Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1303 (1103) 2017-12-15 - 2017-12-21

Unikatowe archiwalia wróciły do Muzeum Marynarki Wojennej

Po dziesięciu miesiącach konserwacji, powracają do Muzeum Marynarki Wojennej cenne archiwalia „Wicher et burza contre-torpilleurs de 1540 tonneaux. atlas des dessins de artilerie et torpilles, chantiers navals francais, 1931.”- jeden z dwunastu albumów zawierających plany konstrukcyjne niszczycieli (według przedwojennego nazewnictwa – kontrtorpedowców) ORP Burza i ORP Wicher. To 64 karty dokumentacji stoczniowej. Konserwację przeprowadziła specjalistyczna pracownia Dariusza Subocza z Grębocina. Archiwalia trafią na przygotowywaną na listopad 2018 roku wystawę stałą MMW.

Plany wymagały specjalistycznej konserwacji. Używane przez wiele lat na ORP Burza, aż do zakończenia służby okrętu, narażone były na trudne dla papieru warunki – wilgoć. W 1975 r. trafiły do Muzeum Marynarki Wojennej. Były zagrzybione. Pojedyncze karty były częściowo podarte, a częściowo posklejane taśmami biurowymi. Obecnie wszystkie albumy poddano procesowi fumigacji gazem. Pełna konserwacja każdego albumu to koszt około 50.000 złotych, który sfinansowało Muzeum Marynarki Wojennej.

Zestaw dokumentów, który 11 grudnia wraca do Muzeum MW, to druga z 12 części albumu planów ORP Burza i Wicher, która została poddana pracom ratowniczym. Pierwszy z albumów w marcu tego roku trafił do Pracowni Konserwatorskiej Dariusza Subocza w Grębocinie (Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa) i jest jeszcze w trakcie konserwacji. Jej koszt sfinansuje w części firma Thales.

ikona