2017-04-21 - 2017-04-27

Wielkanocne sokoły – Bryza i Bosman rodzicami

20.04.2017 r.

Trzy pisklęta przyszły na świat w Wielkanoc w gnieździe na kominie Elektrociepłowni w Gdyni. Dzięki kamerze można ich dorastanie podglądać na żywo. Dwa maluchy wykluły się wieczorem w niedzielę. Kolejny w poniedziałek. W gnieździe jest wciąż jedno jajo.

Rodzicie małych sokołów to urodzony w 2010 roku Bosman i młodsza o dwa lata Bryza. Pierwsza pojawiła się w Gdyni samica, która do naszego miasta przyleciała w 2013 roku z oddalonego o 376 km Neustrelitz w Niemczech. Wkrótce dołączył do niej, z południa Polski – dokładnie z Wrocławia, samiec. Początkowo w gnieździe nie było młodych. Pierwszy lęg miał miejsce w 2015 roku. Bosman i Bryza opiekowali się wtedy jednym pisklakiem – samiczką. Kolejne małe sokoliki przyszły na świat w  następnym roku.
 
Dzięki zamontowanym kamerom w gnieździe sokołów mamy podgląd na żywo przez 24 godziny - http://peregrinus.pl/pl/gdynia-edf-podglad
 


Sokół to ptak niegdyś licznie spotykany w naszych lasach. Niestety w latach sześćdziesiątych wyginął w Polsce na skutek zatrucia środowiska. Przyczyną było stosowanie środków ochrony roślin, a zwłaszcza DDT. Toksyczne substancje gromadziły się w organizmie tego drapieżnika i powodowały jego bezpłodność. Dzięki wieloletniej współpracy hodowców, sokolników, ornitologów i wielu pasjonatów ochrony przyrody dziś w Polsce można już zobaczyć dzikie sokoły, a dzięki nowoczesnej technice można nawet zajrzeć do ich gniazda.

Sokół wędrowny jest objęty ścisłą ochroną. To znakomity lotnik i myśliwy. Atakuje inne ptaki i małe ssaki pikując i spadając na nie z prędkością ponad 300 km na godzinę. Łowi głównie ptaki wielkości gołębia lub większe, łapane w locie na otwartej przestrzeni. Nie ma wielu naturalnych przeciwników. Może mu zagrozić jedynie puchacz, a także człowiek.