
08.06.2017 r.
Celem konkursu „Gdynia bez barier” jest wyróżnienie autorów pomysłów i udogodnień pomagających przełamać stereotypy związane z postrzeganiem osób niepełnosprawnych. Mogą być to instytucje, organizacje lub osoby prywatne. W konkursie nagradzane są rozwiązania i inicjatywy (istniejące lub w fazie projektu), które likwidują różnego rodzaju przeszkody: architektoniczne, komunikacyjne i społeczne – utrudniające codzienne życie osobom niepełnosprawnym.
Kapituła XVIII edycji konkursu „Gdynia bez barier” przyznała:
- Medal Gdynia bez barier państwu Beacie i Dariuszowi Podlaskom prowadzącym Rodzinny Dom Dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej – za przełamywanie stereotypów myślenia o dzieciach niepełnosprawnych oraz podejmowanie działań promujących rodzicielstwo zastępcze dla dzieci niepełnosprawnych.
- Medal Gdynia bez barier Fundacji na rzecz osób z Autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju ADAPA – za wieloletnie aktywne działania na rzecz osób z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju, w szczególności za pomysł i realizację nowatorskiego projektu „Gdyńska Rybka”.
- Wyróżnienie pani Urszuli Mordze – za piękną bajkę „Panda Bonia” z mądrym przesłaniem motywującym dzieci do pokonywania wszelkich życiowych wyzwań.
- Wyróżnienie Muzeum Emigracji w Gdyni oraz projektowi „Muzeum bez wyjątku” – za otwartość, kreatywność i wrażliwość pracowników, którzy wyznaczają nowatorskie standardy dostępności dla wszystkich.
- Wyróżnienie Soni Zając, koordynatorce projektów w Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni – za wrażliwość, efektywność działań oraz pełne zaangażowanie w integrację osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni miasta.
Gdynia od wielu lat realizuje politykę społeczną, która zakłada pełne i aktywne uczestnictwo osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami w życiu miasta. Podstawą tych działań jest uchwalony w listopadzie 2000 roku przez Radę Miasta Gdyni „Program kompleksowych działań na rzecz osób niepełnosprawnych". Jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw w jego ramach jest właśnie cykliczny konkurs „Gdynia bez barier”. Nagrody w nim przyznawane są od 2000 roku.
Tegoroczną, uroczystą galę w Teatrze Muzycznym, uświetnił swoją obecnością prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a także występ Magdy Umer oraz gdyńskiego zespołu wokalnego LUZ.
Dotychczasowi laureaci konkursu.

Medal Gdynia bez barier trafił do Fundacji na rzecz osób z Autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju ADAPA

Wyróżnienie dla Muzeum Emigracji odebrał wicedyrektor Sebastian Tyrakowski i Anna Posłuszna z działu edukacji Muzeum
Opublikowano: 08.06.2017 16:16
Autor: Barbara Betlejewska (b.betlejewska@gdynia.pl)
Zaktualizowano: 08.06.2017 16:17
Zmodyfikował: Karolina Szypelt