1314 (1114) 2018-03-16 - 2018-03-22

Powstanie ogród deszczowy na Meksyku

Ogrody deszczowe to oazy roślinności, które nie tylko mogą pięknie wyglądać, ale przede wszystkim pełnią funkcję praktyczną – pomagają odprowadzać nadmiar wód opadowych. Takie też zadanie będzie miał ogród, który wiosną 2018 powstanie na placu przy ulicy Śliwkowej w ramach rewitalizacji osiedla Meksyk.
Ogród ma pomóc w uporaniu się z nadmiarem wody w tym rejonie osiedla, z tego względu jego projekt (głębokość, dobór roślin) będzie przygotowany przez specjalistów. Powstanie ogrodu zmieni sposób poruszania się po placu, dlatego przy jego projektowaniu ważne jest wskazanie przejść skracających drogę przez jego środek.
Mieszkańcy projekt zaakceptowali. Od tego czasu utwardzono ulicę Palmową na odcinku od Brzoskwiniowej do Śliwkowej. Z biegiem czasu utwardzonych dróg osiedlowych będzie coraz więcej, co poprawi komfort lokalnej komunikacji. Powstał również projekt zagospodarowania placu przy ulicy Śliwkowej, za który odpowiada gdyńskie biuro architektoniczne MM Studio. Przedmiotem tego opracowania jest też wspomniany ogród deszczowy, który będzie stanowił centralną część placu.
Mamy nadzieję, że powstanie przyjazna przestrzeń wspólna dla mieszkańców, z której będą chętnie korzystać. Ma temu sprzyjać utwardzenie w środkowej części ogrodu – ciąg komunikacyjny w otoczeniu zieleni. – mówi Michał Smoleński z działu Inwestycji Laboratorium Innowacji Społecznych. – Konstrukcja ogrodu oraz nasadzona roślinność – drzewa, krzewy, byliny i trawy – będzie miała za zadanie dobrze absorbować wodę. Będą tam zatem rosły m.in. brzozy, wierzby, świdośliwy, róże czy powojnik.