Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI. Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI.
1290 (1090) 2017-09-15 - 2017-09-21

Kolejny bezpieczny sezon na gdyńskich kąpieliskach

14.09.2017 r.

Niemal 60 ratowników, 54 interwencje na wodzie i 264 interwencje medyczne – tak w największym skrócie można podsumować lato na czterech kąpieliskach morskich w Gdyni. To już 19. rok z rzędu, gdy nikt nie utonął!

Tegoroczny sezon letni dobiegł końca. Każdego dnia od 23 czerwca do 31 sierpnia w godzinach 09.30-17.30 blisko 60 ratowników strzegło bezpieczeństwa plażowiczów odpoczywających na czterech gdyńskich kąpieliskach morskich: Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie.
Dodatkowo specjalna trzyosobowa Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego Gdyńskiego Centrum Sportu obserwowała 600-metrową linię brzegową strzeżonych kąpielisk, a także patrolowała obszar 13-kilometrowej gdyńskiej linii brzegowej.

W czasie wakacji ratownicy interweniowali na wodzie 54 razy. Na brak pracy nie narzekali także zatrudnieni przez Gdyńskie Centrum Sportu ratownicy medyczni, którzy w sezonie podjęli 264 interwencje. W 12 przypadkach skorzystano z dodatkowego wsparcia Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Holowanie osób zmęczonych lub przebywających na dmuchanych zabawkach, to najczęstsze akcje podejmowane przez ratowników na wodzie. Natomiast na plażach pomoc była udzielana w przypadku złamań, skręceń, skaleczeń, wstrząsów anafilaktycznych i nagłych zatrzymań krążenia. Niestety, mimo rozdawania książeczek informujących o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą i opasek z numerem telefonu, najczęstszymi interwencjami nadal były akcje poszukiwawcze dzieci i rodziców. Do 29 sierpnia ratownicy odnotowali ich aż 141.

Do dyspozycji osób czuwających nad bezpieczeństwem było pięć łodzi ratowniczych, dwa pojazdy ATV oraz skuter ratowniczy z platformą. Na każdym z czterech kąpielisk znajdował się punkt pomocy doraźnej, w którym stały dyżur pełnił ratownik medyczny, mający do dyspozycji sprzęt do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz defibrylator AED. Piąty defibrylator znajdował się na wyposażeniu Grupy Interwencyjnej Ratownictwa Wodnego.

W minionym sezonie kąpielisku Gdynia Śródmieście przyznano Błękitną Flagę, już po raz 5. z rzędu. Kąpielisko to wyposażone jest w kładki, wózek do kąpieli dla osób niepełnosprawnych, natryski, przebieralnie, boiska do gry w siatkówkę i kącik malucha.

fot.www.facebook.com/gdyniasport