1302 (1102) 2017-12-08 - 2017-12-14

MEMO. Żeby senior wciąż pamiętał

Trzy bezpłatne aplikacje pozwalające ćwiczyć pamięć przy użyciu tabletu, czyli przeznaczony dla seniorów projekt MEMO, wchodzi w fazę upowszechniania. W grupie osób, które brały udział w pracach nad powstaniem aplikacji i ich testowaniem, byli seniorzy z Gdyni.

Gdy spojrzymy w prognozy demograficzne zobaczymy, że w 2040 r. 10 milionów Polaków będzie miało ponad 65 lat. Pojawi się nowe pokolenie seniorów: z jednej strony aktywnych zawodowo, z drugiej - zmagających się z chorobami związanymi z dłuższym niż dziś życiem. I to właśnie chorób seniorzy obawiają się najbardziej – wynika z danych Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” z Warszawy. Na chorobę, niedołężność i utratę pamięci jako największe zagrożenie wskazało 73 proc. respondentów.

W jak najdłuższym utrzymaniu pamięci w dobrej kondycji ma pomóc MEMO – urządzenie multimedialne służące do jej treningu. Nad jego stworzeniem pracowali przedstawiciele Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” z Warszawy, Uniwersytetu SWPS w Sopocie, Laboratorium EE oraz Gdynia, jedyny w tym gronie samorząd. W powstanie urządzenia zaangażowały się również gdyńskie Laboratorium Innowacji Społecznych oraz lokalne jednostki pomocy społecznej.

Aplikacja obsługiwana jest przez ekran dotykowy, z trzema modułami i… drewnianymi nóżkami, na których dla wygody użytkowników umieszcza się tablet.

Korzystanie z MEMO nie tylko stymuluje pamięć seniorów – pomaga im też oswoić się z nowymi technologiami i pośrednio zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu czy kulturalnemu. Korzystanie z niego wspiera także nawiązywanie i utrzymywanie relacji międzypokoleniowych.

Aplikację MEMO można pobrać bezpłatnie przez AppStore lub Google Play.

Miasto jest partnerem projektu realizowanego na Pomorzu i w Warszawie.

ikona