1283 (1083) 2017-06-30 - 2017-07-13

35. urodziny Daru Młodzieży

29.06.2017 r.

4 lipca Dar Młodzieży obchodzić będzie 35-lecie służby. Z tej okazji o godz.13:00 przy Nabrzeżu Pomorskim rozpoczną się rocznicowe obchody. Tego dnia zostanie też podniesiona nowa, biało-czerwona bandera o powierzchni 40 metrów kwadratowych, będąca prezentem od miasta Bydgoszcz.

Dar Młodzieży po raz pierwszy wzniósł banderę 4 lipca 1982 roku. Dokładnie po 35 latach od tego wydarzenia żaglowiec otrzyma wyjątkowy prezent w postaci nowej, biało-czerwonej bandery. Wyjątkowy tym bardziej, że imponujących rozmiarów. Wysokość flagi wynosić będzie 5, a szerokość 8 metrów, co w sumie daje 40 metrów kwadratowych powierzchni tkaniny. Dzięki temu Dar Młodzieży będzie jednym z niewielu żaglowców w Europie mogącym pochwalić się tak ogromną banderą. Ofiarodawcą prezentu jest Bydgoszcz. To nawiązanie do tradycji pierwszych bander Daru Pomorza i Daru Młodzieży fundowanych właśnie przez społeczności Bydgoszczy i Pomorza. Inauguracja nowej bandery rozpocznie się o godz.13:00 przy Nabrzeżu Pomorskim.

W tym samym miejscu odsłonięta zostanie także pamiątkowa tablica pierwszego komendanta Daru Młodzieży – kpt.ż.w. Tadeusza Olechnowicza. Wspólna fotografia z Darem zakończy część oficjalną.
Od godz. 16:00 będzie można poczuć prawdziwą morską atmosferę, gdyż z burty trójmiasztowca zabrzmią szanty w wykonaniu Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny, a w godz. 17:00-19:00 będzie możliwość zwiedzania otwartego pokładu żaglowca. Równolegle na budynku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej (od strony mariny, obok planetarium) odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca znakomitego żeglarza i wychowawcę kadr morskich kpt. Zbigniewa Szpetalskiego, który od tego momentu zostanie patronem Ośrodka Żeglarskiego Akademii Morskiej. Tym, którym mało będzie szant od godz. 19:00 grupa Trzy Majtki umili wieczór śpiewem z pokładu Daru Młodzieży.
 
Żaglowiec udostępniony będzie do zwiedzania także 5 i 6 lipca w godz. 14:00-20:00.
W środę 5 lipca o godz. 10:00 w Miejskiej Informacji (ul. 10 Lutego 24), w ramach projektu Legenda Morska Gdyni, odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Krzysztofa Kamińskiego „Od stępki do dziewiczego rejsu”, a o godz. 17:30 przegląd filmów poświęconych Darowi Młodzieży (Wydział Nawigacyjny, al. Jana Pawła 3). W czwartek, 6 lipca o godz. 15:00 będzie miała miejsce prezentacja symulatorów i planetarium w ramach „Spotkania z nawigacją”, a o godz. 17:00 spotkanie z projektantem Daru Zygmuntem Choreniem i komendantem żaglowca kpt.ż.w. Ireneuszem Lewandowskim (Wydział Nawigacyjny, al. Jana Pawła 3). Natomiast w piątek 7 lipca od godz. 15:00 odbędzie się kiermasz pod burtą Daru Młodzieży, a o godz. 20:00 nastąpi pożegnanie żaglowca, który wyruszy w kolejną podróż szkoleniową.

Wodowanie żaglowca, który jest jednostką szkolną Akademii Morskiej w Gdyni, odbyło się 12 listopada 1981 roku w Stoczni Gdańskiej. Matką chrzestną została Helena Jurkiewicz, żona kpt.ż.w. Kazimierza Jurkiewicza, który najdłużej pełnił funkcję komendanta Daru Pomorza. Była to pierwsza jednostka, zbudowana od podstaw w polskiej stoczni, jako żaglowa jednostka szkolna wg projektu inż. Zygmunta Chorenia, żeglarza i młodego projektanta. 4 lipca 1982 roku trójmasztowiec rozpoczął służbę.